Neden Bayan Değil Kadın

Üzerinde çok tartışılan konulardan biri de neden bayan değil kadın denilmesidir. Özellikle erkekler tarafından gereksiz görülen ve abartıldığı düşünülen bir konudur. Ancak son dönemlerde toplumsal bilinçaltına sızan bu kullanım her geçen gün normalleştirilmeye çalışılmaktadır. Artık bazı kadınlar bile kadın kelimesini kullanmaktan utanmaktadır. Peki asıl kullanılması gereken bayan mı yoksa kadın mı ?

Bayan Kelimesi Neden Sevilmez?

Türkçedeki en kadim tartışmalardan biri bayan mı kadın mı tartışmasıdır. Bayan kelimesi çok fazla sevilmemektedir. Bunun birçok nedeni bulunmaktadır. Öncelikle kadın kelimesi cinsiyet ayrımında kullanılmaktadır. Yani erkek – kadın denildiği zaman iki ayrı cinsten bahsedildiği anlaşılmaktadır. Bayan kelimesi ise genelde saygı anlamında kullanılmaktadır. Bay – bayan kullanımlarında cinsiyet ayrımına gerek duyulmaz ve hitap şekli olarak kullanılır.

Nasıl ki birine seslenirken ‘’ Bay bakar mısınız? ‘’ denilemiyor ise ‘’ Bayan bakar mısınız? ‘’ da denilemez. Bu durum abes kaçmaktadır. Kadın bireylerin cinsiyetlerinden bahsedilmesi durumlarında birçok kişi bu kelimeden kaçmaya çalışmaktadır. Bu da yanlış bir algı ve zihniyettir. Bu durumu feminist kadınların büyüttüğü düşünülse de, aslında durum böyle değildir. Kadının cinsel kimliğinden uzak tutulmaya çalışıldığını düşünen kişiler, kadın kelimesini ve çağrışımlarını ayıp bulan zihniyetlere karşı çıkmaktadır. Kadın / erkek, tıp dilinde de dişi / erkek diye geçmektedir. Yani bayan ibaresi tıp dilinde de yoktur.

Kibar olmak amacı ile bayan kelimesini söyleyenlere hanımefendi kelimesinin kullanılması önerilmektedir. Kibarlık olsun diye söylenen bayan kelimesi kadını cinsel kimliğinden uzaklaştırmaktadır.

Ayıp olan kadın kelimesini kullanmak değildir. Bu kelimenin ve çağrışımlarının ayıp olduğunun düşünülmesi başlı başına bir ayıp ve yanlıştır. Bu konudaki tartışmalar halen sürerken, kadın kelimesinin yanlış olmadığı anlatılmalı ve herkesin bayan yerine kadın demeye alışmasının sağlanması gerekmektedir.

Neden Bayan Değil Kadın

Bayan Kelimesi TDK

Türk Dil Kurumu’nda kadın kelimesinin karşılığı erişkin ve dişi insan olarak geçmektedir. Yani gelişimini tamamlayan ve 18 yaşını dolduran her birey kadın olarak tanımlanmaktadır. Buna bağlı olarak Dünya Bayanlar Günü değil Dünya Kadınlar Günü kutlanmaktadır. Türk Dil Kurumu’na göre bayan ise kadınların isim ve soy isimlerinin önüne getirilen saygı sözü olarak geçmektedir. Buna bağlı olarak bayan yerine kadın kullanılması gerektiği görülmektedir. Bu konuya herkesin dikkat etmesi gerekmektedir.

Tüm bu bilgiler ışığında artık doğru olan bayan mı kadın mı izah ettiğimize göre kadın kelimesinin kullanılması gerektiğini söylüyoruz ve kadın kelimesinin kullanılması konusunda yazılarımızda gerekli özeni gösteriyoruz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı