Bağışıklık Sistemini Güçlendirmenin Yolları

Bağışıklık Sistemi Ne Demektir?

Hastalıklara karşı savaşabilmemiz de bağışıklık sistemimizin güçlü olması çok önemlidir. Peki, bağışıklık sistemi nedir? Bağışıklık sistemi, hücrelerden, dokulardan, organlardan ve proteinlerden oluşmaktadır. Tüm bunlar patojenlerle savaşan bedensel süreci gerçekleştirir. Patojen ise hastalığa ve enfeksiyona sebep olan virüsler, yabancı cisimler ve bakterilerdir. Bağışıklık sistemi patojenlerle karşılaştığı zaman bağışıklık tepkisini harekete geçirir. Bağışıklık sistemi o anda antikorları serbest bırakır Antikorlar ise patojenler üzerindeki antijerlere yapışır ve onları öldürür. Bağışıklık sistemini güçlendirecek yiyecekleri diyete dahil etmek bağışıklık tepkisini güçlendirir.

Bağışıklık Sistemi Güçlendirmenin Yolları

Bağışıklık sistemi sadece beslenme ile güçlenecek birşey değildir. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için bütün sağlık tavsiyelerine ve hijyene oldukça dikkat etmeliyiz. Aşağıdaki öneriler ile yaşam tarzı belirlememiz bağışıklık sistemimizi güçlendirmede oldukça katkı sağlayacaktır;

  • Düzenli olarak egzersiz yapmalı ve devam etmeliyiz.
  • Sigara ve alkol kullanmamalıyız.
  • Su içmemeyi asla ihmal etmemeliyiz.( Günlük olarak 2,5 – 3 litre su tüketimi olmalı)
  • Yeterli uyumalıyız.
  • Aşırı veya az kilolu değil, sağlıklı kiloda kalmalıyız.
  • Stresten oldukça uzak durmalıyız.
  • Şekerden uzak durmalıyız.
  • Hijyene dikkat etmeliyiz. Ağız ve el hijyenine oldukça önem vermeliyiz.
  • Günde sebze, meyve, balık tüketimine yer vermeliyiz.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirecek Besinler

Sarımsak:

Sarımsak vücuda giren mikroplarla savaşıp bağışıklık sistemimizi güçlendirir. Nezle olduğunuzu hissediyorsanız, mide probleminizde yoksa gece yatmadan bir sarımsağı limon suyu ile birlikte yutmanız bağışıklık sisteminize katkı sağlayacaktır.

Narenciyeler:

Narenciyeleri tüketmek virüs ve enfeksiyonlara karşı oldukça etkilidir. Narenciyeleri sıkarak değilde bütün olarak tüketmeniz daha faydalı olacaktır. Günlük limonlu su içmeniz sizi dinç tutacaktır. Tansiyon problemi olanlar limonlu su tüketirken dikkatli olmalılardır.

Adaçayı:

Adaçayı enfeksiyonlarla savaşmada birebirdir. Boğaz, ağız, kulak yani üst solunum yolu enfeksiyonlarına karşı oldukça etkilidir. Bir tutam adaçayını kaynayan suya atıp beş dakika demlendirip ağızda gargara olarak yada 1 fincan tüketebilirsiniz. Erkekler tüketirken dikkat etmeli ve hamileler tüketmemelidir.

Kuruyemiş:

Günde 1 avuç badem, ceviz, fındık tüketmelisiniz. Vitamin bakımından oldukça zengin besinlerdir. Kuruyemişleri kavurmadan tüketmeye dikkat etmelisiniz.

Balık:

Balık , omega 3, protein ve vitaminler bakımından oldukça önemlidir. Enfeksiyon ve virüse karşıda etkilidir. Haftada iki veya üç kez balık tüketilmelidir.

Nar:

Nar en basit gripten kansere kadar birçok hastalıkla savaşmada ve bağışıklık sistemi güçlendirmede oldukça etkilidir. Narında suyunu sıkmak yerine tüm olarak tüketmek daha fayda sağlayacaktır.

Yoğurt ve Kefir:

Probiyotik kaynakları düzenli tüketirsek bağışıklık sistemini ve bağırsak florasını güçlendirerek her türlü enfeksiyondan korunmamıza yardımcı olur. Yoğurt, içinde bulundurduğu laktik asit ile vücudun enfeksiyonlara karşı savunma sistemini geliştirir. Kefir ise sindirim sistemine yararlı bakterilerin yerleşmesini sağlar. Böylelikle bağışıklık sisteminin güçlenmesinde oldukça fayda sağlarlar.

Ispanak:

Ispanak C ve E vitaminleri bakımından oldukça zengindir. Ispanak bünyesinde enfeksiyonları önleyen ve kanserle savaşan maddeler barındırır. Kemiklerin güçlenmesindede oldukça faydalıdır. Magnezyum, kalsiyum, demir içerir.

  • Bunlara ilave olarak brokoli, zerdeçal, yaban mersini, ay çekirdeği, yeşil çay, bitter çikolata, zencefil, kırmızı dolma biber de bağışıklık sistemini oldukça güçlendiren besinler arasındadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı