Araçlarda Trafik Sigortası Kaç Gün İçinde Yapılmalı?

Günümüzde her araç sahibinin trafik sigortası yaptırması gerekli yasal düzenlemeler ile zorunlu kılınmıştır. Kaza ya da hasar anında karşı tarafın maddi kaybının ve zararlarının karşılanması amacıyla düzenlenen trafik sigortası yaptırılmamış araçların trafiğe çıkması yasaklanmıştır. Periyodik olarak yenilenme işlemi de gerektiren trafik sigortasının süresi dolmadan yenilenmesi de yine aracın trafiğe çıkabilmesi için yapılması zorunlu olan bir uygulamadır. Trafik düzenlemeleri ile birlikte trafik sigortaları konusunda da her yıl yeni düzenlemeler yapılmaktadır.

Trafik Sigortası Satıştan Sonra Kaç Gün Geçerli?

Trafik sigortası araç sahibinin değişmesi durumunda 15 gün geçerlidir. İkinci el bir araç aldığınızda eski sigorta 15 gün kadar devam etmektedir. Bu süre aracın yeni sahibinin yeni trafik sigortası işlemlerini yaptırması için yeterli olan süredir. Aynı zamanda yeni bir sigorta poliçesi düzenlenmesi ve Araç aldıktan sonra sigorta süresi yıllık planlanmaktadır.

Trafik Sigortası Süresi Geçerse

Gündelik yaşamda özellikle kozmopolit şehirlerde trafik büyük önem taşıyor. Hayati değeri olan trafik sigortası yaşanabilecek kaza ya da hasar durumunda her iki tarafın da haklarının koruması amacı ile zorunlu kılınmaktadır. Bununla birlikte trafik sigortasının süresi 15 günden fazla geciktiği zaman %5 değerinde faiz ile cezalandırılmaktadır. Bu nedenle zorunlu trafik sigortasını aracı satın aldıktan sonra 15 günlük süre içerisinde yaptırmalısınız. Süre geçtiği takdirde araç trafikte yakalandığında ciddi yaptırımlar doğurmakla birlikte olası kaza durumlarında da çok ciddi maddi kayıplara neden olabilmektedir. Bu nedenle ihmal etmeksizin trafik sigortasını yaptırmalısınız.

1 Aylık Trafik Sigortası

Birçok kişi 1 aylık kısa bir zaman dilimi için trafik sigortası yapılıp yapılamayacağını merak etmektedir. 1 aylık trafik sigortası ancak geçici plaka atanmış araçlar ve uluslararası lojistik sistemi uygulayan araçlar için uygulanabilmektedir. Sürekli kullanılan araçlar için Türkiye Cumhuriyeti’nde 1 aylık araç sigortası yaptırmak mümkün değildir.

Trafik Sigortası Kaç Yılda Bir Yapılır?

Trafik sigortası her sene tekrar yenilenmesi gereken bir sistemdir. Yeni poliçe düzenlenmesi ile birlikte trafik ve ulaştırma kanunundaki yeni güncellemeler de baz alınarak her yıl poliçenizi yenilemeniz gerekmektedir. Aynı zamanda trafik sigortası süresi dolmadan yenileme işlemlerinin başlatılması gerekmektedir.

Araç Satışı Sonrası Sigorta İadesi

Hali hazırda poliçesi devam eden araçların satışı durumunda ise yeni düzenleme ile noter satış sözleşmesi kullanılarak yeni sigorta poliçesinin düzenlenmesi gerekmektedir. Araç el değiştirdiğinde yeni sahibinin eski sigortadan faydalanma süresi 15 gündür.

Araçlarda Trafik Sigortası Kaç Gün İçinde Yapılmalı?

Zorunlu Trafik Sigortası Ücreti

Trafik sigortası toplum güvenliği açısından zorunlu hale getirilmiştir. Zorunlu araç sigortasının minimum ücreti her şehir ve araç sahibinin şoförlük öyküsüne göre değişmektedir. 300 TL ila 2500 TL arasında değişmektedir. İlk kez ehliyet ve araç alanlarda daha yüksek sigorta ücretleri çıkmakla birlikte aracın kazaya karışmaması durumunda her yıl kazasızlık indirimi yapılarak sigorta için çıkan tutar düşmektedir. Ancak aracın kazaya karışması durumunda sigorta için talep edilen bedel artmaktadır. Bu nedenle olası küçük kazalarda vatandaşlar tarafından küçük maddi hasarlar kendilerince karşılanıp sigorta poliçesine yansıtılmamaktadır. Aynı zamanda trafik sigortası en az kaç aylık yapılır diye merak eden sürücüler için minimum süre 1 yıldır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı