Kapat

2018 Babalık İzni Kaç Gün? (Memur-İşçi-Öğretmen-4/B)

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 Kişi Oy Verdi, 5 Üzerinden Ortalama Puan: 4,00. Bu Yazıya Oy Vermek İster Misiniz?
Loading...
Anasayfa
İzinler Kaç Gün 2018 Babalık İzni Kaç Gün? (Memur-İşçi-Öğretmen-4/B)
Babalık İzni Kaç Gün?

Babalık İzni Kaç Gün? Babalık izni Memur ve işçiler için farklıdır. Memur erkeklerin babalık izni 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu tarafından belirlenmiştir. İşçilerin babalık izni ise 4857 Sayılı İş Kanununda düzenlenmiştir. Burada 657’ye tabi olan memurların hepsinin izin süreleri aynıdır. Yani Meb’de çalışan bir öğretmen ile kamu da çalışan bir memur aynı izin hakkına sahiptir. Torba yasa ile hamile olan annelere yeni haklar verilmişti.

Bizde babalık iznini inceleyelim. Bu sayfada verdiğimiz bilgiler bu yasalarda belirlenen maddelerin açıklamasıdır. Bu kanunlar resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Özel sektörde çalışan erkekler ve kamuda çalışanlar için babalık izni kaç gündür başlıklar halinde inceleyelim. Bu incelemeler çıkan kanunun en yeni halinde incelenmiştir.

Memurun Babalık İzni Kaç Gündür?

657 sayılı Devlet Memurları Kanuna göre baba olan kamu çalışanının babalık izin hakkı 10 gündür. Yani memura eşinin doğum yapması durumunda 10 günlük babalık izni verilir.

Babalık İzni Kaç Gün?

İşçinin Babalık İzni Kaç Gün?

Yeni baba olan bir işçinin yani İşçi kanuna tabi olarak çalışan erkek babanın izin hakkı 5 gündür. Bu 5 günde ücretli izindir. Yani babalar bu 5 günü çalışmış gibi maaş haklarından faydalanacaktır.

Öğretmenlerin Babalık İzni Kaç Gün?

Öğretmenlerde 657 sayılı Devlet Memurları Kanuna bağlı oldukları için eşi doğum yapan öğretmenlerin 10 gün izin hakkı vardır. Bunu okul idaresine bir dilekçe vererek kullanabilir. Yani öğretmenlerin babalık izni kanunen 10 gündür.

4-B (Sözleşmeli Personel) Babalık İzni Kaç Gün?

Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslara göre eşi doğum yapan sözleşmeli çalışan 4/B’li personele eşinin doğum yapması durumunda 2 gün babalık izni verilmektedir.


Taşeron İşçinin Babalık İzni Kaç Gün?

Taşeron işçilerden 4857 sayılı İş Kanununa bağlı çalışanlar 5 gün babalık izni hakkı kullanabilecekler.

Babalık İzni Hafta Sonuna Denk Gelirse Ne Olur?

Babalık İzni Kaç Gün?Eğer babalık iznini kullandığınız ya da kullanacağınız zaman hafta sonu, bayram tatili, yılbaşı tatili gibi tatil sürelerine denk gelmesi herkesin başına gelebilecek bir durumdur.Bu tatile denk gelen  izin hakkınızı maalesef başka türlü kullanma hakkınız yoktur. Çünkü hem 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda hem de 4857 sayılı İş Kanununda iş günü ibaresi bulunmamaktadır. İş günü ibaresi bulunmadığı için babalık izin hakkınız takvim günü olarak hesaplanır. Tabi kide bu konuyu İşvereniniz ile görüşmenizde fayda vardır. Çünkü bazı iş yerleri iş sözleşmesine farklı maddeler koyabilmektedir.

Doğum İzni Kaç Gün?

“2018 Babalık İzni Kaç Gün? (Memur-İşçi-Öğretmen-4/B)” üzerine 21 yorum

 1. Anonim says:
 2. Sedat says:
 3. Kübra says:
 4. Serkan says:
 5. Anonim says:
 6. Hasannnnn says:
 7. Müller Tanışık says:
  • Anonim says:
 8. Anonim says:
 9. alimehmet says:
 10. Anonim says:
 11. Halk says:
 12. şimşek says:
 13. Anonim says:
 14. Serci says:
 15. Kerem says:
 16. Efe says:
 17. Eser Pers says:
 18. Giresunlu says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.