Bebekler Ne Zaman Görmeye Başlar?

Görme eylemi her iki gözle de belli bir uzaklıktaki cisimleri görebilmeyi ifade etmektedir. Tüm renklerin ayırt edilmesinin yanı sıra aynı zamanda tüm renklerin ayırt edilmesi, belli bir genişlikteki çevrenin ışıkta ve karanlıkta farklı oranlarda ayırt edilmesine de görme denilmektedir.

Bebek Ne Zaman Görür?

Görme eylemi doğum sonrasında bebeğin ışıkla ilk temasında başlamaktadır. Bununla beraber anne karnındaki bebeklerin de ışığı ayırt edebildikleri söylenmektedir ancak buna tam anlamı ile görme demek mümkün olmamaktadır.

Bebekler Ne Zaman Görmeye Başlar

Bebekler Nasıl Görmeye Başlar?

Anne karnındaki bebeğin dünyayı tam anlamı ile algılayabilmesi için belli bir süreye ihtiyacı vardır. Bu süre genellikle ilk 1 aydır. Bu süredeki bebeklerin uyku düzensizliklerinin nedeni de bu durumdur. Göz ile beyin arasında bulunan iletişim kanalı dünyaya henüz adapte olamadığı için gece uyanmaları sık yaşanmaktadır.

Bebekler Ne Zaman Görmeye Başlar?

Bebeklerin ilk birkaç hafta sonra ışığa tepki vermesi ve ilk 3 ay içerisinde mutlaka göz göze gelmesi beklenmektedir. Bu süreçte bebekler en fazla 1 metre uzaklığı görebilmektedir.

Doğumdan sonraki süreçte sinir sistemi henüz tam anlamı ile gelişmeyen bebekler; konuşamamakta ve yürüyememektedir. Zamanla bu yetenekler gelişmekte ve bebek görmeye, yürümeye ve konuşmaya başlamaktadır.

Doğum sonrasında 50 santimetre olan görme mesafesi zamanla gelişmektedir. Uzmanlar görme eyleminin uyarı ile geliştiğini belirtmektedir. Öyle ki karanlık bir ortamda büyüyen bebeklerin görme yetileri yeterince gelişememektedir. Beyinde bulunan ve görmeyi sağlayan hücrelerin gelişebilmesi için ışık, şekil ve renk gibi uyarıcılara ihtiyaç vardır.Bebekler Ne Zaman Görmeye Başlar

Bebekler doğumdan ilk 6 ay sonra hareketli cisimleri daha çok izlemektedir. Bununla birlikte görme yetileri 5 yaşına kadar yetişkinlerin görme yetileri ile aynı düzleme gelmektedir. 7 ila 9 yaşında ise bu gelişme durmaktadır. Unutulmamalıdır ki her bebeğin görme gelişimi farklılık gösterebilmektedir. Ancak normal değerlerden çok farklı seyreden bebeklerin mutlaka bir doktor tarafından görme gelişiminin değerlendirilmesi gerekmektedir.

Bebeklerin Görme Gelişimi Nasıldır?

0-2 aylık iken: 25-50 santimetre uzaklıktan ışığı, tek renkli ve parlak cisimleri görmektedir ve annesini fark etmektedir. Bu aşamada görme oranı %5’tir.

2-3 aylık iken: Kendisine yakından bakan bir kişi ile göz göze gelebilmekte ve parlak – canlı renkteki cisimleri izleyebilmektedir.

3-6 aylık iken: Renkli ve parlak nesnelerin uzaklıklarını algılayabilmekte ve tutmaya çalışmaktadır.

6-10 aylık iken: Küçük cisimleri görebilmektedir. Bu aşamada görme düzeyi yaklaşık %10’dur.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. benim devamsızlık 19 gün son 2 hafta olmasına rağmen yazdılar 4 gün kaldı okulun bitmesine 7. sınıfım gideyim mi gitmeyeyim mi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı