Atatürk Samsun’a Ne Zaman Çıktı?

Birinci Dünya Savaşı sonrasında yenilmiş sayılan Osmanlı Devleti birçok yönden zor durumdaydı. Toprakların kaybedilmesi bir yana kültürel ve iktidar yönünden de büyük zarar uğramıştı. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bugüne ulaşmamızın en önemli mimarı olan Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkması ile Kurtuluş Savaşı’nı fiilen başlatmıştır. O dönemde 9. Ordu Müfettişi görevinde olan Mustafa Kemal Bandırma Vapuru ile gittiği Samsun’a ayak basmıştır. O dönemde hala Osmanlı subayı olan Mustafa Kemal 16 Mayıs tarihinde çıktığı yolculuğu 19 Mayıs tarihinde tamamlamıştır.

Atatürk’ün Samsun’a Çıkışı Ne Zaman ?

Bazı görüşlere göre o dönemde sürgün niteliğinde görevlendirilen Mustafa Kemal için bu görev; Anadolu’yu Kurtuluş Savaşı için örgütlemesinde bir fırsat niteliği taşımıştır.

Atatürk Samsun'a Ne Zaman Çıkmıştır

Atatürk Samsun’a Neden Çıktı?

Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkış nedenleri arasında; asayişi sağlamak adına Karadeniz Bölgesi’nde bulunan vilayetlerde işgalin başlamasını engellemektedir. Bununla birlikte Anadolu’daki diğer bölgelerde de işgali engelleme konusunda söz hakkınıza sahip olmaktadır. Samsun’a çıkışının ikinci amacı ise; Osmanlı subayı olmasının yetkilerini kullanarak Anadolu halkını işgallere karşı örgütlemektir. Uzun bir süre boyunca da bu görevi Anadolu’nun işgal edilmesine engel olmak amacı ile kullanmıştır. Böylece Anadolu hem fiziksel hem de manevi olarak güçlenecek ve silahlanma süreci sonrasında masaya oturulduğunda birçok strateji sahibi olunacaktır. Bu dönemde unutulmamalıdır ki Mustafa Kemal Atatürk gücünü iktidardan değil; halkın desteğinden ve özverisinden almıştır. Daha sonrasında kaleme aldığı Nutuk eserinde de bu süreci ayrıntılı bir şekilde açıklamıştır.

Atatürk’ün Samsun’a Çıkışı ve Kurtuluş Savaşı

Anadolu halkının gücünden güç alan Mustafa Kemal Atatürk; Anadolu topraklarının Avrupa devletleri tarafından işgal edilmesini engellemiş, Avrupa devletlerinin donanmasını püskürtmeyi başarmıştır. Ancak bu durum Osmanlı yöntemini devre dışı bırakmış ve halkın iradesi Anadolu’yu düşman devletlerden korumuştur.

19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı Nedir?

Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkışı bugün Türkiye Cumhuriyeti’nin gücünü, Anadolu halkının iradesini ve birlik / beraberlik bilincini oluşturmaktadır. 19 Mayıs 2019 tarihinde 100. Yılını yaşayacağımız bu kutlu gün; aynı zamanda 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı olarak da kutlanmaktadır.

Atatürk’ün Samsun’a Çıkışının Kaçıncı Yılını Kutluyoruz?

2019 yılı Mayıs ayının geçmesi ile birlikte Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 100. yılını kutlamış bulunuyoruz. Yani 2020 yılında 19 Mayıs 2020 günü Atatürk’ün Samsun’a Çıkışının 101.’i yılını kutlamış olacağız. Tarihimizde kurtuluşumuzun simgelerinden bir tanesi olan Atatürk’ün Samsun’a çıkışını unutmamalı, tüm gençlere bu günün tarihimizdeki önemini anlatmalıyız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı