Askerlikİzinler Kaç Gün

Asker İzni Kaç Gün? (Çarşı-Evci-Yol-Ölüm-Mazeret)

Ülkemizde ki her erkek normal şartlar altında askere gitmektedir. Askerliğin normal yaşam standartlarımıza göre daha ağır geçtiğini bilmekteyiz. Bunun için askerde ki izin haklarımızı doğru ve yerinde kullanırsak askerlikten üzerimize binen yükü hafifletmiş zihnimizi rahatlatmış oluruz. Askerin birçok izin hakkı vardır. Bunlardan sırasıyla bahsedelim.

Askerin Yol İzni Kaç Gündür?

Askerler birçok nedenden dolayı yol izni kullanmak durumunda kalabilir. Bu durumlardan en önemlisi ve askerliği kısaltacak olan yol izni askerlik biterken kullanılan yol izin süresidir. Askerlik biterken kullandığınız yol izin süresi askerliğinizi kısaltmış olur. Çünkü yol izinleri askerlikten sayılır.

 • Eğer ikamet adresiniz 800 kilometre’den az ise 1 gün yol izin hakkına sahip olursunuz.
 • Eğer ikamet adresiniz 800 kilometre ile 1600 kilometre arasında ise 2 gün yol izin hakkına sahip olursunuz.
 • Eğer ikamet adresiniz 1600 kilometre’den fazla ise 2 gün yol izin hakkına sahip olursunuz.

Örnek: Askerlik yaptığı yere memleketinin uzaklığı 600 km olan bir asker 1 günlük yol iznini hak etmiş olur. Çünkü 800 km’den az mesafelerde TSK 1 günlük yol izin hakkı vermektedir. Bu izin askerliğinizi uzatmaz bu izin günleri askerlikten sayılır.

NOT:Yol izni askerliği uzatmaz.

Askerin Ölüm İzni Kaç Gün?

Askerin ölüm izin hakkı vardır ve bu hak 10 gündür. Bunun yanında gidiş gelişler için yol izni de verilmektedir. Ama bir askerin vefat izin hakkını kullanabilmesi  1.derece akrabalarından birinin vefatı durumunda mümkündür. Yani asker vefat iznini sadece aşağıdaki durumlarda kullanabilecektir:

 • Askerin annesinin vefatı,
 • Askerin babasının vefatı,
 • Askerin eşinin vefatı,
 • Askerin çocuğunun vefatı.

Askerin ölüm izni 10 gündür.

Bu 10 günlük izin askerlikten sayılır.

Asker İzni Kaç Gün?

Askerin Evci İzni Kaç Gün?

Askerin evci izni vardır ama bu izni kullanabilmesi için bazı şartları yerine getirmesi gerekir.

 • Komutandan izin alınmalı,
 • Yazıcı ile gerekli evrak ve işlemler yapılmalı,
 • En önemli şart ise sizi sadece bu izne anne, baba, kardeş ya da eşinizin gelerek çıkarmasıdır. Bu kişilerden birisi sizi almaya gelmezse kesinlikle evci izninizi kullanamazsınız. Eğer gelen eşiniz ise evlilik cüzdanınızı getirmeli, diğer kişiler yanında Kimliğini getirmeli.

Evci izni süresi değişebilmekte olup genellikle Cumartesi sabahtan Pazar akşamına kadar izin verilir. Belirtilen sürede geri dönmek zorundasınız aksi halde ceza alabilirsiniz.

Evci izni askerliğinizi uzatmaz.

Askerin Çarşı İzni

Acemi birliğini bitirip usta birliğine geçen askerlere verilen izin türüdür. Süresi bulunduğunuz yere ve bazı durumlara göre değişebilmektedir. Genellikle haftada bir kere ya da 2 haftada bir kere verilebilir. Tabi kide komutanlar riskli görükleri durumlarda ya da eylem durumlarında çarşı izni vermeyebilir. Çarşı izninin süresi sabah 9’dan 17.00’a kadardır.

Çarşı izni hafta sonun bir gün verilir. Yani izinler cumartesi pazar günlerinden birinde verilir. Bu günler arasında dönüşüm de sağlanır. Tabi izin süresi bitmeden nizamiyeye gelmenizde fayda var.

Uzun Dönem Askerlik İzin Hakkı Kaç Gün?

Ordu her ay için 2 gün izin hakkı verir. Uzun dönem askerlik 12 aydır. Bundan dolayı uzun dönem askerlik yapan her askerin 24 gün izin hakkı vardır. Bu 24 gün izin hakkınızı kullanmazsanız 24 gün askerlikten erken tezkere alabilirsiniz.

Kısa Dönem Askerlik İzin Hakkı Kaç Gün?

Kısa dönem askerlik 6 aydır. Askeriye her ay için 2 gün izin hakkı verdiğinden 12 gün izin hakkınız vardır. 12 günlük izin hakkınızı kullanmazsanız 12 gün erken tezkere alırsınız.

Askerlikte Sınav İzni

Askerde sınav izni nasıl alabilirim diye merak ediyorsanız; Sınav tarihinden önce bir dilekçe vererek sınava giriş gününde izin alabilir ve sınava girebilirsiniz. Ancak merkezi sınav ise ve farklı bir şehir ise daha öncesinde bilgi vererek askerlik izninizi alabilir ve yol iznini de kullanarak gidip sınavınıza girip dönebilirsiniz.

İlgili Makaleler

26 Yorum

 1. Selamın aleyküm hayırlı akşamlar ben şırnakta askerlik yapıyorum geçen ay amaliyat olmuştum burundan o arada eşim 29:11:2018 tarihinde doğum yaptı ama konturum olmadığı için komutana haber veremedim buğun haber verdim raporların fotoğrafı çekip attım ama izin vermediler sen yanında imiş sin burada olsan yani askeriye de şırnakta olsa idin verirdik dediler böyle bir saçmalık varmı

 2. Merhabalar bedelli olarak askerlik yapicagim 5 aylik cocugum var devletin verdigi babalik izinini kullanabilirmiyiz?

 3. Iyi gunler izne cikacagim ama komutanim intikal oldugundan bana izin vermiyor bana intikal nedeniyle iznimi kullandirmama gibi hakki varmidir

 4. Kanuni iznim yok askerim uzman erbaş sınavına gideceğim nasıl gidebilirim yardımcı olursanız sevinirim

 5. Ben askerim şuanda kanuni iznim yok hepsini kullandım şafak 120 uzman erbaş sınavına çağıracaklar peki nasıl gidebilirim bilgi verirseniz sevinirim ?

 6. Ben askerim şuanda kanuni iznim yok hepsini kullandım şafak 120 uzman erbaş sınavına çağıracaklar peki nasıl gidebilirim bilgi verirseniz sevinirim ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün