Asker İzni Kaç Gün? (Çarşı-Evci-Yol-Ölüm-Mazeret)


Ülkemizde ki her erkek normal şartlar altında askere gitmektedir. Askerliğin normal yaşam standartlarımıza göre daha ağır geçtiğini bilmekteyiz. Bunun için askerde ki izin haklarımızı doğru ve yerinde kullanırsak askerlikten üzerimize binen yükü hafifletmiş zihnimizi rahatlatmış oluruz. Askerin birçok izin hakkı vardır. Bunlardan sırasıyla bahsedelim.

Askerin Yol İzni Kaç Gündür?

Askerler birçok nedenden dolayı yol izni kullanmak durumunda kalabilir. Bu durumlardan en önemlisi ve askerliği kısaltacak olan yol izni askerlik biterken kullanılan yol izin süresidir. Askerlik biterken kullandığınız yol izin süresi askerliğinizi kısaltmış olur. Çünkü yol izinleri askerlikten sayılır.

 • Eğer ikamet adresiniz 800 kilometre’den az ise 1 gün yol izin hakkına sahip olursunuz.
 • Eğer ikamet adresiniz 800 kilometre ile 1600 kilometre arasında ise 2 gün yol izin hakkına sahip olursunuz.
 • Eğer ikamet adresiniz 1600 kilometre’den fazla ise 2 gün yol izin hakkına sahip olursunuz.

Örnek: Askerlik yaptığı yere memleketinin uzaklığı 600 km olan bir asker 1 günlük yol iznini hak etmiş olur. Çünkü 800 km’den az mesafelerde TSK 1 günlük yol izin hakkı vermektedir. Bu izin askerliğinizi uzatmaz bu izin günleri askerlikten sayılır.

NOT:Yol izni askerliği uzatmaz.

Askerin Ölüm İzni Kaç Gün?

Askerin ölüm izin hakkı vardır ve bu hak 10 gündür. Bunun yanında gidiş gelişler için yol izni de verilmektedir. Ama bir askerin vefat izin hakkını kullanabilmesi  1.derece akrabalarından birinin vefatı durumunda mümkündür. Yani asker vefat iznini sadece aşağıdaki durumlarda kullanabilecektir:

 • Askerin annesinin vefatı,
 • Askerin babasının vefatı,
 • Askerin eşinin vefatı,
 • Askerin çocuğunun vefatı.

Askerin ölüm izni 10 gündür.

Bu 10 günlük izin askerlikten sayılır.

Asker İzni Kaç Gün?

Askerin Evci İzni Kaç Gün?

Askerin evci izni vardır ama bu izni kullanabilmesi için bazı şartları yerine getirmesi gerekir.

 • Komutandan izin alınmalı,
 • Yazıcı ile gerekli evrak ve işlemler yapılmalı,
 • En önemli şart ise sizi sadece bu izne anne, baba, kardeş ya da eşinizin gelerek çıkarmasıdır. Bu kişilerden birisi sizi almaya gelmezse kesinlikle evci izninizi kullanamazsınız. Eğer gelen eşiniz ise evlilik cüzdanınızı getirmeli, diğer kişiler yanında Kimliğini getirmeli.

Evci izni süresi değişebilmekte olup genellikle Cumartesi sabahtan Pazar akşamına kadar izin verilir. Belirtilen sürede geri dönmek zorundasınız aksi halde ceza alabilirsiniz.

Evci izni askerliğinizi uzatmaz.

Askerin Çarşı İzni

Acemi birliğini bitirip usta birliğine geçen askerlere verilen izin türüdür. Süresi bulunduğunuz yere ve bazı durumlara göre değişebilmektedir. Genellikle haftada bir kere ya da 2 haftada bir kere verilebilir. Tabi kide komutanlar riskli görükleri durumlarda ya da eylem durumlarında çarşı izni vermeyebilir. Çarşı izninin süresi sabah 9’dan 17.00’a kadardır.

Çarşı izni hafta sonun bir gün verilir. Yani izinler cumartesi pazar günlerinden birinde verilir. Bu günler arasında dönüşüm de sağlanır. Tabi izin süresi bitmeden nizamiyeye gelmenizde fayda var.

Uzun Dönem Askerlik İzin Hakkı Kaç Gün?

Ordu her ay için 2 gün izin hakkı verir. Uzun dönem askerlik 12 aydır. Bundan dolayı uzun dönem askerlik yapan her askerin 24 gün izin hakkı vardır. Bu 24 gün izin hakkınızı kullanmazsanız 24 gün askerlikten erken tezkere alabilirsiniz.

Kısa Dönem Askerlik İzin Hakkı Kaç Gün?

Kısa dönem askerlik 6 aydır. Askeriye her ay için 2 gün izin hakkı verdiğinden 12 gün izin hakkınız vardır. 12 günlük izin hakkınızı kullanmazsanız 12 gün erken tezkere alırsınız.


UYARI: Bu yazının tüm hakları Kacgun.com'a aittir. "www.kacgun.com" biçiminde aktif bağlantı verip açık kaynak göstererek içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip başlatılacaktır. ©
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 Kişi Oy Verdi, 5 Üzerinden Ortalama Puan: 5,00. Bu Yazıya Oy Vermek İster Misiniz?
Loading...
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 24 YORUM
BİR YORUM YAZ
 1. Pyoner dedi ki:

  Iyi gunler izne cikacagim ama komutanim intikal oldugundan bana izin vermiyor bana intikal nedeniyle iznimi kullandirmama gibi hakki varmidir

 2. Serhat dedi ki:

  BABAm kalp ameliyatı olacak mazeret izni alabilirmiyim

 3. Anonim dedi ki:

  normal Mazeret izni almak için ne yapmalıyız

 4. Çağlarrr dns dedi ki:

  Kanuni iznim yok askerim uzman erbaş sınavına gideceğim nasıl gidebilirim yardımcı olursanız sevinirim

 5. Çağlar dedi ki:

  Ben askerim şuanda kanuni iznim yok hepsini kullandım şafak 120 uzman erbaş sınavına çağıracaklar peki nasıl gidebilirim bilgi verirseniz sevinirim ?

 6. Çağğ dedi ki:

  Ben askerim şuanda kanuni iznim yok hepsini kullandım şafak 120 uzman erbaş sınavına çağıracaklar peki nasıl gidebilirim bilgi verirseniz sevinirim ?

 7. Muhammet ata dedi ki:

  Merhaba iyi akşamlar bayram izni 4 gun bu süre zarfinda kardesimi evcil izne cıkarabilirmiyim

 8. Yasin tuncel dedi ki:

  15 gunluk rapor alıp izine geldim 7 gün içerde izinin var askeriyeye irtibata geçip mi almam gerekiyor?

 9. Anonim dedi ki:

  Evliyim ama resmi nikahım yok… peki doğum izni alabilirmiyim?

 10. Anonim dedi ki:

  Evci izinide sınırlama varmı yada 1 ayda kaç defa izin var

 11. Anonim dedi ki:

  Merhabalar benim adresine uzaklığım 1678 km. Şimdi bana 2 mi yoksa 3 gün mü izin verilir. Kısa dönem erim ve hiç izin kullanmadım .

 12. Emre dedi ki:

  2014 der askeri okuldan ayrildim. 18 ay okulda kaldim, 190 gün sayıldı tekrar 170 gün askerlik görevi çıkıyor, 15 gun hav a degisimi aldim tekrar ne kadar rapor hakkim vardir bilen varmi yardimci olabilir misiniz??

 13. mehmet dedi ki:

  Bu 24 gün olan izin hakkına çarşı izinleri dahil mi ve asker çarşı iznini kullanmazsa erken tezkere alır mı.

  1. cengiz dedi ki:

   Askerliyin toplam izini 24 gundur ve her carsiya ciktiginda bu askeri izinden dusmez bu hafta sonu izni bir cumartesi olur bir pazar olur yani deyisir bir hafta arayla 26 gunde hava deyisimin vardir buda askeri gorevini yaptiginda her aldigin istirahattan gider orneyin rahatsizlandin yatak istirahati verdiler bu hava deyisiminden gider dostum

 14. Burak dedi ki:

  Hocam Kolay gelsin İzinler Hakkında Bir Sorum Olacaktı ..

  Her Ay Olan 2 Gün iznimi .

  Biriktirip Kullanmam mümkünmü ? Yani

  2 Ay izine çıkmayıp 4 gün izin yapmam münkünmü ?

 15. Can tekin dedi ki:

  Bizim komutanlar 5 haftadır çarşı iznini yasakliyorlar ne zaman acilacagida belli değil böyle bir hakları varmı

  1. cengiz dedi ki:

   Kardesim boyle birsey yok sen normel izinlerini kullan kullanmadigin hafta sonu izinlerin yanar

  2. cengiz dedi ki:

   Carsiya cikartmama haklari var komutaninizin bildiyi birsey bardir mutlaka

 16. mert dedi ki:

  03.05.2016 tarihinde acemi birliğine teslim oldum dağıtım izni kullanmadan usta birliğine teslim oldum. Ancak usta birliğine giderken bana bir gün yol verdi usta birliğinde de 7+2 yol izni ile birlikte izne ayrıldım. Şimdi bölük komutanım acemilikten gelirken bir gün yol izni kullandığım için bnm yol iznimin bittiği ve benim 7+2 iznini 9 gün olarak hesaplıyor ve yol iznini vermiyor bunun ile ilgili ne yapmam gerek askerlik şubesini aradım vermesi gerek diyor ama bölük komutanı vermiyor bunun yazılı olduğu bi kanun var mı ??

 17. Halil dedi ki:

  Ben uzmanlık mülakatına gidecem mazeret izin halkım varmı bilgi verirmisiniz

 18. Ali dedi ki:

  Ben 2016 aralıkta 5 gün izin kullandım.12 martta terhis olmam lazım ama komutan yol izni bir defa verilir diyor. Yol izni senede bir defa verilir olarak biliyorum ben. Ama o maddeyi bulamadım. Maddeyi bilenler varsa yardımcı olursa sevinirim.

 19. Aydan gunes dedi ki:

  Mazeret izni birden fazla kez alinabilir mi ?

  1. Merhaba Aydan Hanım;
   İlk 10 Günlük mazeret iznindensonra bit 10 gün daha mazeret izni alabilirsiniz fakat izne yetkili amirin onayı İle alabilirsiniz.
   Saygılarımızla..
   KacGun.Com
   Ekibi

   1. Magdur dedi ki:

    Bnm 10 bayram izini verildi acemide bedavadan zorla cikardilar izin benden kesildi 9 dağıtım kullandım içerde 5 gün kaldı izine gondrrmiyolar 4yol haki veriyorlar ne yapmam lazim