Araba Kullanmak Kaç Kalori Yakar Yaktırır

Araba Kullanmak Kaç Kalori Yakar Yaktırır, günümüzün önemli bir kısmını trafikte araba kullanırken geçiriyoruz. Peki araba kullanırken kaç kalori yakıyoruz. Zayıflamamıza etkisi oluyor mu bundan bahsedelim.

Belkide uyurken ve çalışırken geçirdiğimiz süreden sonra ilk sırada gelen şey trafikte araç kullanarak geçirilen süredir.8 saat çalışan birisi iş yerinin mesafesine göre günde 3 saate yakın trafikte zaman geçirebiliyor. Bu gerçekten çok uzun bir süre.

Peki bu sürede ne kadar kalori harcıyorsunuz. Trafikte Araç kullanmak kaç kalori yakar, Biz de sizlerden editörümüze gelen yoğun istekler sonucu bu konuyu ele almaya karar verdik. aşağıdaki tabloda süre bazlı araba kullanırken kaç kalori yakılır tabloda görebilirsiniz.

Araba Kullanmak Kaç Kalori Yakar Yaktırır

  • 10 Dakika Araba Kullanmak : 20 Kalori
  • 30 Dakika (yarım Saat) Araba Kullanmak : 60 Kalori
  • 1 Saat Araba Kullanmak : 120 Kalori verdirir.

Araba Kullanırken Stres altında iseniz ve sinirli bir şöförseniz bu oran daha da artacaktır. Çünkü stres ve sinir yani kısacası panik halinde iken kalp atışlarınız artar ve vücut her an tehlikeye hazır olmak için kaslara oksiyen ve glikoz pompalar . Bu da sizin daha fazla kalori yakmanıza sebep olacaktır. Yani İstanbul, Ankara yada İzmir gibi trafik problemi olan şehirlerde araç kullanmak bir nebze daha fazla kalori harcamanızı sağlayacaktır diyebiliriz.

Yukarıdaki tablodaki veriler standart değerler ile hazırlanmış verilerdir. Ortalama 60 kilo ağırlığında bir insan için hazırlanmış bu veriler için kendinize ait olanını bulmak için eğer ki 60 kilodan ağır iseniz yaktığınız kalori miktarı daha fazla olacak, eğer daha zayıf biri iseniz yaktığınız kalori miktarı daha az olacaktır.

Otomatik Vites Araç İle Manuel Araç Arasındaki Kalori Farkı

Otomatik vites araçlarda sadece gaz ve firen ile daha rahat bir araç kullanma şekli yaşadığınızdan yaktırdığı kalori miktarı da çok küçük de olsa daha azdır. Manuel vites araçlarda hem vites hem debriyaj ile sürekli olarak meşgul olduğunuzdan daha fazla efor sarf etmiş olursunuz. Daha fazla efor daha fazla kalori demektir. Bu yüzden manuel vites araçlar otomatik araçlardan bir nebze  de olsa daha fazla kalori yakmanızı sağlayacaktır.

Şehirler Arası Uzun Yolda Stabil Araç Kullanma

Şehirler arası yolculuklarca araç kullanmak şehir içi trafıkte kullanmak ile kıyaslanamayacak kadar daha düşük tempolu ve daha az yorucudur. Birde üstüne gelişen otomotiv teknolojileri ile hız sabitleyiciler de eklendiğinde araba sürmek ile oturmak arasında kalori farkı hemen hemen sıfıra inmektedir. Çünkü hız sabitleyici ile yolculuklarda oturmak harici tek aktivite direksiyon kullanımıdır. uzun yolda bu tip yolculuklar yapıyor iseniz araba kullanmak kaç kalori yakar yerine oturmak kaç kalori yakar sayfamızdan yakılan kalori miktarını öğrenebilirsiniz.

Araba sürerken yakılan kalori miktarları yada diğer aktivite kalorileri hakkında sormak istedikleriniz var ise yorum kısmına belirtebilirsiniz. Editörlerimiz aynı gün içinde cevaplayacaklardır.

Yazımızı faydalı bulduysanız beğenebilir yada arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı