Bebekler Günde Kaç Saat Uyur?

Bebekler günde kaç saat uyur? İki uyku arası kaç saat olmalıdır? Gündüz uykusu gece uyanmalarının sebebi midir? Gelin bu sorulara birlikte cevap arayalım. İşte bebekler günde kaç saat uyur? Sorusunun cevabı… İyi bir uyku alışkanlığı da tıpkı sağlıklı beslenme alışkanlıkları gibi temellerinin çocukluk çağında atıldığı bir özelliktir. Sağlıklı bir uyku;  fiziksel gelişim, dingin ruh hali,  öğrenme ve hafıza için olmazsa olmazlardandır. Kullanıcılarımızdan gelen 2 aylık bebek günde kaç saat uyur ? sorusu üzerine bu yazıyı yazmak istedik.

Anne babaların sağlık kontrolleri sırasında en sık sorduğu sorulardan biridir: Bebekler günde kaç saat uyur?  Öncelikle şunu söyleyelim ki bu sorunun tek bir doğru cevabı  yoktur. Zira her çocuk , bir diğerinden farklıdır ve  her birinin farklı uyku ihtiyaçları  ve kalıpları vardır. Aşağıdaki liste bebeğinizin ortalama olarak uyuması gereken süreleri içerir, fakat kaç saatin gündüz uykusu kaç saatin gece uykusu olması gerektiğini doktorunuza ya da pediatristinize danışmalısınız. Bebeğinizi tanıyan ve daha önce kontrollerini yapmış olan bir doktor ona uygun uyku saatlerini belirlemede yardımcı olacaktır.

Ay Ay Bebekler Günde Kaç Saat Uyur !

0-1 Ay:     19-21 saat

2- 3 Ay:    16-18 saat

4- 6 Ay:    15-16 saat

6-9 Ay:     13.5 -16 saat

10-12 Ay:   13-15 saat

13-24 Ay:   13-14 saat

Çocuğunuz gündüz uyumaya, gece uyanık kalıp sabah geç kalkmaya  meyilliyse, sabah belirli bir saatte düzenli olarak uyandırabilir, gündüz uykularını da makul bir süreye sınırlandırabilirsiniz. Bu makul süreyi hesaplarken yaşına uygun uyanık kalma süresini , toplam uyku zamanını ve çocuğunuzun doğal ritmini  göz önünde bulundurun. Bebekler günde kaç saat uyur? sorusuna gelince, ortalama bir cevap vermiş olsak da Bebekler günde kaç saat uyur? Sorusunun cevabı “istediği kadar” olmalıdır.

Çünkü bir bebek içgüdü ve ihtiyaçlarına göre hareket eder ve ne kadar uykuya ihtiyacı olduğunu düşünüyorsa o kadar uyuyacaktır. Bebeğiniz bir yeni doğansa ve uzun süre uyuyorsa bu sizi endişelendirmesin, normal bir durumdur. Çocukların sabah uyandıktan sonra ilk uykularına kadar uyanık kalma süreleri öğleden sonraya göre daha kısa olmaktadır. Çocuğunuzun ideal uyanık kalma süresi büyüdükçe değişir. Uyku emarelerini gözlemleyin. Büyüdükçe yavaş yavaş 10’ar 15’er dakika ekleyerek süreyi arttırın.

Sizden gelen sorular;

2 aylık bebek günde kaç saat uyur ?

Cevap: Yukarıda açıkladığımız gibi net olmamakla birlikte 2 aylık bebeğin günlük uyku saati ortalama 16-18 saattir

5 aylık bebeğim günde kaç saat uyumalı ?

Cevap: 5 aylık bebeğin günlük ortalama uyuma süresi 15-16 saattir. Büyüdükçe uyku alışkanlıkları düzene girecek ve rutinini yakalayacaktır.

1 aylık bebeğim çok fazla uyuyor ne yapmalıyım ?

Yenidoğan bebeklerin günlük 19-21 saat civarı uyudukları gözlemlenmiştir. Yani uykuda geçirdikleri süre sizleri endişelendirmesin. Bebek büyüdükçe uykuda geçirdiği süre kısalacak ve bebeğinizin uyanık kaldığı aralık artacaktır.

Yukarıda verdiğimiz cevaplar genel gözlem ve ortalamalar dikkate alınarak verilmiş olup tedirgin olduğunuz bir durum varsa doktorunuzdan görüş almanızı öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı