Bardakta Mısır Kaç Kalori Kilo Yapar mı

Bardakta Mısır Kaç Kalori Kilo Yapar mı, son yıllarda her köşe başında görmeye alışık olduğumuz bardakta mısır satan esnaflar bizi de bu tada fazlası ile aşina yaptılar.

Peki kilo kontrolü yapanlar için bardakta mısır yemek ne kadar doğru. Bardakta mısır kaç kalori,  bardakta mısır kilo yapar mı, bu soruların cevabı için aşağıda ki yazımızı okuyunuz, Öncelikle Bardakta Mısırda neler var bunlara bakalım

Bardakta Mısır İçerisinde Hangi Maddeler Bulunur

 • Katı (Margarin) Yağ : Bardakta mısıra lezzetini veren ana maddelerdendir. Haşlanmış sıcak mısır taneleri arasına margarin konulur ve eriyene kadar karıştırılır. Diyet yapanlar için margarin uzak durulması gereken bir şeydir.
 • Ketçap : Mayoneze göre daha hafiftir.
 • Mayonez : Diyet yaparken yenilmesi tavsiye edilmeyen bir gıdadır. Yumurta ve yağdan yapılır.

Bardakta mısırı normal haşlanmış mısırdan ayıran 3 madde yukarıdakilerdir. Özellikle margarin tuz ve mayonez gibi ek gıdalar konulması diyet yaparken bu gıdadan uzak durmanızı gerektirmektedir. Şimdide bardakta mısırın kalorisine bakalım.

Bardakta Mısır Kaç Kalori Kilo Yapar mı

 • 1 Küçük Bardak Mısır Kaç Kalori : 200 Kalori
 • 1 Orta Boy Bardakta Mısır Kaç Kalori : 300 Kalori
 • 1 Büyük Boy Bardakta Mısır Kaç Kalori : 400 Kalori

Bardakta Mısırı yapan kişinin el ayarına göre değerler değişebilir. Yapan kişi mayonez ketçap tuz ve özellikle katı yağı kendi el ayarı ile karıştırdığı için yukarıdaki veriler genel ortalama alınarak hesaplanmıştır. Net değerler olmamakla birlikte yediğiniz bardakta mısırın yapılan firmaya göre bardak boyutları da değişkenlik gösterebilir. Fakat bu veriler kalori değerini ortalama olarak öğrenmenize yardımcı olacaktır.

Bardakta Mısır Kilo Aldırır mı ?

Bardakta mısır tüketiminizi hafta bir şeklinde diyetinizin kalori oranına dengeli şekilde küçük boy olarak tüketebilirsiniz fakat yapan kişiye mayonez ve yağı az koymasını söylemek daha mantıklı olacaktır. Fazla tüketimi kalori dengenizin bozulmasına ve kilo almanıza neden olabilir. Ayrıca evde yapılan bardakta mısır için aldığınız dondurulmuş gıdaların üzerinde yazan kalori miktarlarını baz almayınız içine kattığınız tüm maddelerin kalorilerini de bu miktara ekleyiniz. Bu şekilde net olarak kalori miktarı çıkartabilirsiniz.

Diyet Bardakta Mısır Nasıl Yapılır ?

Diyet yaparken bu tat ile uzak kalmamak için kendi bardakta mısırınızı kendiniz yapabilirsiniz. Bunun için malzemeler Aşağıdadır

Gerekli Malzemeler

 1. Haşlanmış Mısır
 2. Tercihen Sıvı Yada Katı Yağ
 3. Tuz
 4. Ketçap
 5. Mayonez

Hazırlanışı

Öncelikle haşlanmış mısır ile (dondurulmuş hazır mısır da olabilir) çok az yağı karıştırın içerisinde çok az tuz ve çok az mayonez koyun, ketçabı ideal oranda koyabilirsiniz.

Bu tarif ile tadı biraz değişse bile dışarıda satılan hazır bardakta mısıra göre %30-35 oranında daha hafif bardakta mısır yapmanız mümkündür.

Bize Sorun :

Diyet ve yemekler ile alakalı sormak istedikleriniz var ise bize soru sorabilirsiniz. Aşağıdaki yorum kısmına sorularınızı veya eklemek istediklerinizi belirtiniz. Aynı gün içinde cevap verilecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı