Alo 199 Yeni Kimlik Randevu Alma

Yakın zamanda yeni kimlik kartlarının vatandaşlara dağıtılmaya başlamasıyla birlikte Alo 199 hattı da sık olarak sorular ve merak edilen bir konu haline aldı. Yeni kimlik almak isteyen kişiler için oluşturulmuş olan bu hap sayesinde vatandaşlar kimlik randevusu alabilir ve bu sayede nüfus müdürlüklerinde gereksiz vakit kayıtlarını yaşamamış olurlar.

Alo 199 Hattından Nasıl Randevu Alınır?

Kolay bir şekilde kimlik kartı hattı ile randevu alınabilen Alo 199 numarasından başvuru yapmak isteyen kişilerin ilk olarak bu telefon numarasını çevirmeleri yeterli olacaktır. Vatandaşların yeni kimlik kartları ile ilgili her türlü sorunu ve soruyu sorup danışabileceği bir alanda hizmet sunmakta olan Alo 199 kimlik kartı hattı vatandaşların bilmesi gereken tüm soruları cevapla maktadır.

Kartı almak için randevu sahibi olmak isteyen kişiler bu telefon hattından hangi günde randevu almak istiyorlar ise bunu belirtmektedirler. Ardından o günün uygun olması halinde telefondaki kişiye kimlik bilgileri karşılığında randevu verilir. Randevu gününde nüfus müdürlüklerine giden kimseler hiçbir sıra beklemeden saniyeler içinde işlemlerini yerine getirerek yeni kimlik kartına sorunsuz bir şekilde kavuşmuş olurlar. Alo 199 kimlik kartı hattının dışında vatandaşlar nüfus müdürlüklerinin internet siteleri üzerinden de randevu talebinde bulunabilirler. Her iki işlemde de nüfus müdürlüklerine gidilmesi için vatandaşlara bir gün verilmektedir. O gün ve saatte nüfus müdürlüklerinde gerekli belgeleri ile hazır olan vatandaşlar 10 dakika gibi kısa bir sürede yeni çipli kimlik kartlarına kavuşmuş olurlar.

Alo 199 Yeni Kimlik Randevu Alma

Yeni Kimlik İçin Hangi Belgeler Gerekli

Yeni kimlik kartı almak için gerekli olan bazı belgelerde bulunmaktadır. Yeni çipli kimlik kartı başvurusu için gerekli olan evraklar pasaport, sürücü belgesi, uluslararası aile cüzdanı, nüfus cüzdanı veya kurumların kendi mevzuatları gereğince kimlik yerine geçen bir belge ile 1 adet biyometrik fotoğraftan oluşmaktadır. Randevu işleminin ardından gerçekleştirilen yeni kimlik kartı başvuru esnasında İlçe Nüfus Müdürlüğü personelleri gerekli yönlendirme bu noktada vatandaşlara yapmaktadır. Başvuru esnasında nüfus müdürlüklerinde yer alan adres ve kimlik bilgileri kontrol edilerek gerek görüldüğü takdirde gerekli güncellemeler gerçekleştirilmektedir.

Başvuru esnasında yeni kimlik kartı almak isteyen kişiler fotoğrafın bulunduğu bölüme ve imza bölümüne imzalarını atarak kişilerin fotoğrafları taranarak yeni nüfus cüzdanlarına aktarılmaktadır. Parmak damar izi her iki el için parmak izi ve el ayası damar izi alınarak başvuru formunun çıktısı ile ilgili kişi onayladıktan sonra bu bilgiler veritabanına kaydedilerek başvuru işlemi tamamlanmış olur. Başvuru işleminin tamamlanmasının ardından yeni kimlik kartı alan kişilere bu esnada içinde 6 haneli bir şifrenin bulunduğu zarf saklanması için verilir. İleriki dönemlerde pek çok devlet kurumunda kullanılacak olan Kartın şifresini İçinde bulunduğumuz bu zarf özenle saklanmalı ve içindeki şifre kimseye söylenmemelidir.

[affiliate_news id=”9661″]

Yeni Kimlik Kartı Ücreti Ne Kadar?

Vatandaşlar tarafından en çok sorulan bir diğer sorulardan olan yeni kimlik kartı ücretleri 15 Türk Lirası tutarında başvuru esnasında kimlik kartının alımından sonra nüfus müdürlüklerine makbuz karşılığında verilmektedir. İlk kez yeni kimlik kartı alan kişiler için geçerli olan bu tutar kimliğini kaybeden kişilerin tekrar başvurması durumunda 30 Türk lirasına çıkartılmaktadır. Bu tutar 3. ya da 4. kimlik kartı çıkartılması durumunda da değişmemekle v 30 Türk Lirası tutarında kalmaktadır.

Randevu Almak Kimlik ve Ehliyet İçin Aynı mı?

Randevu almak için kimlik ve ehliyet için randevu alma işlemi aynı şekilde gerçekleşmektedir. Alo 199 hattını arayarak size en yakın Nüfus Müdürlüğünden randevunuzu alabilir ve kimlik veya ehliyet değişikliği için başvuru yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı