2022 Araç Muayene Kaç Yılda Bir Yapılır ?

Öncelikle araç muayenenin ne olduğunu bilmemizde fayda vardır. Sonrasında araç muayene kaç yılda bir yapılır ? Sorusuna cevap vereceğiz. Araç muayenesi, trafiğe çıkan motorlu ve motorsuz araçların teknik yeterliliklerinin muayene edilerek trafik ve yolcu güvenliğine uygun olup olmamasının tespit edilmesidir. Araçların muayenesi 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 34. maddesi gereğince zorunludur. Araç muayenesinin ne kadar önemli olduğu hepimizin bilgisi dahilindedir. Çünkü bu muayeneler sayesinde insan hayatına yönelik tedbirler alınmakta ve binlerce hayat kurtarılmaktadır. Peki araç muayene kaç yılda bir yapılır? Diye sorarsak cevabımız tek bir cevap olmayacaktır. Çünkü araç türlerine, araçların yeniliğine ve eskiliğine göre araç muayene kaç yılda yapılır? Sorusuna verilecek cevaplar da farklılaşacaktır.

”Periyodik Araç Muayenesi” tablosu:

  • Hususi(kişisel) otomobiller ve bunların her türlü römorkların araç muayenesi: İlk 3 yıl yaş sonunda ve devamında iki yılda bir araç muayenesi yapılır. Bu muayeneler kanunen zorunludur.
  • Herhangi bir kuruluşa bağlı resmi araçların ve bunlara bağlı römorklarınaraç muayenesi: Eğer araç sıfır ise alındığı tarihten itibaren 2 yılın sonuna kadar, devamında 2 yılda bir araç muayenesi yapılır. Bu muayeneler kanunen zorunludur.
  • Lastik tekerlekli traktörler ve bunlara bağlı römorkların araç muayenesi: Araç sıfır ise alındığı tarihten itibaren 3 yıl sonra,devamında ilk muayenenin ardından her 3 yılda bir araç muayenesi yapılmalıdır. Bu muayeneler kanunen zorunludur.
  • İki veya üç tekerlekli araçların ve bunlara bağlı römorkların araç muayenesi: Araç sıfır ise alındığı tarihten itibaren 3 yıl, ikinci el ise 2 yıldır. Bu muayeneler kanunen zorunludur.
  • Diğer motorlu taşıtlar,ticari araçlar ve bunlara bağlı römorkların araç muayenesi: Diğer motorlu araçlar ve her türlü römorkları (Otobüs, kamyon, taksi vb gibi ticari araçlar bu grubun içindedir.) ilk 1 yıl sonunda ve devamında her yıl (yılda 1) araç muayenesi yapılır. Bu muayeneler de kanunen zorunludur.

Araç muayeneleri kaç yılda bir yapılır? Sorusunun cevabı yukarıdaki tabloda belirtildiği gibidir. Araç muayenesi sorgulama ve randevu alma işlemleri e-devlet aracılığıyla ve belli başlı,bilinen özel firmalar aracılığıyla yapılmaktadır. Araç muayenesinin zamanında ödenmemesi durumunda araç muayenesi yaptırmamaya ilişkin kanunen hukuki bir yaptırım uygulanmaktadır. Umarız bu yazımız size fayda sağlamıştır.

Egzoz Muayenesi Kaç Yılda Bir Yapılır?

Araç muayenesi ile egzoz muayenesi bilindiği gibi zorunlu uygulamalardır. Araç muayenesinin periyotlarından bahsetmişken bağlantılı olan egzoz muayenesi kaç yılda bir yapılır ? sorusuna da cevap vermek istedik. Araçların egzoz muayenesi hususi ve binek araçlarda ilk 3 yaş sonrası her 2 yılda bir yapılmalıdır. Yani aracınız 3 yaşından büyükse 2 yılda bir egzoz muayenesi yaptırmanız zorunludur. Diğer motorlu taşıtlarda ise ilk yıldan sonra her 2 yılda bir egzoz muayenesi yaptırmak zorunludur. Egzoz muayeneleri Tüvtürk istasyonlarında yaptırılabileceği gibi özel egzoz muayene istasyonlarında da yaptırılabilmektedir.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Özel Amaçlı Hususi Otomobillerin, ruhsatta kayıtlı iken, önceleri iki yılda bir olan muayenesi, niçin şimdi her yıla dönüştü bunun cevabını Araç muayene istasyonlarından alamıyorum. Yaptığım araştırmalarda iki yılda bir olan muayeneyi, muayene istasyonu hangi yasaya göre, yılda bir yapıyor, bunu bir türlü çözemiyorum. Konu ile ilgili yasayı belirtirseniz, kafamdaki soru işaretlerini silmiş ve beni rahatlatmış olursunuz. Selamlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı