2018 Babalık İzni Kaç Gün? (Memur-İşçi-Öğretmen-4/B)

Babalık İzni Kaç Gün? Babalık izni Memur ve işçiler için farklıdır. Memur erkeklerin babalık izni 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu tarafından belirlenmiştir. İşçilerin babalık izni ise 4857 Sayılı İş Kanununda düzenlenmiştir. Burada 657’ye tabi olan memurların hepsinin izin süreleri aynıdır. Yani Meb’de çalışan bir öğretmen ile kamu da çalışan bir memur aynı izin hakkına sahiptir. Torba yasa ile hamile olan annelere yeni haklar verilmişti.

Bizde babalık iznini inceleyelim. Bu sayfada verdiğimiz bilgiler bu yasalarda belirlenen maddelerin açıklamasıdır. Bu kanunlar resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Özel sektörde çalışan erkekler ve kamuda çalışanlar için babalık izni kaç gündür başlıklar halinde inceleyelim. Bu incelemeler çıkan kanunun en yeni halinde incelenmiştir.

Memurun Babalık İzni Kaç Gündür?

657 sayılı Devlet Memurları Kanuna göre baba olan kamu çalışanının babalık izin hakkı 10 gündür. Yani memura eşinin doğum yapması durumunda 10 günlük babalık izni verilir.

Babalık İzni Kaç Gün?

İşçinin Babalık İzni Kaç Gün?

Yeni baba olan bir işçinin yani İşçi kanuna tabi olarak çalışan erkek babanın izin hakkı 5 gündür. Bu 5 günde ücretli izindir. Yani babalar bu 5 günü çalışmış gibi maaş haklarından faydalanacaktır.

Öğretmenlerin Babalık İzni Kaç Gün?

Öğretmenlerde 657 sayılı Devlet Memurları Kanuna bağlı oldukları için eşi doğum yapan öğretmenlerin 10 gün izin hakkı vardır. Bunu okul idaresine bir dilekçe vererek kullanabilir. Yani öğretmenlerin babalık izni kanunen 10 gündür.

4-B (Sözleşmeli Personel) Babalık İzni Kaç Gün?

Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslara göre eşi doğum yapan sözleşmeli çalışan 4/B’li personele eşinin doğum yapması durumunda 2 gün babalık izni verilmektedir.


Taşeron İşçinin Babalık İzni Kaç Gün?

Taşeron işçilerden 4857 sayılı İş Kanununa bağlı çalışanlar 5 gün babalık izni hakkı kullanabilecekler.

Babalık İzni Hafta Sonuna Denk Gelirse Ne Olur?

Babalık İzni Kaç Gün?Eğer babalık iznini kullandığınız ya da kullanacağınız zaman hafta sonu, bayram tatili, yılbaşı tatili gibi tatil sürelerine denk gelmesi herkesin başına gelebilecek bir durumdur.Bu tatile denk gelen  izin hakkınızı maalesef başka türlü kullanma hakkınız yoktur. Çünkü hem 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda hem de 4857 sayılı İş Kanununda iş günü ibaresi bulunmamaktadır. İş günü ibaresi bulunmadığı için babalık izin hakkınız takvim günü olarak hesaplanır. Tabi kide bu konuyu İşvereniniz ile görüşmenizde fayda vardır. Çünkü bazı iş yerleri iş sözleşmesine farklı maddeler koyabilmektedir.

Doğum İzni Kaç Gün?

Bir önceki yazımız olan Doğum İzni Kaç Gün (Memur-İşçi) 2018? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


UYARI: Bu yazının tüm hakları Kacgun.com'a aittir. "www.kacgun.com" biçiminde aktif bağlantı verip açık kaynak göstererek içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip başlatılacaktır. ©
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 Kişi Oy Verdi, 5 Üzerinden Ortalama Puan: 4,00. Bu Yazıya Oy Vermek İster Misiniz?
Loading...
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 21 YORUM
BİR YORUM YAZ
 1. Anonim dedi ki:

  ücrtli öğretmene hiç yok ya

 2. Sedat dedi ki:

  Sayın çalışma Bakani bu düzensizliği artık dur deyin işçi Kamuda çalışan da işçi sözleşmeli çalışandan işçi, taşeron işçileride işçi bu ülkenin insanları milletine destek çıkıyorsa sizde sahip çık alırsınız kamu çalışanları veya devlet bünyesinde sözleşmeli çalışanlar özel sektörün ağır şartlarına boyun eğmek zorunda kalanlar lütfen eşit sayıda Haftalık izin, Babalık izni yani çalışma saatleri eşit olsun tek fark yer altı çalışanlarıyla haklarımızı estlemiye bilirsiniz bu düzensizliği artık dur deyin….

 3. Kübra dedi ki:

  Kadrolu memura 10 gün,sözleşmeli memura 2 gün babalık izni.eşitlik istiyoruz tüm babaların babalık izni aynı olsun.

 4. Serkan dedi ki:

  Fazla birşey yazmaya konuşmaya gerek yok anlaşıldığı gibi İşçi çalışır Memur yatar memur îşyerinde olsada olur olmasa da olur…

  1. isim dedi ki:

   aynen öyle , bu durum 20 yıl öncede aynıydı şimdide aynı

   1. sefil memur dedi ki:

    ne hikmetse bizde memur işçiden fazla çalışıyor…demekki her yerde aynı değil.araştırmadan ezbere konuşmayın lütfenn..

 5. Anonim dedi ki:

  En cok calisan işçi en az hakki olan yine işçi az maasi alan yine işçi yazik.

 6. Hasannnnn dedi ki:

  Müller tanışık kardeşim sen ya işverensin yada tuzun kuru konuşuyosun paran çoksa başka yerlerde avukatlık yap işci olmasa patron olmaz boş konuşma bizim izin tatillerimizin hesabını yapicagina patronların yasantilarina bi bak allah daha cok versin kimsenin parasinda pulunda gozumuz yok insanlarin burda anlattigi sey eşitlik he fark olarak biri okumus biri okumamis diyosan eger torpille yerlesen insanlari da goz onunde bulundur patronlarin araclarinin yakit aylik hesabi emin ol kaç iscinin maasi bos konusma emekcilere saygisizlik yapma

 7. Müller Tanışık dedi ki:

  Dini bayram izni
  Resmî bayram izni
  Babalık izni
  Analık izni
  Düğün izni
  Senelik izin
  Haftalık izin
  Birde kafa izni
  Birde şuna bakalım 1 gün 24 saat bunun 8 saati çalışıyorsun yani günün 3 de 1 çalış sonra bide bu maaş yetmiyordiye ağla ya kardeşim işverenin canı yokmu

  1. Anonim dedi ki:

   senin resmi çalışma şartları ile reel çalışma şartlarının farklarından haberin yok galiba. bordroda günlük 7,5 dan aylık 225 saat çalışıyor gibi görünebilir ama örneğin ben 8 iş başı yapmak içim 6,30 da evden çıkıyorum. öğle yemeği çay molaları son olarak da eve geri dönüşü eklersen akşam 19,30 oluyor kısacası günde 8 saat deği reelde 13 saat gidiyor. bide evde uyuyalım 6-8 saat dinlenelim dersen 19-20 saat bitiyor kaln saat sana hayırlı olsun.

 8. Anonim dedi ki:

  C tesi pazar izin babaliktada 10 gün izin işçi insan değilmi yada memurda babalik 2 kat daha iyi bizim haberimiz yok. Eyyyyy bakanlik size sesleniyorum.

 9. alimehmet dedi ki:

  memura öğretmene 10 işçi kimki ona 5 gün kabul eden eder etmeyen neyse allah işçilere sabır versin

 10. Anonim dedi ki:

  babalık izni resmi tatile gelirse yada cumartesi pazara denk gelirse 5günün içinde mi sayılır? örneğin cuma sabah doğum yapan bir çalışanın cuma dahil işe gelmemesiyle başlangıç günü çarşamba mı oluyor?

 11. Halk dedi ki:

  1 mayıs işçi bayramında işçinin çalıştığı memurun tatil olduğu iğrenç sistem yazıklar olsun

 12. şimşek dedi ki:

  babalık izni kaç gündür işçiye kimi 3 diyor kimi 5 diyor
  benim işyerim 3 gün verdi

 13. Anonim dedi ki:

  işçi ye özel sektörde babalık izni kaç gün dür kimi 3 diyor kimi 5 diyor benim çalıştığım yer 3 gün ver di

 14. Serci dedi ki:

  Sayın çalışma Bakanımıza itafen.
  Memurların ve özel sektorun aynı olmasını lutfen sağlarmısınız.Sadece babalıkizni değil Resmi tatiller de de .Resmitaillere hafta sonu baglanıyor birleştiriliyor ama özel sektör gene aynı.Bizlerin vergisi ile memurlara maaş veriliyor yol yapılıyor ama hep madur olan biziz.

 15. Kerem dedi ki:

  Memurlara verilen babalık izni işcilere 4-b’liye yani tüm çalışanlara verilmeli diye düşünüyorum. Son dönemlerde işçilerin de haklarının genişlediğini görüyoruz. Umarım bu konuda da bir çalışma yapılır

 16. Efe dedi ki:

  Hamdolsun ki babalık izni diye bir şey var. Babalık izni olmasa burada babalık izni kaç gün diye bile konuşamazdık.

 17. Eser Pers dedi ki:

  Sayın arkadaşlar ben özel sektörde çalışıyorum. Ama sayın çalışma bakanımıza buradan seslenmek istiyorum. Lütfen bizimde haklarımızı devlet memurları gibi genişletin. Bizde baba oluyoruz bizimde güzel bir süre babalık izni kullanmak hakkımız. Lütfen yetkililer duysun sesimizi

 18. Giresunlu dedi ki:

  Kamudaki memur ile işci ayırımı olmasın memur baba 10 gün dogum izni işci babaya 5 gün bunlar neden eşitlik getirilmiyor Sayın Çalışma Bakanımızdan özel ricamız bunlara eşitlik getirsinler. Aynı haklar olsun