Apandisit Ağrısı Kaç Gün Sürer?

Apandisit Ağrısı Kaç Gün Sürer? Uzunluğu genellikle 6 – 9 cm arasında olan apandisit nedir ve belirtileri nelerdir önemlidir. Uzunluğu genellikle 6 – 9 cm arasında olan apandisit nedir ve belirtileri nelerdir önemlidir.

Apandisit Ağrısı Kaç Gün Sürer?

Apandisit belirtileri nelerdir

Her insanda bulunan kök bağırsak üzerinde yer alan ve apandisin adı verilen bölümün iltihaplanması durumuna apandisit denir. Ciddi bir enfeksiyon hastalığı olan apandisit, şiddetli bir ağrı yaşanmasına sebep olur.

Patlaması ile büyük bir tehlike oluşturan apandisit nedir ve nasıl tedavi edilir mutlaka önemsenmelidir. Apandisit patlaması hayati tehlike yarattığı için hastanın mutlaka hastaneye yatırılması gerekmektedir. İltihaplanan apandisit yangın tedavisi ile yerinden çıkarılır.

Apandisit nerededir?

Apandisit ağrısı kadar apandisit hangi tarafta olduğunu bilmekte önem arz etmektedir. Karnın sağ alt kısmında bulunan apandisit, kalın bağırsağın da başlangıç kısmındadır. O kısımda yer alan kör bağırsağın hemen ucunda yer alan apandisit, çok önemlidir. Yazımızın ilerleyen kısmında bahsettiğimiz belirtileri gördüğünüzde derhal hastahaneye başvurmanız gerekmektedir.

Çoğu insan yerini karıştırdığı için apandisit hangi taraftadır genellikle bilinmez. Genellikle ameliyatla alındığı için yokluğu da pek fark edilmeyen bir organdır. Birçok belirtisi olan apandisit rahatsızlığının cerrahi müdahale ile tedavisi yapılmaktadır.

Apandisit Belirtileri Nelerdir?

Apandisit Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

Apandisit belirtilerinden en önemlisi şiddetli karın ağrısıdır. Oluşan apandisit ağrısı kaç gün sürer birçok hasta için önemlidir. Ağrı göbeğin deliğinden başlayarak karnın sağ alt kısmına doğru yoğunlaşır. Karın kısmında oluşan ağrı genelde donuk bir ağrı iken, karnın sağ alt kısmında oluşan ağrı ise şiddetlidir. Eskilerin tabiriyle bıçak saplanması gibi kendisini hissettirir ve o ağrıya katlanmak mümkün değildir.

Ağrı dışında kusma, ishal, ateş, bulantı ve kabızlık gibi şikâyetler de görülmektedir. Apandisit patlaması hayatı ciddi derecede tehdit eden bir durum olduğu için karında oluşan ağrılara dikkat edilmelidir. Apandisit belirtilerinden biri de gaz oluşumu ve yemek yedikten sonra oluşan ağrılardır. Meydana gelen apandisit ağrısı kaç gün sürer ve nasıl tedavi edilir uzman bir doktorun kontrolünden sonra belirlenmektedir.

Bazı ağrılar apandisit ile karıştırılabilir. Bunun fark edilmesi için bazı farklılıkla vardır. Apandisit ağrısı bel bölgesi ile karın kısmında görülür. Ağrılar süreklidir ve donuk şeklindedir. Karın kısmında ise bıçak saplaması tabiri kullanılabilecek ağrılar görülmektedir.

Apandisit tedavisi zor bir tedavi değildir. İlaçla tedavi yönteminde antibiyotik kullanılmaktadır. Ancak antibiyotik ile bu hastalık geçmez. Kesin tedavi için apandisitin ameliyatla alınması gerekmektedir. Yaklaşık 40 dakika süren ameliyattan 1 gün sonra hasta taburcu edilir. Yani uzun süre ağrıyı çekmek yerine eğer sıkıntı yaşıyorsanız doktorunuza da danışarak apandisiti aldırmanız doğru olacaktır.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı