Adetten Kaç Gün Sonra Hamile Kalınır?

0
49
Adetten Kaç Gün Sonra Hamile Kalınır?

Adetten Kaç Gün Sonra Hamile Kalınır? Sağlıklı olan her kadın her ay düzenli olarak adet kanaması yaşar. Ortalama olarak her 28 günde bir bu durumun yaşanması gerekmektedir.

Adet Kanaması Ne Demektir?

Bazı kişilerde adet döngüsü 22 ile 35 gün arasında da olmaktadır. Bu da ciddi bir sorun değildir. Ancak adet kanaması süresi 22 ile 35 gün arasını geçerse bir sağlık sorunu olması sebebi ile doktora gidilerek tedavi ettirilmesi gerekmektedir. Bu durum stresten yaşanabileceği gibi, yapısal ve hormonal bozukluklardan da meydana gelebilir. Özellikle hamile kalmak isteyenleri etkileyen bu durum mutlaka tedavi edilmelidir. Hamilelik düşünenler adetten kaç gün sonra hamile kalınır merak etmektedir. Çünkü hamilelik için bazı günler önemlidir. Aşağıda hamilelik ve adet dönemi ilişkisi anlatılmıştır.

Adet İle Hamilelik Arasındaki İlişki

Her ay meydana gelen adet kanaması yaşanan yaklaşık 1 haftalık dönemde hamile kalmak mümkün değildir. Sağlıklı bir kadında iki adet dönemi arasındaki günlerde yaşanan cinsel ilişki sonrasında gebelik oluşmaktadır.

Bunu bilmeyen çoğu bayan adetten kaç gün sonra hamile kalınır araştırmaktadır. Düzenli adet gören bayanların belirli yumurtlama tarihleri ve günleri vardır. Bu yumurtlama dönemleri hesaplanarak yaşanan cinsel ilişki sonrasında hamile kalma ihtimali yüksektir. Ancak yumurtlama günleri değişen kişilerde yumurtlama takibi yapılması gerekmektedir.

Adetten Kaç Gün Sonra Hamile Olunur?

Normal yollarla hamile kalmak çocuk isteyen anne babalar için en uygun yoldur. Tıbbın gelişmesi ile yapılan araştırmalar sonucunda her ay adet dönemleri arasında kalan günlerde belirli zamanlar çocuk yapmak için en uygun zamandır. Bu da adetten kaç gün sonra hamile kalınır sorusunun cevabı olmaktadır. Bayanların yumurtalarında ve erkeklerin spermlerinde herhangi bir sorun olmadığı durumda bu tarihler en verimli tarihlerdir.

Bayanlarda yaşanan her adet döneminin arasındaki günlere yumurtlama günleri denir. Bu dönemde yumurtanın etrafını kaplamış olan foliküller çatlar ve yumurta serbest kalır. Bu zaman diliminde yumurta ile spermin döllenme ihtimali çok yüksek olur. Ancak bu ihtimal her zaman denk gelmeyebilir. Bunun için kadınlar adet tarihlerinin ilk gününden itibaren 14.günde yumurtlama yaşarlar. Genelde bu durum böyledir ve hamilelik ihtimalini artırmak için 12. Günden başlayarak 16. Güne kadar iki gün ara ile ilişki önerilir.

Bir önceki yazımız olan 1 Yılda Kaç Gün Okul Var? Bir Yılda Kaç Gün Okula Gidiyoruz? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here