Askerlik Tecil İçin Gerekli Belgeler 2018


Askerlik tecil için gerekli belgeler, Açık öğretim askerlik tecili, lise mezunu ve üniversite mezunu askerlik tecili ettirme, askerlik tecil ettirmede e devlet uygulaması ve askerlik kaç yıl tecil ettirilebilir konuları hakkında makalemizde genel bilgiler vereceğiz.

Askerlik Tecili Nedir?

Ülkemizde 20 yaşını doldurmuş Türk erkekleri vatandaşlarının geçerli bir sağlık problemi devam eden eğitimi olmaması durumunda askerlik ödevini yerine getirmesi zorunlu olduğunu söyleyebiliriz. Askerlik görevinin yerine getirilişinin bir süre ertelenmesine askerlik tecili adını vermekteyiz.

Askerlik Tecil İçin Gerekli Belgeler 2018

Askerlik Tecili İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

 1. Kimliğinizin aslı ve 4 adet fotokopisi
 2. Diplomanızın aslı ve 4 adet A4 boyutunda fotokopisi
 3. Ehliyetiniz varsa aslı ve 2 adet fotokopisi
 4. En az 3 tane vesikalık fotoğraf

Eğitim Dolayısıyla Askerlik Tecili

Eğitimi devam eden asker adayları 29 yaşını geçmeleri şartıyla eğitim dönemlerinin sonuna kadar askerliklerini tecil ettirebilme hakkına sahiptirler. Açık öğretim fakültelerinde eğitimlerini sürdürmekte olan asker adayları da açıktan okumakta oldukları okulları tecil sebebi olarak gösterebilirler. Askerlikte tecil ettirebilmek için, örgün eğitim şartı bulunmamaktadır. Lise eğitimine devam edip askerlik yaşı gelmiş kişilerin tecil süreside 3 yıl olmaktadır. Bu kişiler lise eğitimlerini tamamlamış olup yüksek öğretime geçmeleri halinde ek tecil süresi alabilirler.

Yüksek Lisans Ve Doktora Nedeniyle Askerlik Tecili

Yüksek lisans ve doktora eğitimlerine devam etmekte olan kişilerin askerlik tecili için yaş sınırı 35 olduğunu söyleyebiliriz. Eğitimleri bittiği takdirde lisans ve ön lisans mezunları 29 yaşına gelmemiş olması şartıyla 2 yıl, yüksek lisans ve doktora mezunlarıysa 1 yıl süreyle askerliklerini tecil ettirebilirler. Önemli bir bilgi verecek olursak; açık öğretim fakültesi öğrencilerinin okullarına kayıtlarını asker kaçağı ve yoklama kaçağı sayılmadan tamamlamaları gerekmektedir. Asker kaçağı olarak kabul edilirseniz eğer açık öğretim fakültelerine kayıt yaptırmanız dahi askerlik tecili için yeterli olmayacaktır. Öğrencilikte askerlik tecil süresiyse okuldan mezun olana kadar değil, okul süresi kadar olduğunu söyleyebiliriz.

Askerlik Kaç Yıl Tecil Ettirilebilir?

Askerliği tecil ettirmek için birçok neden bulunmaktadır. Tecil sebeplerine; sağlık sebepleri, doğal afetler, eğitim, sağlık, ailevi nedenleri örnek olarak verebiliriz. Lise ve dengi okullar ile fakülte ve yüksek okullarda öğrenim gören kişilerin askerlikleri 29 yaşını  geçmemek şartıyla mezun oluncaya kadar, ilişkileri kesilene kadar ertelenebilmektedir.

Askerlik Tecil İçin Gerekli Belgeler 2018

Askerlik Tecil Ettirme Şartları Nelerdir?

 1. Yabancı bir ülkede çalışma ve oturma izni olanlar belgelerle bulundukları yerlerdeki Türk konsolosluklarına başvururlarsa 38 yaşına kadar askerlikleri tecil ettirilmiş olur.
 2. Zaman veya tedavi ile geçecek hastalıkları olduğu yoklama heyeti doktorları tarafından yapılacak muayene neticesinde anlaşılanlar askerliklerini tecil ettirme hakkına sahiptirler.
 3. Yüksek öğrenim mezunları çalıştıkları bilim dallarında yurt içi veya yurt dışında çalışmış oldukları bilim dallarında, ilmi müesseselere tasdik edilmiş olanlar 36 yaşına kadar askerliklerini tecil ettirebilme haklarına sahiptirler.
 4. Lisanslı sporcular 36 yaşına kadar tecil hakkını kullanabilirler.
 5. Fazla kişiler bir sonraki yıla kadar tecil hakkına sahiptirler.
 6. Lise veya üniversiteye devam eden kişiler 29 yaşına kadar askerliklerini tecilletme hakları bulunmaktadır.
 7. Yurt içi veya yurt dışında staj yüksek lisans, doktora yapanlar 33 yaşına kadar askerliklerini tecil ettirebilirler.

E Devlette Askerlik Durumu Sorgulama

Öncelikle PTT şubelerine giderek e devlet şifresi almalısınız. Daha sonra www.turkiye.gov.tr adresinden T.C kimlik no ile şifrenizi tuşlamanız gerekmektedir. Açılmış olan ekrandan ‘’hizmetler’’ bölümü seçilerek, ‘’sevk edilecek eğitim hizmetleri’’ sekmesine tıklamalısınız. Ve artık askerlik durumunuzu ve askerlik tecil durumunuzu sorgulayabilirsiniz.


UYARI: Bu yazının tüm hakları Kacgun.com'a aittir. "www.kacgun.com" biçiminde aktif bağlantı verip açık kaynak göstererek içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip başlatılacaktır. ©
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 Kişi Oy Verdi, 5 Üzerinden Ortalama Puan: 5,00. Bu Yazıya Oy Vermek İster Misiniz?
Loading...
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM
BİR YORUM YAZ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.