Adres Değişikliği Kaç Gün Arayla Yapılır?

4
68
Adres Değişikliği Kaç Gün Arayla Yapılır?

Adres değişikliği kaç gün arayla yapılır? Adres değişikliği bildirmek zorunlu mudur? Adres değişikliği bildirim süresi ne kadardır? Siz de ikamet adresi değişikliği konusundaki bu soruların cevaplarını merak ediyorsanız bu yazımızda soruların cevaplarına yer verdik.

Adres değişikliği kaç gün arayla yapılır? İşte cevabı…Her insan tayin, muhit değişikliği, restorasyon ya da kentleşme sebepleriyle bulunduğu yerden taşınmak durumunda kalabilir. Bu durumda oturduğunuz bölgenin nüfus müdürlüğüne bilgi vermeniz gerekmektedir.

Adres değişikliği kaç gün arayla yapılır?

İkamet adresi değişikliği, oturduğunuz evin karşı dairesine taşınsanız dahi bölgenin nüfus dairesine bildirilmek zorundadır. Aksi takdirde Nüfus dairesi durumu fark edip size ceza kesebilir. Yani adres değişikliği bildirmek zorunlu mudur? Sorusuna cevabımız; evet, zorunludur olacaktır. Neden zorunlu olduğu konusuna gelecek olursak; ikamet adresi değiştirildiğinde ve nüfus dairesine bildirilmediğinde tarafımıza gelen mektuplar, tebligatlar, faturalar önceden oturduğumuz daireye gönderilecektir.

Bu tür resmi belgeler elinize geç ulaşsa, ya da hiç ulaşmasa da mahkeme yahut resmi daireler tarafından tarafınıza tebliğ edilmiş görüneceğinden yasal işlemlerinizde sıkıntılarla karşılaşabilirsiniz.

Adres Değişikliği Ne Zaman Yapılmalı?

Adres Değişikliği Ne Zaman Bildirilmelidir?

Bunun yanında siz taşındıktan sonra eskiden oturduğunuz daireye başka biri taşınıp nüfus dairesine adres bildirimi yaparsa, resmi olarak o daireden atılmış görünür ve yüksek ihtimalle ikamet bildirmeme cezası yersiniz. Ceza genelde parasal olarak uygulansa da, sizin yerinize başkasına ulaşan resmi belgeler ya da elinize tebligat ulaşmadığı için katılamadığınız mahkemeler farklı cezalar uygulanmasına sebebiyet verebilir.

İkamet değişikliğini bildirim süresi ne kadardır? Sorusunun cevabına gelecek olursak; yeni evinize taşındıktan sonra yirmi gün içerisinde ikamet ettiğiniz bölgenin nüfus dairesine ikamet değişikliğinizi bildirmelisiniz.

Eğer bildirmezseniz yazımızda bahsettiğimiz sorunlarla karşılaşabilir ya da ceza alabilirsiniz. Adres değişikliği nereye bildirilir?  Normalde bulunduğunuz yerin nüfus müdürlüğüne bildirimde bulunmanız gerekir; fakat artık bu işlem e-devlet üzerinden de yapılabilmektedir. Gelelim Adres değişikliği kaç gün arayla yapılır? sorusuna…

Diyelim ki yeni taşındığınız yerde oturamayacaksınız ve acilen taşınmanız gerekmekte, bu aşamada Adres değişikliği kaç gün arayla yapılır? sorusuna verilecek net bir cevap yoktur. Yasal işlem onaylanır onaylanmaz yeniden adres değişikliği yapabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Güneş Yanığı Kaç Günde Geçer? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


4 YORUMLAR

  1. 1 ay icerisinde adresimi iki kez tasimak durumunda kaldim. Daha dogrusu ikincisini suan tasiyamiyorum cunki aradan zaman gecmesi gerekiyormus. Ama oglum okula baslayacak okul mudurlugu hicbisey yapamayiz diyor. Oglumun 3 haftalik kayip suresi olacak. Napacaz nasil bir yol izliycez bilmiyoruz. Caresiz kaldik

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here