2020 Ağız ve Diş Sağlığı Haftası (18-24 Kasım)

Ağız ve Diş Sağlığı Haftası Ne Zaman? Diş Sağlığının Önemi Nedir?

Ağız ve diş sağlığı haftası 22-27 Kasım 2019 tarihleri arasında olacak. Diş sağlığının önemine dikkat çekmek üzere İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü ve diğer illerin sağlık müdürlükleri tarafından çeşitli konferans, bildirge ve diş temizliğine dair bilinci arttırmaya yönelik çalışmalar yapılacak.

Ağız ve diş sağlığı haftası nedir? Ne zaman kutlanır?

Her sene 18-24 Kasım tarihleri diş sağlığı haftası olarak kutlanırken, 22 Kasım’da diş hekimleri günü olarak takvimlerdeki yerini almıştır. Bu hafta içerisinde diş sağlığına dair birçok konferans, haber ve bilgilendirici içerikleri yazılı ve görsel medyada görmeniz mümkündür. Ülkemizde en büyük sorunlardan birisi olarak ifade edilen diş sağlığı, her 100 kişiden 85’inde farklı şekilde karşımıza çıkıyor. Asla ihmal edilmemesi gereken diş sağlığına yönelik toplumsal bir bilincin yaratılması adına siz de 22-27 Kasım tarihleri arasında diş hekimlerine tedavi olmaya gidebilirsiniz. Ağız ve diş sağlığı haftası belirli gün ve haftalar adı altında kutlanmaktadır.

Neden diş sağlığını korumanız gerekir?

Diş sağlığını korumak için muhtemel sebepler içerisinde sadece estetik kaygıların yer aldığını düşünebilirsiniz. Ancak durum böyleyse, yanılıyorsunuz demektir. Çünkü diş sağlığı sadece estetik bir sorun olarak değil, aynı zamanda da tetiklediği kronik rahatsızlar itibariyle de dikkat edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Bu bakımdan diş ve diş eti sorunlarında yaşanabilecek problemler şu şekilde:

  1. Kalp ve dolaşımla ilgili problemler yaşanabilir.
  2. Kronik bir şekilde baş gösterecek solunum rahatsızlıkları meydana gelebilir.
  3. Kemik erimesiyle karşı karşıya kalabilirsiniz.
  4. Gebeler için ise düşük riskini arttırabilir.
  5. Mide ve bağırsakta bir takım problemlerin söz konusu olması muhtemeldir.

Bu ve bunun gibi çeşitli rahatsızlıklara diş sağlığının bozuk olması neden olabilir. Bu sebeple 18-24 Kasım ağız ve diş sağlığı haftasında planınıza diş hekimine gitmeyi de ekleyin. Diş sağlığınızla ilgili olası problemleri varsa tedavisi için acele edin!

Diş sağlığını nasıl koruyabilirsiniz?Ağız ve Diş Sağlığı Haftası

Diş sağlığını korumak için 4 şeye dikkat edilmesi gerekir. Bunlar şu şekilde:

  1. Etkin bir ağız bakımı yapmalısınız. Dişleri günde en az 2 kere fırçalamak gibi. Bunun yanı sıra, ağız temizleyici yan ürünler de kullanılabilir.
  2. Sağlıklı bir beslenme programı uygulamanız gerekir. Özellikle kalsiyum ve protein bakımından zengin ürünleri tüketmek gibi.
  3. Her ne kadar iki maddeyi yapıyor olsanız da, yine de diş hekimine görünmeyi unutmamalısınız.
  4. Diş hekimleri tarafından size özel sunulacak koruyucu uygulamalarla diş sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Çocuklarda Diş ve Diş Eti Bakımı Alışkanlığının Kazandırılması

Bireyler henüz çocuk yaşta iken diş fırçalama ve ağız bakımı alışkanlığının kazandırılması gerekmektedir. Henüz küçük yaşta olan çocuklar dişleri fırçalamak konusunda sorun çıkartsa da, ebeveynlerin de çocuklar ile birlikte dişlerini fırçalayarak bu alışkanlığı bir oyunmuş gibi kazandırması önemlidir. Henüz küçük yaşlarda diş fırçalama alışkanlığı kazanmış çocuklar ilerleyen yaşlarda daha güçlü ve sağlıklı dişlere sahip olacaktır. Zira küçük yaşta bu alışkanlıkların kazanılmaması halinde ilerleyen yaşlarda alıştırmak çok daha zor olabilir ve diş kaybı yaşanabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı