Balık Yağı Kilo Aldırır mı Yağ Yapar mı

Balık Yağı Kilo Aldırır mı Yağ Yapar mı, omega 3 ve 6 bileşiklerininin hap yada sıvı formunda satılan bileşiğine halk arasında balık yağı denir. Balık yağı son birkaç yılda kullanımı oldukça artan bir ürün.

Faydaları saymakla bitmez fakat bu kadar geniş kitleye hitap ettikçe hakkında çıkan efsaneler de hiç olmadığı kadar artmış durumda.

Balık Yağı her açıdan vücudun ihtiyaç duyduğu birçok vitamin ve mineralin alınması açısından önemli. Fakat birçok kişi kilo alma korkusu ile bu durumdan kaçmaktalar. Yada tam tersi kilo almak adına sınırları aşarak çok daha fazla kullanmaktalar.

Balık Yağı Kilo Aldırır mı Yağ Yapar mı

Balık Yağı Hapı Kilo Yapar mı: Hayır. Balık yağı kilo yapmaz. kilo alma durumu yediğimiz ve içtiğimiz gıdaların günlük olarak harcadığımız enerjiden fazla enerji alınması sonunda gerçekleşir. Balık yağı kilo yaparmı konusuna bu sebeple kesinlikle yapmaz diyoruz. Hapın içeriği vitamin ve mineraller bakımından (omega 3 ve omega 6) oldukça zengin olmasına rağmen kalori olarak düşüktür ve kilo aldırmak için yeteri kadar enerjiye (kalori) sahip değildir. Bu sebeple balık yağı kilo yapıyor mu diye düşünmeyin.

Balık Yagi İstah Acarmi: Balık yediğimizde nasıl iştahımız açılmıyorsa balık yağı da iştah açmaz. Bu da bir halk arası efsanelerinden birisidir. Balık yağı tüketenlerde iştah artımı yapılan araştırmalar sonucu normal bir gıdadan farksız olduğu uzmanlar tarafından açıklanmıştır. Eğer bu ürünü kullanmak isterseniz iştahınızın açılacağı korkunuz olmasın. Yada çok zayıf iseniz iştahım açılsın diye kesinlikle bu hapı yada yağı kullanmayın.

Omega 3 Kilo Aldırır mı ve Yağ Yapar mı?: Omega 3 içeren tüm gıdalar için sadece omega 3 içeriği için kilo yapar kanısı yanlıiştır. İçerdiği vitamin bakımından kilo yapmaz ama kalori değeri olarak aynı şeyi söyleyemeyiz. örnek vermek gerekir ise ceviz omega 3 yönünden zengindir fakat yüksek kalori ve yağ içeriğine sahip bir gıdadır.

Faydaları saymakla bitmez fakat diyet yapanları kontrollü tüketmesi gerekir. Yine başka bir omega 3 içeren gıda olan balık ise tam tersidir. Hafif bir gıdadır ve diyetlerde rahatlıkla tüketilebilir. Bu sebeple sadece omega 3 olarak değil genel olarak yediklerinizin kalorisini hesaplamanız daha mantıklı olacaktır.

Balık Yağı Hapı Tüketirken Dikkat!

Balık yağı hapının kullanımında kendi başınıza değil diyetisyen yada doktorunuzun tavsiyesi doğrultusunda ve yine doktorunuzun size belirlediği mili gram oranında kullanmalısınız. Zayıflamak yada kilo almak gibi hırslarla hiçbir doktor tavsiyesi olmadan balık yağı kullanımı zararlı olabilir. Ayrıca balık yağının fazla tüketimi de zararlı olabilmektedir. Tavsiyemiz doktor onayı ve tavsiyesi ile tüketilmelidir. Ayrıca balık yağının mide bulantısı ve baş dönmesi gibi yan etkileri olabilir. Bu gibi yan etkiler görülüyor ise yağ kullanımı bırakıp doktorunuza etkiler hakkında bilgi vermelisiniz.

Bize Sorun!

Zayıflama, kilo alma, diyet listesi spor egzersiz gibi konularda sorularınızı yanıtlıyoruz Bize soru sormak için soru sor sayfamızı kullanabilirsiniz. Sorduğunuz sorular editörlerimiz tarafından aynı gün içinde cevaplanmaktadır.

Ayrıca bu konu ile ilgili olarak soru, yorum yada eklemek istedikleriniz var ise aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı