2020 Anneler Günü Kaç Gün Kaldı? Anneler Günü Ne Zaman?

2020 Anneler Günü Ne Zaman? Kaç Gün Kaldı?

Anneler Günü Nedir?Anneler gününün önemi ve Anlamı nedir?

Anneler günü  o melek sanki sizi izliyormuşçasına yaşadığınız sevginin yumak olup elinizle annenize uzattığınız o güzel meleğe sahip çıkacağınız,  günün mana ve ehemmiyetini”Ağlarsa anam ağlar gerisi yalan ağlar” atasözünün anlattığı, bu atasözünün değerini bilenlere anneler gününün su gibi akıp geçireceği, cennetin o meleklerin ayaklarının altına serildiği, mayıs ayının 2.pazarına tekabül eden en kutsal varlıklara yani annelerimize adanmış yegane ve müstesna bir gündür.

Anneler Günü Hangi Gün: 10 Mayıs 2020 Pazar

Anne kelimesi tüm insanlığın kalplerinde ve dudaklarındaki en mukaddes sözcüktür. Onlar bizi yüzlerce çocuğun arasında sesimizden tanıyan, gözümüze bakarak ne istediğimizi anlayabilen, karanlığın içinde sizi görebilen, sinir kabuklarımızı tek kelimesiyle kırıp bizi yumuşatabilen, en güzel çiçeklerin bulunduğu çiçek tarlasından sizi koklayarak bulabilen nadide insanlardır. Annelerimiz bize karşı olgun hassasiyeti, yüksek algılama yeteneği ve hepimizin bildiği anne esnekliği ile yaklaşır.

Bu gün anne olmak isteyip de olamayan anne adaylarının buruk günüdür. Onların içinde bu yüzden hep bir ukte kalır.  Annelik mertebesine ulaşmayı isteyen her kişiye Allah’tan nasip etmesini dileriz.

Anneler Günü Ne Zaman?

Anneler günü Mayıs ayının 2.(ikinci) Pazarına denk gelen gündür. anneler gunu anlam ve onemiHer sene bu günün takvim tarihi değişebilir. Miladi Tavkime göre günler her sene sıralı bir şekilde birbirini takip etmez.

2017 yılında 14 Mayıs Pazar gününe denk gelen anneler günü,

2018 yılında 13 Mayıs Pazar gününe denk gelen anneler günü,

2019 yılında 12 Mayıs Pazar gününe denk gelen anneler günü,

2020 yılında 10 Mayıs Pazar gününe denk gelmektedir.

Anneler Günü Hangi Tarihte Yıl Hangi Tarihe Denk Geliyor

YılTarihİş günü
201714 MayısPazar
201813 MayısPazar
201912 MayısPazar
202010 MayısPazar
20219 MayısPazar
20228 MayısPazar
202314 MayısPazar
202412 MayısPazar
202511 MayısPazar
202610 MayısPazar

 

Anneler Günü Nereden Çıkmıştır?

Temelleri Romalılara ve Yunanlılara dayanmaktadır. Ama bu zamanlarla ilgili resmi bir kutlama ya da kaynak anneler günü hediyeleriyoktur.

1600‘lü yıllarda Annelerin Pazarı adı altında Anneler Gününün temelleri atılmıştır.

1872‘de İlk resmi olarak anneler günü kutlanma talebi Julia Ward Howe tarafından sunuldu. Ama bu talep o yıllarda geçerlilik kazanmadı.

1907‘de Anna Jarvis‘in 1866‘da ölen annesinin ölüm günü olan Mayıs ayının 2.pazar gününü anneler günü olarak kutlanması istemiyle kampanya başlattı.

1908‘de Anna Jarvis’in bu aksiyonu işe yaramış olacak ki bir Philadelphia’da anneler günü kutlaması yapıldı. Anna Jarvis anneler gününün ticari boyuta dönüşmemesi için ayrı bir çaba gösterse de bu günün ticarileşmesine engel olamadı. Anneler günü hangi olay kutlanmaya başlamıştır sorusunun cevabı Anna Jarvis’in azimle çalışmasıdır.

1911 yılında Anneler Günü tüm dünyada büyük ilgi gördü ve birçok üke anneler gününü kutlamaya başladı.

1914 yılında Amerika Birleşik Devletleri Mayıs ayının 2.pazarını resmi olarak ‘Anneler Günü’ ilan etti.

Türkiye’de Anneler Günü

anneler günüTürkiye’de Türk Kadınlar Birliği ülkemizde de “Anneler Günü” kutlanması talebiyle istekte bulundu. Bu istek onay alınca 1955 yılında ülkemizde ilk anneler günü kutlaması yapıldı. 1955’ten bu zamana Mayıs ayının ikinci Pazar günü “Anneler Günü” olarak kutlanmaktadır.

1955 yılında ki ilk kutlama törenine Türk Milletinin Annesi olarak görülen Nene Hatun katılmıştır. O gün 98 yaşında olan Nene Hatun’un eli öpülmüş ve hediyeler sunulmuştur.

1955 yılında ki kutlamada bir radyo programı düzenlenmiştir. Radyodan anneler gününün anlam ve önemini belirten konuşmalar yapılmıştır ve Nene Hatun yılın annesi ilan edilmiştir.

1955 yılında okullarda programlar tertip edilmiştir öğrencilere aile yuvası hakkında olumlu bilgiler verilmiştir. Öğrencilerde aldığı hediyeleri annelerine takdim etmiştir.

1955 yılında Çanakkale’de dükkanların vitrinleri anneler için süslenmiş, vitrinlere annelere güzel sözler bulunan yazılar asılmıştır.

Bu tarihten sonra büyük anneler günü organizasyonları ülkemizde yapılmış ve yapılmaya da devam edip “İyi ki annem var” dedirten gün olarak akıllarımıza kazınmıştır.

Anneler Günü Hediyesianneler gunu mektubu , anneler günü zarf

Anneler gününü kutlamak ya da bu günde annelerimizi onurlandırıp gururlandırmak için elleri öpülesi annelerimize en güzel hediyelerden bahsedeceğiz. Annelerimizin gününde büyük bir hediye trafiği yaşanır. Anne-evlat ikilisi bu günde tam anlamıyla birbirini anlar. Anneanne, babaanne, büyükanne, cicianne, hanımanne, sütanne, üvey anne, kaynana bunların hiçbirini birbirinden ayırmadan anneler günü hediyesini sunarız.

 • Annenize en güzel hediye, en anlamlı hediye sevginizdir. Paranız yoksa bir hediye almaya telaşlanmayın…Yerine sadece sevginizi sunarak da annenizin gönlünü fethedebilirsiniz.
 • Dekoratif anneler için güzel bir duvar süsü ve ya tablo alarak annenizin gönlüne taht kurabilirsiniz.
 • Spor tutkunu olan anneler için ona bir koşu bandı mı alsanız yoksa tuttuğu takımın formasını mı alsanız. Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş, Trabzonspor’un en yeni formaları…
 • Teknoloji çılgını annelere, teknolojik annelere yeni bir İphone modelimi yoksa yeni bir tablet mi alsanız? Ya da tasarımı hoş bir gece lambası alabilirsiniz.
 • Bakımı seven annelere şunları alabilirsiniz: Yeni bir rimel, ruj, maskara, güneş koruyucu, fondöten, allık, kaş ve kirpik tarayıcısı…
 • Kahraman annelere ise Süperman ya da Batmanın annelere uyarlanmış bardakları ya da posterlerini alabilirsiniz.
 • Evinin şefi olan annelere bir mutfak robotu çok iyi olabilir. O varsa annenizin isminin üzerine işlendiği nakışlı mutfak önlüğü de kötü bir hediye olmaz.
 • Fotojenik annelere fotoğraf baskılı ahşap, granit alabilirsiniz. Ya da fotoğrafı bir kilime işletebilirsiniz.
 • Gösterişli annelere bir tek taş alabilirsiniz. Yada dikkat çekici bir küpe, kolye veya künye alabilirsiniz.
 • Geleneksel annelere isminin baş harfinin bulunduğu küçük bir anahtarlık alabilirsiniz.
 • Duygusal annelere her gördüğünde sizi hatırlamanızı sağlayacak bir hediye alabilirsiniz. Bunun en iyi örneği duvar saatidir.
 • Anneler günü ucuz çiçek ile annenizin gönlünü alabilirsiniz. Sarı, beyaz, kırmızı güller…Papatyalar, laleler, orkideler…Bunlarla annenize sevgi gösterisi yapabilirsiniz.
 • Anneler günü hediyesi olarak mini bir plaket yaptırmak aklınıza geldi mi? Gelmediyse gelmeli. Hem ucuz hemde ömürlük bir hediye.
 • Annelerinize en özel hediyelerden biriside el-ele kupa bardak alabilirsiniz. Manevi özelliği yüksek olan bir hediyedir. Anneler günü hediyeleri neler olabilir diye düşünmek yerine bu basit hediyeyi alabilirsiniz.
 • Anneler günü ucuz hediye arayanlar ise annesine bir kupa alabilirler. Anneler günü hediyeleri ucuz olsun tabi herkes en güzel hediyeleri alsın isteriz ama maalesef anneler gününde hediyeler cep yakar.
 • Anneler günü hediyesi el yapımı olsun diyorsanız dondurma çubukları ile resim çerçevesi, telden harfli kolye, deniz kabuklarından basit bir çerçeve, renkli iplerden şık vazolar, origami sanatını konuşturarak güzel bir gül ya da lale yapabilirsiniz.
 • Okul öncesi anneler günü hediye arayanlar ise çok şanslılar. Çünkü minikler kalplerini dokundurdukları hediyeleri en pahalı tek taştan bile değerlidir. Onlara kağıt kek kalıplarından güzel bir çiçek tasarlayabilirsiniz, kalp figürlü kart yapabilirsiniz, kavanoz içinde çiçek hediye edebilirsiniz.

Anneler günü 2020 hediyesi fikirleri için yorumlarınızla sizde katkıda bulunabilirsiniz.

Anneler Gününde İnsanlar Ne Yapar

Anneler günü dünyanın dört bir köşesinde kutlanmaktadır. Anneler gününün kutlanması için birçok yol vardır. Bunlardan bazıları:

 • Aile ziyareti ve ya aile toplantısı yapabilirsiniz. Burada sadece kendi aileniz değil teyze, hala, nine gibi anne olan kişilerinde anneler gününü kutlamak için davet edebilirsiniz.
 • Evinizde ya da güzel bir lokanta da aile yemeği organize edebilirsiniz. Hatta anneler günü kahvaltısı organize edip hey ay yaptığınız geleneksel bir gün haline getirebilirsiniz.
 • Annenizle beraber sinemaya gidebilirsiniz. Bu güne özel genellikle anneler günü filmi gösterime girmektedir.
 • Annenizden uzakta iseniz bir telefon sizi yakınlaştırmaya yeter.
 • Güzel bir anneler günü kartı, ya da anneler günü çiçeği verebilirsiniz.
 • Çikolata, elbise, aksesuar gibi hediye alabilirsiniz. Aşağıda anneler günü için tavsiye hediyelere değindik.

Anneler Günü Mesajları

 1. Mutlu Anneler Günü: Evrendeki en iyi anneye! Hayatıma her gün verdiğin tüm sevgi ve bakımı hak ettiğimi bana inandıran canım anneme. Seni seviyorum!
 2. Anneler günün kutlu olsun! Sen şimdi ve sonsuza kadar kalbimde en özel kadınsın. Aşk her zaman[Annenizin Adı].
 3. Yıllar boyunca, her zaman yanımda oldun. Bana benden iyi bakabilen muazzam anneme…Anneler günün kutlu olsun!
 4. Anneler günün kutlu olsun! Benim hayatıma yön verdiğin için sana teşekkür ederim annem.
 5. Sensiz nasıl yaşardım? Yürümeyi ve okumayı yazmayı ve şarkı söylemeyi ve bisiklete binmeyi ve daha milyonlarca şeyi öğrettin bana annem. Seni seviyorum ve sana güzel bir Anneler Günü olmasını diliyorum, her şey için teşekkür ederim.
 6. Bana her şeyi öğretti ve ben bunun için her zaman minnettar olacağım. Şimdi seni ne kadar sevdiğimi söyleme zamanı geldi! Anneler günün kutlu olsun!
 7. Müdür, Organizatör, Taksici, Tamirci, Öğretmen, Doktor, Hakem… Kim olursanız olun hiçbir şey anne olmaktan iyi değildir.. Bana göre gelmiş geçmiş en iyi annesin. Anneler günün kutlu olsun.
 8. Sana hediye verebilir, size çiçek getirebilir, ama bu dünyada hiçbir şey senin sevginden daha değerli olamaz. Anneler günün kutlu olsun!
 9. Sen tüm dünyadaki en iyi anne konumundasın benim için. Ben bugün sevilmiş olduğu hissediyorum, beni hayatta karşılıksız tek şımartan sensin annem ?Anneler günün kutlu olsun!
 10. Ağladığım zaman yüzümde bir parça mutluluk senin sayende çıkıyordu annem. Bu ve daha birçok nedenden dolayı, seni seviyorum! Anneler günün kutlu olsun!
 11. Gençken ağladım  ve bana sarıldın. Ağlama dedin. Her ağladığımda sen varsın aklımda canım annem. Seni seviyorum. Anneler günün kutlu olsun.
 12. Benim güzel, sevgi dolu ve mutlu anneciğim Anneler günün kutlu olsun. Sen benim biricik kurabiyemsin.
 13. Anneler günün kutlu olsun. Bana beni ne kadar sevdiğini öpücüğünle göster dersen seni öpmelere doyamayacağımı bilmeni isterim annem.
 14. Kadın olmak kolay bir şey değil, ama bir anne olmak daha da zordur. Yine de, harika bir kadın ve bir daha da harika bir annesin! Anneler günün kutlu olsun!
 15. Aramızdaki mesafe ne kadar uzak olursa olsun annem Seni Seviyorum. Anneler günün kutlu olsun.
 16. İyimser, Güvenilir, Eğlendirici, Romantik annemsin benim için. Seni seviyorum anne. Anneler günün kutlu olsun!
 17. Bu uzun ve zor bir günden sonra, eve gelip her zaman gülümsemek bana hep şaşırtıcı gelmiştir. Şimdiye kadar hep tatlı anne olduğunuz için teşekkür ederiz! Anneler günün kutlu olsun!

Anneler günü kutlama mesajları isteyenler için 17 adet anneler günü mesajları uzun, 17 adet anneler günü mesajları kısa eklenmiştir. Milyonlar artık anneler gününü kutlamak için sms yani mesaj yolunu kullanıyor ve mesaj yoluyla anneler gününü kutlayanlar en güzel mesajları aramaktadır. Yukarıdaki mesajların tamamı kacgun.com ekibi tarafından oluşturulmuş tamamı özgün mesajlardan oluşur. Bu kısa ve öz anneler günü mesajlarını sms olarak kullanmakta özgürsünüz. Bu mesajları daha önce hiçbir platformda görmediğinizi garanti ederiz. 2017 anneler günü için hazırlanmıştır.

Anneler Günü Resimli Mesaj

anneler günü resimli kutlama mesajları anneler günü mesajı kısa anneler günü mesajları kaynanaya anneler günü mesajı komik

anneler günü resimli mesajları anneler günü resimli mesajlar anneler günü resimli mesajları anneler günü resimli mesaj anneler günü resimli mesajlar anneler günü resimli mesajlar 2016 anneler günü resimli mesajlar indir anneler günü resimli mesaj indir anneler günü resimli mesajı anneler günü resimli mesajlar ailece sağlık

nneler günü resimli sözler anneler günü resimli sözler anneler günü resimli sözleri anneler günü mesajları sözleri anneler günü msj sözleri

 

 

Anneler Günü Hangi Ülkelerde Kutlanır?

130 ülke resmi olarak anneler günü kutlamasını yaptığını duyurmuştur. 130 ülkenin resmi olarak katılmış olduğu anneler günü organizasyonu milyarlarca kitleye ulaşmaktadır. Ama her ülkenin bu özel günü kutladığı tarih değişmektedir. Ülkemiz mayıs ayının ikinci pazarı kutlanan anneler günü diğer ülkelerde hangi günlerde kutlanıyor inceleyelim:

 • Çin: 21 Nisan’da kutlamaktadır.(Çin takvimine göredir)
 • Yunanistan: 2 Şubat’ta anneler gününü kutlamaktadır.
 • Gürcistan: 3 Mart’ta kutlamaktadır.
 • Azerbaycan: 8 Mart’ta kutlama yapar.
 • Filistin:21 Mart tarihinde kutlamaktadır.
 • Slovenya: 25 Mart’ta kutlamaktadır.
 • Portekiz,İspanya: Mayıs ayının ilk pazar günü kutlanır.
 • Meksika: 10 Mayıs’ta kutlar.
 • Paraguay: 15 Mayıs’ta kutlamaktadır.
 • Polonya: 26 Mayıs’ta kutlamaktadır.
 • Moğolistan Anneler ve Çocuklar günü adı altında 1 Haziran’da kutlama yapar.
 • Belarus 14 Ekim’de kutlar.
 • Endonezya 22 Aralık tarihinde kutlamaktadır.
 • Amerika Birleşik Devletleri, Brezilya, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Japonya, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Hollanda, Rusya, TÜRKİYE: Mayıs’ın ikinci Pazar günü

Anneler Günü Ticari Bir Gün müdür?

Anneler gününün kutlanmaya başlandığı günden bu yana anneler gününün ticarileştiğini hatta biraz daha tabir-i caizse anneler gününün kapitalizmin oyunu, para tuzağı, reklam bombardımanı olduğu insanlar tarafından söylenmektedir. Bu söylenenlere şu şekilde yaklaşmak istiyoruz. Toplulumuzda gelenek ve göreneklerimiz annelere hediye alma konusunda böyle bir yaklaşımın içine girmemiştir. Son 70 yılda anneler gününde hediyeler özendirilmiştir. Ama annesine güzel bir hediye olarak sevginizi sunabileceğiniz gibi pahalı anneler günü hediyesi de alabilirsiniz. Bu tamamen sizin isteğiniz ve arzunuz doğrultusundadır. Ama milyonların hediye aldığı bir toplumda sizin hediye almamanız olur mu? Orası size kalmış…

Okullar da Yapılan Anneler Günü Kutlama Programı

Anneler gününde neredeyse Türkiye’de ki bütün okullarda bir kutlama programı yapılmaktadır. Bu programlar velilerin de okullara davet edilmesiyle büyük organizasyon haline gelmiştir. Okullarda yapılan anneler günü kutlama programında neler yapılıyor:

 • Çocuklar o gün annelere özel şiirler, mektuplar, kompozisyonlar yazarlar.
 • Anneler gününe özel büyük küçük birçok yarışma düzenlenir ve bu yarışmalardan yola çıkarak anneler gününün anlam ve önemi çocuklara kavratılır. Bu yarışmalar sonunda miniklerimiz tablet, saat, kitap, satranç takımı gibi güzel ve değerli hediyeler kazanırlar.
 • Anneler günü için özel hazırlanmış piyesler o gün çevirilir.
 • Sınıfça tiyatroya ya da sinemaya gidilir ve konusu anneler günü olan filmler izlenir.
 • Okullarda törenlerde anneler günü şiirleri okunur.
 • Öğrenciler el işçiliklerini konuşturarak annelerine çeşitli süs eşyaları yaparlar.
 • Annelikle ilgili güzel sözler okulun dört bir yanına asılır.
 • Lise öğrencileri işi biraz daha büyülterek anneler günü videosu hazırlayabilirler. Daha önce video hatta anneler gününe özel kısa film hazırlayan öğrenciler bile gördük.

Annelik, annem, anneciğim, canım annem daha neler neler… Anneler günü geri sayım , anneler günü kaç gün kaldı  , anneler günü hangi gün diyenler çok haklı bir takip yapmaktadır. Çünkü bizim için hayatımızda en değerli şeylerden biri annemiz olmalıdır. Bizim için katlandığı zorluklardan önce annemizin bizi 9 ay karnında taşıması annelik makamının değerini bize anlatmaktadır. İlk Anneler günü ne zaman kutlandı diye soran arkadaşlarımıza da cevap vermiş olalım. İlk anneler günü 1908 yılında kutlanmıştır. O tarihten sonra günümüze kadar Dünya’da kutlanmaktadır. Bu demek değildir ki daha önce annelerin değeri anlaşılmamış mı? Tabiki de hayır. Bir çok özel gün artık bu şekilde kutlanarak onlara verdiğimiz değeri hissettirmekteyiz. Canımız annelerimiz sizleri çok seviyoruz. Sizler iyi ki varsınız. Siz olmasanız bizlerde olmazdık. Anneler gününe kaç gün var abi diye soran küçük bir kardeşiniz varsa sizin ondan çok annenizi düşünmeniz gerekir.

anneler günü ne zaman kaç gün kaldıBir çocuk gördüm anneler günü ne zaman , anneler günü kaç gün kaldı diye ortalıkta ev sakinlerine soruyordu. Bu yazıyı ele almamdaki en büyük sebep o çocuğun annesi için kalbinden hissettiği heyecandır. Umarım herkes o çocuk kadar heyecanlı olur annesine karşı , anneler çok değerlidir. Bu değeri o küçücük kalbi ve elleriyle o çocuk düşünebiliyorsa bizim o çocuktan daha derin ve hassas olup anneler günü ne zaman diye düşünmeliyiz. Sakın ama sakın bu günü unutmamalıyız. Anneler gününün zamanını unutmak kendimizi unutmak demektir.

Annelerimizi bu mutlu gününde onurlandırıp gururlandırmanız dileklerimizle sizi anneler günü sayaç ile baş baş bırakıyoruz.

Bu yazımızda anneler günü kaç gün kaldı , anneler günü kaç gün var, anneler günü gerisayım sorularınıza cevap verdik. Ayrıca anneler günü sayaç ekledik. Yorumlarınızı ve sorularınızı bizimle alt kısımdan paylaşabilirsiniz.

EK: Konumuz 2020 yılı anneler gününe göre düzenlenmiştir.

İlgili Makaleler

9 Yorum

 1. Lan biride çıkıp dememiş ki anneler günü yanlış yazılmış :D 8 mayıs nedir ? 14 mayıs olacak

 2. Anneler günü tek bir gün değil her gündür.Bu sayaç çok güzel olmuş.Bence annelerimizi tek bir gün mutlu etmemeliyiz.Ama anneler gününün de olması güzel bir şey..

 3. Canım anneciğime buradan bir şeyler yazmak istiyorum. Her zaman maddi manevi olarak yanındayım ama keşke sadece böyle özel günlerde seni hatırladığımız için çok çok üzgünüm. Senin her söylediğini can kulağı ile dinliyorum canım anneciğim. Ama bilirim ki lafla peynir gemisi yürümez anacığım. Sana bundan sonra daha çok destek olacağım. Her gün anneler günü olsun hepimize.

 4. emirhan sen niye konusuyon hıııehehe niye anonim oluyon hıııaıı ne bakıyon he emirhan buranın KRALI benim ben cumhurbaskanıyım ben recep tayyip erdegon ım la ben şimdi desem okullar bitsin diye bİter ben okulları 5 sene tatil yaparım rahat rahat evde telefon bilgisayar dinlenme yaparsınız iyi olur emirhan ben senle kotu konusmuom mesala tamam mı anladın demi bu senin yorumun 22 gün 13 saat nce olsada yinede yazıyom oku haaa yok okullar ı tatil yapmam ben okul semiyom tamam benim Adım OkullarBitsinBeeHemserim haaa niye anonim oluyon taklaya gelleceksin emirhan öyle bakma bana hıııı emiran saten degisik bisey yazmısın

 5. çok güzel siteniz başarılarınızın devamnı bekliyoruz ben anneme hediye bile alamadım =(

   1. cok iyisiniz perfect hergun bu siteye giriyorum sizden tek istegim var. gecmis gunlerin sayaclari kaldırın daha guncel daha iyi olur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı