Basketbol Oynamak Kaç Kalori Yakar Yaktırır

Basketbol Oynamak Kaç Kalori Yakar Yaktırır, Basketbol oynarken yakılan kalori miktarı biraz da basket maçının ne kadar hareketli geçtiğine bağlı olarak değişmektedir.

Ayrıca yaşınız kilonuz gibi etkenler de yakılan kalori miktarını etkileyen faktörler arasındadır. Aşağıda Basketbol Oynamak Kaç Kalori Yaktırır tabloda görünmektedir. Tabloda kilonuza uygun olan satırın karşısında yazan değeri baz alabilirsiniz. Söz konusu kalori değerleri Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığına Bağlı Türkiye Halk Sağlığı kurumu resmi web sitesinden edinilen bilgilerin derlenmesi ile oluşturulmuştur.

Basketbol Oynamak Kaç Kalori Yakar Yaktırır

Basketbol Oynamak Kaç Kalori Verdirir?

1 Saat Basketbol Oynamak İçin Veriler Sıralanmıştır. Yarım Saat 15 Dakika gibi süreleri bu değeri bölerek yada çarparak hesaplayabilirsiniz.

  • 50 Kilo Birey İçin : 295 Kalori 
  • 60 Kilo Birey İçin : 354 Kalori 
  • 70 Kilo Birey İçin : 413 Kalori  
  • 80 kilo Birey İçin : 472 Kalori 
  • 90 Kilo Birey İçin : 531 Kalori 
  • 100 kilo Birey İçin : 590 Kalori 

Yukarıdaki veriler yaşınıza cinsiyetinize göre değişebilmektedir. Aynı zamanda basket maçının çok hareketli ve çekişmeli geçmesi de daha çok koşmanıza ve hareket etmenize sebep olacağı için sizin için daha fazla kalori yaktıracaktır. Daha fazla kalori yakmak için basket oynarken çok daha fazla koşmalı ve hareket etmelisiniz. Bacaklar ve kollar için ağırlık takviyesi yapabileceğiniz ayak bileğine ve el bileğine takılan ağırlıklar sayesinde söz konusu sporu yaparken daha fazla zorlanacağınız için aynı zamanda daha fazla kalori de yakabilirsiniz.

Ne Kadar Kalori Yaktığımı Nereden Anlarım

Kalori yakımı hızlandığında olan şey kaslarınızın daha fazla glikoz yakımına başlamasıdır. Glikoz kanda bulunur ve kaslarınızda enerjiye dönüşebilmek için oksijen ile yakılması gerekmektedir. Daha fazla kalori yaktığınızı vücut ısısından ve nefes alıp verişinizden anlayabilirsiniz. Ağır aktiviteler ile fazlaca kondisyon gerektiren sporlar yaparken genelde nefes nefese kalırsınız. Ayrıca terlemeye ve vücut ısınız artmaya başlar. Bu sebeple terlemeye ve nefes alıp verişiniz hızlanmaya başladığında daha fazla kalori yakıyorsunuz demektir.

Sağlığınızı Koruyarak Spor yapın.

Basketbol gibi ağır kondisyon gerektiren aktiviteler vücudu fazlaca zorladığı için bir sağlık probleminiz veya engel teşkil eden herhangi bir rahatsızlığınız var ise aile hekimi veya doktorunuz ile konuşmadan bu tarz aktiviteler yapılmaması önerilmektedir. Ayrıca sıvı kaybının da önüne geçilmesi önemlidir. ter ile attığınız suyun yerine konması gerekir. Bol su içmeyi ihmal etmeyin astım nefes darlığı eklem rahatsızlığı organ yetmezliği şeker yüksek tansiyon ve burada sayamadığımız diğer bu gibi hastalıkları olanlar diyet yapmadan önce kesinlikle doktor kontrolünde olmalı ve doktor tavsiyeleri ile hareket etmelidirler.

Ayrıca editörümüze sormak istedikleriniz var ise yorum kısmına yazabilirsiniz. Aynı gün içinde yorumlarınız cevaplandırılmaktadır. Yazımızı faydalı buldu iseniz beğenebilir yada arkadaşlarınız ile paylaşabilirsiniz. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı