Baklava Kaç Kalori Baklava Kalori Cetveli

Baklava Kaç Kalori Baklava Kalori Cetveli, baklava Türk kültürünün ilk sırasında yer alan tatlı çeşitlerinden birisidir. Hatta bunu Yunanistan sahiplenmek istemiş ancak AB bunun Türklere ait bir tatlı olduğunun kabul edilmesiyle tescillenmiştir.

Saray mutfağında da yer alan baklava padişah tarafından özellikle ramazan ayında her 10 kişilik askerlere 1 er sini hazırlanıp dağıtırmış.

Baklava, ince ince açılmış kata kat yufkanın arasına fıstık, ceviz ve kaymak gibi iç konularak hazırlanan çok özel bir tatlıdır. Baklava her zaman tercih edilen bir tatlı olmasının yanında özelikle bayramlarda her evde hazırlanan bir tatlı olarak kültürümüze yer etmiştir.

Şöbiyet Baklava Kaç Kalori Baklava Kalori Cetveli

İçerinde bulunan şeker, un ve yağ ve diğer çerez kalorisinin biraz fazla olmasına neden olmaktadır. Bu nedenle kilo sorunu olan kişilerin daha az tüketmeleri gerekmektedir. Öyle ki 2 tane dilimlenmiş baklava 500 kalori kcal kadardır. Bunu kadınların ve erkeklerin günlük kalori ihtiyacına bakaraktan yüksek bir değer olduğunu görebilir. Günlük kalori ihtiyacı ortalama kadınların 2000, erkeklerin ise 2400 kalori olduğunu düşündüğümüzde oldukça yüksek bir kalori içerdiğini görebiliriz.

1 kilo baklava kaç dilim eder: 23-34 dilim adet yapmaktadır.

Diyette baklava yenirmi, elbette ki bu tatlıyı çoğumuz çok seviyoruz ve kültürümüzün ayrılmaz bir parçası olduğu için tüketiyoruz. Baklavayı tükettikten son bir süre egzersiz yaparak aldığımız kaloriyi yakmayı tercih edebiliriz.

Bunun için 2 dilim baklavayı esas alacak olursak, 2 dilim baklavanın kalorisini yakmak için 1 saat yüzebilir, yürüyüş yapabilir ya da bisiklete binebilirsiniz. Ya da 20 dakika kadar ip atlayabilirsiniz. Şimdi tatlıların kalori cetveline göz atalım.

Fıstıklı Sarma Baklava Kaç Kalori

Baklava Kaç Kalori Baklava Kalori Cetveli

Baklava Kalori Cetveli 100 gr için

100 gr baklavanın kalorisi 260 kcal kaloridir

Çeşitlerine göre bakacak olursak;

Cevizli baklava kaç kalori: 283 kcal kalori

Fıstıklı baklava kaç kalori: 325 kcal kalori

Ev yapımı baklava kaç kalori: 310 kcal kalori

Fıstıklı sarma kaç kalori: 415 kcal kalori

Şöbiyet kaç kalori: 200 lcal kalori

1 dilim baklava kaç gram: 35 gr

1 dilim fıstıklı baklava kaç kalori: 115 kcal kalori

 

Baklava Besin Değeri 100 gr için

Karbonhidrat (g)45.01             Protein (g)2.97

 Yağ (g)12.9                                   Lif (g)0.6

Kolesterol (mg)33.70               Sodyum (mg)101.80

 Potasyum (mg)18.4                   Kalsiyum (mg)8.90

Vitamin A (iu)61.10

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı