Bayram Tatili Kaç Gün? 2020

İslam dinine mensup kişilerin dört gözle beklediği, Ramazan ne zaman başlayacak? Bayram Tatili Kaç Gün?  diye merak edenler için; on bir aydan daha hayırlı olarak addedilen Ramazan ayı  2020 yılında 24 Nisan  gecesi ilk imsakla birlikte başlayacağı bilgisini  verebiliriz. 2020 yılında Müslümanlar 30 gün boyunca oruç tutacak. Ramazanın yaz dönemine gelmesi nedeni ile uzayan günlerle birlikte oruçlu olunan vakit uzayacak. Yani Türkiye’de yaşayan Müslümanlar ortalama 17 saatten fazla süre ile oruçlu olacak. Dünyanın değişik yerlerindeki Müslümanların ise bulunduğu konuma göre ezan saatleri ve oruçlu olunan zaman miktarları değişiklik gösterecek.

ramazan bayramı tatili kaç gün ?

Ramazan-ı Şerif içinde yer aldığına inanılan ve bin aydan daha hayırlı olarak görülen Kadir gecesi ise 2020 yılında 19 Mayıs gecesine denk geliyor. Kadir gecesi Kuran-ı Kerim’in inmeye başladığı gecedir. Ve bu gecede edilen tüm duaların kabul edildiğine inanılmaktadır. Bayramlardan bir önceki gün olarak tanımlanan Arefe günü ise 23 Mayıs Cumartesi gününe gelecek. Her sene bu mübarek ayda oruç tutan inananların hasretle beklediği Ramazan Bayramı ise 24 Mayıs Pazar günü olacak. Üç gün boyunca Müslümanlar on bir ayın sultanı olan Ramazan ayında oruç tutmanın ve ibadet etmenin verdiği huzurla birlikte bu mübarek ayı uğurlayacaktı fakat corona virüs sebebiyle dini bayramlarımız evde mi kutlanacak? Ve Ramazan bayramında sokağa çıkma yasağı uygulanacak mı?

Bayram Tatili Kaç Gün ?

İnanan Müslümanlar bu süre içinde yılda bir kere olmak üzere farz kılınan zekatlarını verecek, akraba ve kabir ziyaretlerinde bulunacaklardı fakat dünyada ki ve ülkemizdeki salgın nedeniyle bu seneki bayram evlerimizde kutlanacak gibi görünüyor. 23 Mayıs Cumartesi günü Arefe günü,24 Mayıs Pazar (Ramazan Bayramı 1.günü), 25 Mayıs Pazartesi (Ramazan Bayramı 2. Günü), 26 Mayıs Salı (Ramazan Bayramı 3. Günü) olarak kutlanacak.  Böylece Ramazan Bayramı tatili üç gün sürecek. Bir günü hafta sonuna, iki günü ise hafta içine gelecek. Ramazan Bayramı tatili 27 Mayıs Çarşamba günü iş başı yapmaları ile birlikte sona erecek.

Ramazan Bayramında Sokağa Çıkma Yasağı Var mı?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı açıklamaya göre, Arefe gününe denk gelen Cumartesi günü ve Ramazan Bayramının birinci gününe denk gelen Pazar gününde sokağa çıkma yasağı olacaktır.Cumhurbaşkanımız Erdoğan, bayramın diğer günlerinde ki sokağa çıkma yasağı ile ilgili yaptığı açıklamada ise sokağa çıkma yasağının bayram sonuna kadar devam edebileceğini söylemiştir.Umarız tatilinizi en güzel şekilde değerlendirirsiniz. Rabbimizin bizleri tekrar ramazan ayına eriştirmesi ve hayırlı bir şekilde tüm dünya ve ülkemizde salgının sona ermesi  dileğiyle herkese hayırlı bayramlar ve hayırlı tatiller dileriz. KacGun.Com Ekibi..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı