Araç Ruhsatı Kaç Günde Gelir?

Araç ruhsatı kaç günde gelir? Araç Ruhsatı Kaybolursa Ne Yapmak Gerekir?  Araç ruhsatımı benden başkası alabilir mi? Bir yakınımın araç ruhsatımı alması mümkün müdür? Araç ruhsatım gelmiyor ise bunun sebebi ne olabilir? Siz de bu soruların cevaplarını arıyorsanız, bu yazımızda yanıtlara yer verdik. Araç ruhsatı kaç günde gelir? İşte cevabı…

Araç Ruhsatı Kaç Günde Gelir?

Yeni araç alanların özellikle satın aldıkları ilk araç ise, ilk merak ettikleri konu araç ruhsatının nasıl alınacağı, araç ruhsatı kaç günde gelir? ve araç ruhsatını benim yerime kim alabilir? şeklinde olmaktadır. Özellikle tam zamanlı çalışanlar, araç satın aldığı sırada şehir dışında ya da yurtdışında olanlar, kısaca aldıkları araç için gerekli olan ruhsatı kendileri almaya fırsatı olmayanlar, araç ruhsatını benim yerime kim alabilir? sorusunu sormaktadır. Ruhsatınızı almaya fırsatınız yoksa, Evet adresinizde (ikametinizde) bulunan bir başkası (ailenizden biri, eşiniz, 18 yaş üzeri çocuğunuz) sizin yerinize ruhsatınızı alabilir.

Aracınızı satın alırken yapmanız gereken aşamalardan biri de notere gitmektir. Notere başvurduğunuzda, size noter tarafından “Araç Tesciline İlişkin Geçici Belge” adlı bir belge verilmektedir. Verilen bu belge aracınızın geçici ruhsatı olarak bir süreliğine kullanılabilmektedir. Tabii ki Araç Tesciline İlişkin Geçici Belge’nin kullanımı için de belirli bir süre mevcuttur. Bu süre tam olarak 30 gündür. Peki araç ruhsatı kaç günde gelir?

Ptt ile ruhsat kaç günde gelir
Ptt ile ruhsat kaç günde gelir

Asıl “Araç Ruhsatınız” işlemler sırasında bildirdiğiniz adrese PTT ile gönderilir. Eğer araç ruhsatınız elinize 10 günden uzun süredir ulaşmadıysa İlçe Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil Büro Amirliği’nden teslim almak için başvuruda bulunabilirsiniz.

Kısaca araç ruhsatı kaç günde gelir? sorusunun yanıtı, net olmamakla birlikte adresinize ulaşması 1 ayı bulabilecektir. İlçe Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil Büro Amirliği ruhsatın onlara ulaşmadığını söylüyorsa muhtemelen PTT’de işlem sırası bekliyordur. Şunu da belirtelim ki gönderim ücreti alıcı tarafından ödenir ve gönderilen adres geçici belgeniin üzerinde yazmaktadır.

Ruhsatınız uzun süre gelmedi ise sigortanızı yaptırmamış olabilirsiniz. Aracı notere başvurarak satın aldıktan sonra yaklaşık on beş gün içinde sigorta yaptırmanız gerekir. Aracınızın ruhsatını göremiyorsanız, bunun sebebi sigortasız olmasıdır.

Araç Ruhsatı Kaybolursa Ne Yapmak Gerekir?

Kayıp Araç Ruhsatında Gerekli Belgeler Nelerdir?

Araç ruhsatının kaybolması ve kötü niyetli kişilerin eline geçmesi sorun yaratabilir. Bu nedenle eğer arabanızın ruhsatını kaybettiyseniz aşağıdaki adımları zaman kaybetmeden yapmanız gerekmektedir.

Gerekli belgeler;

  • Kayıp ruhsatlarda yenisini çıkartabilmek için yetkili kişinin vekaletnamesi
  • Kayıp Ruhsat Tutanağı
  • Zorunlu Trafik Sigortası olduğuna ilişkin belge(kaybettiyseniz e-devlet aracılığıyla temin edebilirsiniz)
  • Araç muayenesinin devam ettiğine ilişkin belge

Bu belgeleri temin ettikten sonra ruhsat için gerekli harcı da yatırmanız gerekmektedir. Bu tutar ise yaklaşık 150 TL civarındadır. Bu belgelerle başvuruda bulunarak yeniden ruhsat çıkartmanız mümkündür.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı