Adetten Kaç Gün Sonra Hamile Kalınır?

Bir bebek sahibi olmak isteyen ebeveynlerin en çok merak ettiği soru ne zaman hamile kalınır ?  Adet sonrası hamile kalınır mı? Adetten Kaç Gün Sonra Hamile Kalınır? sorularıdır. Bu soruya cevap vermeden önce Regl yani adet dönemi hakkında kısa bir bilgi vereceğiz. Sağlıklı olan her kadın her ay düzenli olarak adet kanaması yaşar. Ortalama olarak her 28 günde bir bu durumun yaşanması gerekmektedir.

Adet Kanaması Ne Demektir?

Bazı kişilerde adet döngüsü 22 ile 35 gün arasında da olmaktadır. Bu da ciddi bir sorun değildir. Ancak adet kanaması süresi 22 ile 35 gün arasını geçerse bir sağlık sorunu olması sebebi ile doktora gidilerek tedavi ettirilmesi gerekmektedir. Bu durum stresten yaşanabileceği gibi, yapısal ve hormonal bozukluklardan da meydana gelebilir. Özellikle hamile kalmak isteyenleri etkileyen bu durum mutlaka tedavi edilmelidir. Hamilelik düşünenler adetten kaç gün sonra hamile kalınır merak etmektedir. Çünkü hamilelik için bazı günler önemlidir. Aşağıda hamilelik ve adet dönemi ilişkisi anlatılmıştır.

Adet İle Hamilelik Arasındaki İlişki

Her ay meydana gelen adet kanaması yaşanan yaklaşık 1 haftalık dönemde hamile kalmak mümkün değildir. Sağlıklı bir kadında iki adet dönemi arasındaki günlerde yaşanan cinsel ilişki sonrasında gebelik oluşmaktadır.

Bunu bilmeyen çoğu bayan adetten kaç gün sonra hamile kalınır araştırmaktadır. Düzenli adet gören bayanların belirli yumurtlama tarihleri ve günleri vardır. Bu yumurtlama dönemleri hesaplanarak yaşanan cinsel ilişki sonrasında hamile kalma ihtimali yüksektir. Ancak yumurtlama günleri değişen kişilerde yumurtlama takibi yapılması gerekmektedir.

Adetten Kaç Gün Sonra Hamile Olunur?

Normal yollarla hamile kalmak çocuk isteyen anne babalar için en uygun yoldur. Tıbbın gelişmesi ile yapılan araştırmalar sonucunda her ay adet dönemleri arasında kalan günlerde belirli zamanlar çocuk yapmak için en uygun zamandır. Bu da adetten kaç gün sonra hamile kalınır sorusunun cevabı olmaktadır. Bayanların yumurtalarında ve erkeklerin spermlerinde herhangi bir sorun olmadığı durumda bu tarihler en verimli tarihlerdir.

Adet sonrası hamile kalınır mı?

Bayanlarda yaşanan her adet döneminin arasındaki günlere yumurtlama günleri denir. Bu dönemde yumurtanın etrafını kaplamış olan foliküller çatlar ve yumurta serbest kalır. Bu zaman diliminde yumurta ile spermin döllenme ihtimali çok yüksek olur. Ancak bu ihtimal her zaman denk gelmeyebilir. Bunun için kadınlar adet tarihlerinin ilk gününden itibaren 14.günde yumurtlama yaşarlar. Genelde bu durum böyledir ve hamilelik ihtimalini artırmak için 12. Günden başlayarak 16. Güne kadar iki gün ara ile ilişki önerilir. Zira bebek düşünenler için hergün cinsel ilişki yerine 2 günde bir cinsel ilişki öneriliyor. Bu erkeklerde sağlıklı ve yeterli miktarda sperm üretimi için zaman kazandıracaktır. Bunun diğer sebeplerinden bir tanesi de spermlerin kadın vücudunda yaklaşık 48 ila 72 saat canlı kalabilmesidir. Yani bir gün öncesi ilişki yaşamış olsanız dahi yumurtlama döneminiz sonraki güne denk gelse de hamile kalma ihtimaliniz olacaktır.

Yumurtlama döneminin ne zaman olduğunun tespiti için de birkaç yöntem bulunmaktadır. Ancak bunlardan en çok kullanılanı ultrason çektirilmesi veya kan testi yaptırılmasıdır.

Ayrıca ne zaman hamile kalınır sorusunun ayrıntılı cevabı için bu yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Ne Zaman Hamile Kalınır?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı