Aşık Veysel’in Ölümünün Kaçıncı Yıl Dönümü? Öleli Kaç Yıl Oldu?

Aşık Veysel Şatıroğlu’nun Ölümünün Kaçıncı Yıl Dönümü? Öleli Kaç Yıl Oldu?

2018 yılı itibariyle  45. Yıl Dönümü

2017 yılı itibariyle   44. Yıl Dönümü

2016 yılı itibariyle  43. Yıl Dönümü

Kaç Yılında Öldü:  21 Mart 1973

Aşık Veysel Kaç Yaşında Öldü? :  78

Aşık Veysel Şatıroğlu Hakkında Kısa Bilgi: 

Aşık Veysel Şatıroğlu Sivas ilimizin Şarkışla ilçesinde 25 Ekim 1894 tarihinde gözlerini hayata açmıştır. Ailesi o zamanların birçok insanın yaptığı gibi çiftçilik yapıyordu. Aşık Veysel Şatıroğlu’nun hayatının büyük bir dönüm noktası 7 yaşında geçirmiş olduğu hastalığıdır. Çiçek hastalığı geçiren Aşık Veysel sol gözünü bu hastalık sonucu kaybetmiştir.  Daha sonra başına gelen diğer olumsuz durumlar sonucunda diğer gözünü kaybetmiş ama hayata olan bağlılığını kaybetmemiştir.Aşık Veysel'in Ölümünün Kaçıncı Yıl Dönümü? Öleli Kaç Yıl Oldu?

Yaşamı süresinde Türk Sanatına, Türk Edebiyatına birçok eser kazandıran Aşık Veysel ilk dönemlerinde başkasının eserlerini seslendirmiştir. Daha sonra kendi eserlerini yazmış ve Ahmet Kutsi Tecer tarafından edebiyatımıza kazandırılmıştır. 21 Mart 1973 yılında yani 78 yaşında iken hayata veda etmiş ama eserleri hala seslendirilmekte ve onun anısına yaşatılmaktadır.

SAYGIYLA ANIYORUZ

Bir önceki yazımız olan (2018) 19 Mayıs Kaçıncı Yıl Dönümünü Kutluyoruz? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


UYARI: Bu yazının tüm hakları Kacgun.com'a aittir. "www.kacgun.com" biçiminde aktif bağlantı verip açık kaynak göstererek içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip başlatılacaktır. ©
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 Kişi Oy Verdi, 5 Üzerinden Ortalama Puan: 5,00. Bu Yazıya Oy Vermek İster Misiniz?
Loading...
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM
BİR YORUM YAZ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.