Ampul İcat Edileli Kaç Gün Oldu? Kaç Yıl Oldu?

Ampul İcat Edileli Kaç Gün Oldu, Kaç Yıl Oldu?

İleri sayım sayacımıza ampulün icat edilmesinden bugüne yani 1879 yılından bu güne kaç yıl kaç gün kaç saat kaç saniye olmuş takip edebilirsiniz.

Ampul Kim Tarafından Ne Zaman İcat Edildi?

İlkokul kitaplarında ampulü icat eden yani geleceği aydınlatan “Thomas Edison”u hepimiz duymuşuzdur. Thomas Edison müthiş bir kararlılık örneği göstererek ampulü icat etmiş ve geleceğe ışık tutmuştur. Thosmas Edison’u biz sadece ampul icadı ile tanırız ama bu icat onun sayısız çalışmalarından sadece birisidir. Edison elektrikli ampulü 1879 yılının Kasım ayında bulmuştur.

Edison Ampulü Kaç Denemede Buldu?

Ampulün icadı sürecinde hepimize örnek olan bir sözü vardır: Asistanı ile çalışmalarına devam eden Thomas Edison’un asistanı yaklaşık 2000 (iki bin) denemeden sonra ümitsizliğe kapılmıştır. Bu işlerden vazgeçme adına Edison’a konuşma yapmıştır. Edison ise efsane bir açıklama yapmıştır: Aradığımız şeyin bu 2000 denemenin içinde olmadığını söylemiştir. Bir diğer ifade ile, ampulü yapamamanın 2000 yolunu bulduğunu belirtmiştir. Yani yapılan denemelerin hepsi doğruyu bulma yolunda yanlışların elenmesi gibidir. Bu söz, genel olarak mucitlerin hedeflerinden asla vazgeçmemesi için yol gösterici niteliktedir. Denemekten asla vazgeçilmemesi gerektiğini anlatmaktadır.

Ampulün Çalışma Prensibi

Ampul İcat Edileli Kaç Gün Oldu? Kaç Yıl Oldu?Ampul içinde filaman adı verilen ince tel bulunur. Edison ampulün icadında bu teli kömürleşmiş ipten yapmıştır. Tabi ki dayanıklılık süresi düşük olunca gelişen teknoloji ile birlikte yeni parçalar keşfedilerek en uzun süre dayanan tel kullanıldı. Bu tele elektrik geldiği zaman tel 3000 °C’ye kadar ısınmaktadır. Bu ısı sayesinde ampul etrafına ışık saçmaktadır. Bu tel özel bir metalden yapılır. Demirin erime sıcaklığının 1538 °C olduğunu belirtirsek ampulün yanması için ne büyük bir ısının ortaya çıktığını daha iyi anlayabiliriz.

Günümüzde floresan lambalar, tasarruflu ampuller gibi ampul çeşitleri ortaya çıkmıştır. Günümüzde enerji tasarrufu için tasarruflu ampuller önerilmektedir.

Mustafa Kemal Atatürk’ün Kaçıncı Ölüm Yıl Dönümü? 10 Kasım Kaçıncı Yılı?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı