Genel

Bağkur Borç Sorgulama, Bağkur Pirim Borcu Sorgulama

BAĞKUR primi ödeyen kişiler borç sorgulama yaparak geçmiş dönem borçlarını görebilmektedir. Borçların sorgulanması sonucu bu borçların ödenebilmesi de mümkün olmaktadır. Bu borcun ödenmesi için zaman zaman ödeme kolaylıkları sağlanmakta, mevcut borç kredi kartı ile bankadan ödeme sağlanabilmektedir. Bu borçların ödenmemesi sağlık güvencesinden yararlanamamayı, emeklilik durumunda emeklilik işlemlerinin sonuçlandırılamamasına neden olmaktadır.

Bağkur Borç Sorgulama, Bağkur Pirim Borcu Sorgulama

BAĞKUR Prim Borcunu Öğrenme

BAĞKUR prim borcunun öğrenebilmesi için internette çeşitli linklerle bu faaliyeti gerçekleştirdiğini belirten site olsa da bu hizmet sadece e-devletten sağlanmaktadır. Bu tip sitelerdeki butonlar tıklandığında bu sitelerde e-devlete sayfayı yönlendirmektedir. Bu nedenle herhangi bir dolandırıcılık olayı ile karşılaşmamak için bu hizmeti verdiğini belirten, kart veya kişisel bilgi isteyen sitelere itibar edilmemelidir. BAĞKUR borcunu ödemek için e-devlete girmek gerekmektedir.

E-devlet şifresi olmayan kişiler başkasının şifresi ile bilgiler görüntülenemeyeceğinden tüm PTT şubeleri tarafından 2 lira karşılığı verilen e-devlet şifresi edinmeleri gerekir. www.turkiye.gov.tr İnternet adresi tıklanarak açılan ekrana T.C. kimlik numarası ve şifre yazılarak giriş yapılmalıdır. İlk kez giriş yapıldığında şifre değişikliği yapılması istenmesi halinde bir şifre belirlenmelidir. Sisteme giriş yapılarak arama menüsüne BAĞKUR veya 4 b yazıldığında SGK’nın verdiği hizmetlere girilecektir. Buraya sorgu türü, sorgu tipi, BAĞKUR sicil no ve ekranda beliren güvenlik kodu ilgili hanelere yazılmalıdır. Bu bilgilerin doğruluğunu kontrol ettikten sonra borç sorgulama butonuna basarak BAĞKUR borcunuzu görüntüleyebilirsiniz.

BAĞKUR Prim Borcunun Ödenmesi

BAĞKUR prim borcunu ödemek isteyen kişiler internet üzerinden SGK’nın e-devlet adresindeki tahsilat menüsünü kullanarak bu borcu ödeyebilmektedir. Bu işlem için online ödeme yapılabilecek hesabın ve BAĞKUR sicil numarasının bilinmesi yeterli olmaktadır. İnternet üzerinden SGK’nın www.sgk.gov.tr adresine girilmelidir. Sayfanın üzerinde bulunan e-sgk butonu tıklanmalıdır. Açılan ekranda alt bulunan butonlardan kart ile prim borcu öde butonu tıklanmalıdır. Bu tıklama sonucu e-devlet adresine yönlendirilecektir.

E-devlet şifresi girerek açılan tahsilat bölümüne gerekli bilgiler girilerek kontrol edilmesi sonucu BAĞKUR prim borcu ödeme işlemi tamamlanacaktır. Tahsilat işlemi için sorgu türü bölümüne 4B Sigortalı ödeme seçilmelidir. Sorgu tipinde geçmiş borçları ödemek için geçmiş dönem, güncel borç ödemek için güncel dönem seçimi yapılmalıdır. T.C. Kimlik numarası girilmeli, sayfa altında yer alan güvenlik kodu yazılmalı.

BAĞKUR Prim Borçlarının Yapılandırılması

SGK internet sitesinde geçmiş dönem BAĞKUR pirim borçlarının 31 Temmuz 2018 tarihine kadar yapılandırılabileceğinin duyurusunu yapmaktadır. BAĞKUR sigortalıları geçmiş dönemde bulunan borçlarını 31 Temmuz 2018 tarihine kadar SGK’ya başvurarak yapılandırmadan yararlanarak Ağustos 2018 ayından itibaren ödeye bilme imkânı tanımaktadır. Bu imkândan yararlanmak için başvuru yapanlardan 31 Ağustos 2018 kadar primin aslının veya prim aslına uygulanan peşin ödeyecekler için Yurt içi üretici fiyat endeksinin ’nun ödenmesi halinde %90’nın silineceği, borcunu 2 taksit halinde ödeyecekler için prim aslının ve Yurt içi üretici fiyat endeksinin %50 sinin silineceği belirtilmektedir. Borcun Ağustos 2018’den başlayarak 6, 9,12, 18 taksit olarak ödenmesi de mümkündür.

Şifresiz Bağkur Borç Sorgulama

Eğer Bağkur borcunuz varsa ve şifresiz bağkur borç sorgulama mümkün mü diye merak ediyorsanız, bu borç miktarını e devlet uygulaması veya web sitesi üzerinden öğrenebileceğiniz için e devlet şifresine ihtiyacınız bulunmaktadır. Eğer SGK’ya gitme durumunuz varsa şifre almaksızın da gidip borç sorgulaması ve yapılandırma hakkında bilgi alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün