Bebek Emzirmek Zayıflatır mı Kilo Verdirir mi

Bebek Emzirmek Zayıflatır mı Kilo Verdirir mi, Her zaman için anneler, gebelik döneminde aldıkları fazla kaloriler yüzünden doğum sonrasında kilo problemi yaşarlar.

Doğumdan sonra da bu durum değişmez. Bu kez de anneler emzirdikleri için gıda alımını kesemez sütünün miktarı sebebi ile gıda alımına aynı şekilde devam ederler.

Bebek Emzirmek Zayıflatır mı Kilo Verdirir mi

Fakat doğum öncesi kadar kilo almazlar. Bunun başlıca 2 nedeni vardır. Birincisi doğum öncesindeki hareketsiz yaşam artık kendini çocuk bakımı gibi her an aktif bir işe bırakmış ve günlük ihtiyacınız olan kalori miktarı da bu duruma paralel olarak artmıştır. İkinci sebebi ise yedikleriniz ve içtikleriniz gıdalar mineral ve vitaminleri ile birlikte süt üretiminde kullanılır ve emzirerek aldığınız bu fazla kaloriyi vermiş olursunuz. Emzirmek hiç de yaban atılmayacak kadar kalori yakımı sağlar. Aşağda Örnek mevcut. Bebek emzirirken kaç kalori harcanır öğrendikten sonra emzirmek nasıl zayıflatır bunu aşağıdaki paragrafta bulabilirsiniz.

Bebek emzirmek : 2 saat spor yapmaya eşdeğer kalori yaktırır

Evet yanlış duymadınız. İşte bu kadar kilo vermede etkili bir yöntemdir. Hem bebeğiniz hem de sizin kazandığınız kaybedeni olmayan bir yöntem. Bir annenin doğumdan sonra ilk silahı emzirirken kilo verme yollarıdır

Emzirirken Kilo Vermenin Yolları

Emzirirken kilo vermenin yolları bebeğinize belli bir süre gıda takviyesi yada devam sütü vermeden sadece anne sütü ile beslemekten geçmektedir. Anne sütü sadece kalori değil bebeğin ihtiyacı olan neredeyse tüm vitamin ve mineralleri karşılayarak onun büyümesi ve güçlenmesini sağlar. bağışıklık sistemini güçlendirir. Anne sütü beyin gelişiminden kas ve kemik gelişimine varana dek hemen hemen her şeyde bebeğe katkı sağlar.

Anne sütü diğer sütler gibi kaynatılmak steril edilmek yada mikroplardan arındırılması gerekmez. Anne sütü sterildir. Ayrıca söz konusu sütü bebeğe içirmek için herhangi bir alet gereksinimi duyulmaz ( Biberon Emzik Kaşık Vs) Bu sebeple sütün çevresel ortamdan da steril olduğu tek şey anne sütüdür. Anne sütü ile beslenen çocuklarda beyin gelişi başta olmak üzere enfeksiyon ve hastalıklara kaşı savunma güçlenmesi hatta ileri yaşlara dahi etkisi olduğunun kanıtı olan kanser gibi hastalıkların önüne geçilmesi adına en gerekli şeydir. Anne sütünde inek sütüne kıyasla 5 kat daha fazla demir bulunur. ayrıca yine inek sütüne kıyasla çok daha kolay hazmedilir. Emzirirken dikkat edilmesi gerekenler doğru pozisyonda olmak ve çocuğu doğru şekilde tutmaktır.

Emzirirken dikkat edilmesi gerekenler

  • En sık yapılan hatalar emziren annenin ve emen bebeğin posizyonlarının yanlış oluşudur. Detaylıca konu ile ilgili araştırma yapmanız önerilir
  • Bebek sütü emmeye başlamadan önce sterilizasyon adına meme uçlarının sabunlu su diğer kimyasal temizleyiciler yada karbonatlı su gibi etkenlerle temizlenmesi meme uçlarında çatlaklara sebep olabilir. Aile hekiminizden detaylı bilgi alabilirsiniz. En iyi temizlik steril olan anne sütüdür. Diğer temizleme yöntemleri ile ilgili olarak da aile hekiminizin tavsiyeleri haricinde temizlik yöntemi önerilmez.
  • Bebeğin süt emmesinde kullanılan silikon tarzı özel meme başlıkları önerilmez. bu durum bebeğin tam olarak kavrayamaması ve ihtiyacı olan sütü tüketememesine sebep olabilir.
  • Sosyal alanlarda aşırı derecede kalabalık ortamlarda ve çok ses bulunan yerlerde emzirmek bebeğin emmesini olumsuz etkileyebilmektedir. Daha sakin yerler tercih edilmelidir.
  • Aşırı sıcak veya çok sıkı giysiden dolayı bebekler emerken rahatsız olabilir. Bu durumu engellemek için ortam daha normal bir halde olması gereklidir. Bu şekilde bebek daha rahat şekilde emecektir.
  • Bebekte eldiven takılı olması da bir diğer olumsuz etken olabilir. Bebeğin eldiven olması bebeğin rahatsızlığına yol  açar ve memeyi tam olarak kavramamasından da ötürü emmekte güçlük çekebilir. Bu duruma da ayrı olarak dikkat edilmesi gerekmektedir.
  • Emzirdikten sonra çocuğunuzun doymadığını düşünerek ek besin maddelerini biberon aracılığı ile bebeğe vermek memeye isteksizlik yapabilir. Bu konuda da dikkatli olmalısınız
  • Ayrıca bebeğin biberon ile tükettiği gıdalarda biberona bal sürmek gibi davranışlarda zaman zaman memeye isteksizlik yaratabilmektedir. dikkatli olunması önerilir
  • Her ne yaparsanız yapın sonuçta emzirme işlemi sizin ve bebeğinizin tercihi ile alakalıdır. Siz isteyin bebeğiniz için uygun koşulları oluşturun ve en az 6 ay olmak şartı ile olabildiğince uzun bir süre anne sütünü kesmemeye çalışın Bu şekilde hem emzirirken zayıflama yöntemleri konusunda fayda görün. hem de bebeğiniz sütünüz ile yaşam bulsun güçlensin.

Emzirmek ve anne sütü ile alakalı olarak editörümüze sormak istediklerinizi yorum kısmına yazmanız halinde aynı gün içinde cevaplanacaktır. 

Aynı zamanda zayıflama ile alakalı sorularınızı da bu sayfadan sorabilirsiniz.

Yazımızı faydalı buldu iseniz beğenebilir veya arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı