Bebekler Katı Gıdaya Ne Zaman Başlamalı?

Bebekler Katı Gıda İle Hangi Ayda Tanışmalıdır

Bebekler Katı Gıdaya Ne Zaman Başlamalı? Bebeğiniz yavaş yavaş büyümeye başlıyor. İster anne sütü ile besleniyor olsun ister mama ile beslensin artık yavaş yavaş farklı besinler ile de tanışma vakti geliyor. Peki bebeğinizi katı yiyecekler ile tanıştırmak için en uygun zaman hangisi ve ilk tüketmesi gereken gıdalar hangileri olmalı? Ayrıca bir takipçimizden gelen 4. ayda ek gıdaya geçilir mi ? sorusunun cevabı ile birlikte bütün cevaplarını aradığınız soruların yanıtları yazımızın devamında.

Katı Gıdalara Ne Zaman Başlanmalı

Bu konuda pediatri uzmanları farklı görüşler de olsalar dahi ortalama olarak en erken 4. Ay ile en geç 6. Ay içinde bebeğinizi katı gıdalar ile tanıştırmanız gerekir. Bunu yapmadan önce siz ebeveyn olarak bebeğinizden zaten katı gıdalar ile tanışma vakti ile ilgili çeşitli sinyalleri almaya başlarsınız. Burada en önemli nokta bebeğinizin de çeşitli sinyaller vererek katı gıdaya hazır olduğunu size hissettirmesidir. Bebeğiniz siz ya da çevrenizdekiler bir şeyler tüketirken bunlara ilgi gösteriyor ise, anne sütü ya da mama tükettikten sonra hala aç olduğunu hissediyorsanız, başkaları yemek yerken ağız hareketleri ile onların taklidini yapmaya başlamışsa, alt dudağını dışarıya değil içeriye doğru çekmeye başlamışsa, ona bir şeyler tattırdığınızda dili ile kaşığı ittirmiyorsa, artık küçük destekler ile kendi başına oturabiliyorsa ya da artık başını dik tutabiliyorsa bebeğiniz katı gıdalar ile tanışmaya hazır demektir.

Ancak katı besinlere geçmek için kesinlikle acele etmek zorunda değilsiniz. Özellikle anne sütü ile beslenen bebeklerde anne sütü en az 1 yaşına kadar bebeğin yine ana öğünü olmaya devam etmelidir ve katı gıdalar ara öğün niyeti ile tüketilmelidir. Yine hazır mama ile beslenen bebeklerde de hazır mamalar ana öğün olarak devam etmelidir. Katı gıdalara erken başlamanın nedeni bebeğinizin ana öğüne geçiş sırasında zorlanmasını engellemek, yutkunmayı, çiğnemeyi öğretmek ve yeni tatlar ile tanışmasını sağlamaktır. Burada önemli olan bir başka hususta bu yeni tatların mutlaka ve mutlaka sağlıklı gıdalar olması ve alerjen ürünler olmamasıdır. Yani artık katı gıda kullanma zamanı geldi diyerek bebeğinizi zorlamayın, zararlı olabilecek gıdaları bebeğinizden uzak tutun. Her zaman önceliğin anne sütü olduğunu unutmayın. (Zorunlu durumlarda anne sütü yerine mama kullanımına devam edin)

Bebeklerde Ek Gıdalar Nelerdir

Bebekler için ilk olarak başlanacak ek gıdalar öncelikle yoğurttur. Günlük olarak mayalanmış taze yoğurt, çeşitli çorbalar ve yine mevsimine uygun meyve sebze suları ek gıdaya geçişte uygun besinlerdir. Bunlar hem bebeğinizin seveceği, çiğneme ihtiyacı olmayan şeyler olduğu için hem de gelişimine katkı sağlayacağı için bebeğinize verilecek ek gıdalar içerisinde yer almaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı