Bayram Tatili Kaç Gün? 2018

İslam dinine mensup kişilerin dört gözle beklediği, Ramazan ne zaman başlayacak? Bayram Tatili Kaç Gün?  diye merak edenler için; on bir aydan daha hayırlı olarak addedilen Ramazan ayı  2018 yılında 16 Mayıs gecesi ilk imsakla birlikte başlayacağı bilgisini  verebiliriz. 2018 yılında Müslümanlar 30 gün boyunca oruç tutacak. İlk gün imsak saati İstanbul için 03.17 ve iftar saati de 20.37 olacak. Ramazanın yaz dönemine gelmesi nedeni ile uzayan günlerle birlikte oruçlu olunan vakit uzayacak. 29. güne gelindiğinde imsak saati İstanbul için 03.03 iftar saati de 20.51 olacak. Yani Türkiye’de yaşayan Müslümanlar ortalama 17 saatten fazla süre ile oruçlu olacak. Dünyanın değişik yerlerindeki Müslümanların ise bulunduğu konuma göre ezan saatleri ve oruçlu olunan zaman miktarları değişiklik gösterecek.

ramazan bayramı tatili kaç gün ?

Ramazan-ı Şerif içinde yer aldığına inanılan ve bin aydan daha hayırlı olarak görülen Kadir gecesi ise 2018 yılında 10 Haziran Pazartesi gecesine denk geliyor. Kadir gecesi Kuran-ı Kerim’in inmeye başladığı gecedir. Ve bu gecede edilen tüm duaların kabul edildiğine inanılmaktadır. Bayramlardan bir önceki gün olarak tanımlanan Arefe günü ise 14 Haziran Perşembe gününe gelecek. Her sene bu mübarek ayda oruç tutan inananların hasretle beklediği Ramazan Bayramı ise 15 Haziran Cuma günü olacak. Üç gün boyunca Müslümanlar on bir ayın sultanı olan Ramazan ayında oruç tutmanın ve ibadet etmenin verdiği huzurla birlikte bu mübarek ayı uğurlayacak.

Bayram Tatili Kaç Gün ?

İnanan Müslümanlar bu süre içinde yılda bir kere olmak üzere farz kılınan zekatlarını verecek, akraba ve kabir ziyaretlerinde bulunacaklar. Üç gün sürecek olan Ramazan Bayramının namazı ise İstanbul’da 06.12’de kılınacak. 15 Haziran Cuma (Ramazan Bayramı 1.günü), 16 Haziran Cumartesi (Ramazan Bayramı 2. Günü), 17 Haziran Pazar (Ramazan Bayramı 3. Günü) olarak kutlanacak.  Böylece Ramazan Bayramı tatili üç gün sürecek. Bir günü hafta sonuna, iki günü ise hafta içine gelecek. Ramazan Bayramı tatili 18 Haziran Pazartesi günü iş başı yapmaları ile birlikte sona erecek.  Umarız tatilinizi en güzel şekilde değerlendirirsiniz. Rabbimiz bizleri tekrar ramazan ayına eriştirmesi dileğiyle herkese hayırlı bayramlar ve hayırlı tatiller dileriz. KacGun.Com Ekibi..


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir