Balık Kilo Yaparmı

Balık Kilo Yaparmı :Balık içerisinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde vücudumuza oldukça fayda sağlayan önemli bir besin maddesidir.

Balık ta bulunan en önemli vitamin maddelerinde birisi ise omega 3 yağ asitleridir.

Birçok balık türü için vitamin ve mineral oranı değişmekle birlikte genel anlamada balıkta bulunan vitaminler şunlardır:

A vitamini,B12 vitamini,B6 vitamini,C vitamini,Çinko,E vitamini, Folik asit ,kalsiyum sodyum Fosfor,İyot,Magnezyum,Omega -3,Omega -6,Protein ve bol miktarda Selenyum barındırmaktadır.

Balığın Faydaları

Uzmanlara göre haftalık en az 2 kez balık tüketimi sağlık açısında oldukça önemlidir. Haftalık düzenli olarak balık tüketen kişiler birçok hastalıktan korunmaktadır. Onlardan bazıları ise kalp ve damar hastalıkları,şeker hastalığı ve yüksek kolestrol,göz hastalıkları ile beyin gelişimi ve koruması açısından önemli olan Alzheimer gelmektedir.

Beyin için oldukça faydalıdır. Beyin fonksiyonların gelişmesine katkı sağlamaktadır.Kan basıncının düşmesini sağlayarak kalp ritmini düzenler.Kalp krizine karşı koruma sağlamaktadır.

Balık güçlü bir antioksidandır. Zihin yorgunluğunun giderilmesini sağlar ve kemiklerin güçlenmesine yardım eder.

Bağışıklık sisteminizin güçlenmesini sağlayarak hastalıklara yakalanma riskinizi azaltır.

Kan şekeri seviyenizin düzenlenmesine yardımcı olur.Bu yüzden şeker hastaları için oldukça faydalıdır.

Balık tüketmek kilo vermeye de yardım etmektedir. Vücuttaki toksin seviyesini düşürür. Kolestrolün dengelenmesine yardım eder.

Büyümeyi gelişmeyi arttırır.Yaşlı insanlar çocuklar ve hamileler bolca balık tüketebilmektedir.

Astım ve bronşit belirtilerini azaltır. Romatizmal hastalıklara iyi gelir.

Diyette Balık Yemek Kilo Aldırır mı?

Normal şartlarda tükettiğiniz balık kilo alımına neden olmamakla birlikte pişirme şekli çoğu zaman bunu etkilemektedir.

Balık kilo yaparmı, balık hazırlarken mümkün olduğu kadar yağsız bir şekilde hazırlamaya ve içerisine koyacağınız sosları azaltmaya çalışmalısınız. Balık bildiğiniz gibi vücudumuz için son derece önemli ve faydalı bir besindir. Ancak gereğinden fazla bir tüketim olursa kilo alımına neden olabilmektedir.

Yapılan araştırmalara göre balık tüketmek iştah azalmasını sağladığı ve tokluk hissine neden olduğu için acıkmayı geciktirir. Daha az yemeyi sağlar.

Balığın içerisinde bulunan omega 3 yağ asitlerini diyette bize oldukça fayda sağlayıcı bir görevi olabilmektedir. Bunlardan birisi ise vücutta yağ oluşumunu azaltması ve vücudun yağ yakımını arttırmasıdır.

Balık yemek vücudun yağ yakımını arttırarak kilo vermeye yardımcı olmaktadır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı