Askerlik Tecili için Gerekli Belgeler 2020

Askerlik, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı 20 yaşını doldurmuş, her erkeğin görevidir. Askerlik, sağlık sorunu yahut devam eden eğitimi olmaması halinde zorunludur. Askerlik görevinin yerine getirilmesinin bir süre ertelenmesi mümkündür. Söz konusu olan bu erteleme askerlik tecili olarak adlandırılmaktadır. Bunun için yasalarla belirlenmiş koşullar bulunmaktadır.

2019 Askerlik Tecil Ettirme Koşulları Nelerdir?

2019 Askerlik tecil ettirme koşulları askerlik kanununda belirtilmiştir. Bunun için başlıca koşulların varlığı söz konusudur. Ciddi sağlık engeli ve eğitimin devam etmesi durumu öne çıkmaktadır.

Eğitim Nedeniyle Askerlik Tecili: Eğitimi süren asker adayları için 29 yaşını geçmemeleri şartı vardır. Eğitim dönemi sonuna kadar askerlik tecil ettirilebilmektedir. Açık öğretim fakültelerinde eğitimleri süren asker adayları arasında olabilirsiniz. Aynı durum sizin içinde geçerli olmaktadır. Asker adaylarının askerliklerini tescil edebilmek için örgün eğitimde olmaları gerekmemektedir.

Aşırı Kilo Sebebiyle Askerlik Tecil Ettirme; Aşırı kilo durumu geçici sağlık engeli olarak değerlendirilmektedir. Bu durumdaki asker adayları için tecil süresi 1 yıldır. Bu durumdaki şahıslar her sene muayeneden geçirilir. Mevcut durum birkaç dönem bu şekilde devam eder. Bu durumdaki kişilerin kilo verememesi halinde askerlikle ilişiklikleri tamamıyla kesilmektedir.

Sağlık Sorunu Nedeniyle Askerlik Tecili; Sağlık sorunları nedeniyle askerlik tescil ettirmek mümkün olmaktadır. Bunun için askeri hastanelerde muayene olunması gerekmektedir. Yapılan muayene sonrasında kurul kararı doğrultusunda tescil işlemleri yapılmaktadır.

Geçici sağlık problemleri nedeniyle kişiler askerlik görevlerini bir yıl tecil ettirebilirler. Bir yılın sonunda ise tekrar muayene yapılır. Kişideki mevcut sağlık sorununun ortadan kalkması durumunda kişi askere alınır.

Sağlık problemi devam eden kişilerin askerlikleri bir yıl daha ertelenir. Tedavilerin sonucunda iyileşemez raporu verilmiş kişilerin askerlikle ilişiği kesilmektedir. Bu durumdaki kişilere ise çürük raporu verilmektedir.

Sürekli ve askerliğe engel bir sağlık problemi olan kişiler olabilmektedir. Bu durumdaki asker adayları bir kez muayeneden geçirilir. Bu kişilerin devamlı sağlık engeliyle alakalı rapor almaları yeterli olmaktadır.

2019 Askerlik Tecili Nasıl Yapılır?

Askerlik tecili işlemleri askerlik şubeleri üzerinden gerçekleştirilmektedir. Tecil işleminizi kanıtlayacak belgeleri de yanınızda bulundurmanız önemlidir. Bu sayede işlemleriniz hızlı bir şekilde tamamlanır.

Online olarak askerlik tecil işlemlerinin gerçekleştirilmesi söz konusu değildir. E- devlet üzerinden de tecil işlemi gerçekleştirilememektedir. Askerlik tecil işlemleri herhangi bir askerlik şubesinden yapılabilir. Ancak yerleşim yerine yahut ikametgah adresine yakın askerlik şubesinde yapılmalıdır.

2019 Askerlik Tecil İşlemlerinde Talep Edilen Belgeler

Askerlik çağı gelen asker adayları için askerlik zorunlu bir görevdir. Bu belgeler kişilerin durumlarına göre farklılık göstermektedir.

 Öğrenimi devam edenlerden istenen belgeler şunlardır;

– Öğrenci kimliği,

– Öğrenci belgesi,

– Mezun olmuş kişilerden diplomalarının aslı yahut noter onaylı bir örneği,

– Öğrenci kimlik ve belgesinin 4 adet fotokopisi,

– 6 adet biyometrik fotoğraf talep edilmektedir. Pek çok askerlik şubesinde fotoğraf çekim işlemi yapılmaktadır.

– Tecil işlemleri esnasında kişilere 2 adet formu verilmektedir. Bu formların mutlaka eksiksiz olarak doldurulması gerekmektedir.

 Sağlık nedeniyle askerliğini tecil ettirmek isteyen adaylardan talep edilen belgeler;

– Kimlik yahut ehliyetin asılları ve bunların 4 er adet fotokopileri,

– 6 adet biyometrik fotoğraf ,

– Aile hekiminden verilmiş sağlık raporu talep edilebilmektedir.

Askerlik tecili için gerekli şartları taşıyan kişiler askerliklerini erteleyebilir. Sorunsuz bir şekilde tecil işlemini tamamlayanlar askerliklerini ertelemiş olurlar. Askerliğin kaç yılına kadar tecil edildiğine dair evrak verilmektedir. Tüm tecil işlemlerinin süresi şubelerin yoğunluğuna göre değişmektedir. Buna göre işlem süreleri 30 dakika ile 2 saat alabilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı