Bebeklerde Aşı Sonrası Huzursuzluk Kaç Gün Sürer?

Bebekler doğumdan sonra dış dünyanın etkilerine karşı korunmasız ve tehditlere açık bir durumda olurlar. Bebeklerin sağlıklı gelişimleri, hastalıklardan korunmak ve bebek ölümlerine karşı aşı yaptırmak çok önemli bir unsur olarak karşımıza çıkıyor. Bebeklerde aşı süreci ve sonrasıyla ile ilgili tüm bilinmesi gerekenleri sizler için bir araya getirdik:

Karma Aşı Sonrası Huzursuzluk

Yeni bebek sahibi olan çiftlerin en fazla sorduğu soruların başında bebeklerde aşı sonrası huzursuzluk kaç gün sürer? sorusu bulunmaktadır. Karma aşı sonrasında huzursuzluk ortalama 4 ile 6 gün arasında değişmektedir. Ateş, iştahsızlık ve huysuzluk gibi belirtileri bulunmaktadır.

Aşı Sonrası Ateş Kaç Derece Olmalı?

Bebeklerde aşı sonrası ateş normal bir durumdur ve bu durum bebeğin bağışıklık sisteminin güçlendiğinin bir göstergesidir. Aşı sonrasında ortalama 37-39 derece arası ateş olur. Ancak 39 derece üzerine ateşin çıkması durumunda ailelerin en yakın sağlık kurumuna başvurması gerekir.

Bebeklerde Aşı Sonrası Huzursuzluk Kaç Gün Sürer?

Aşı Olan Bebeğin Ateşi Kaç Gün Sürer?

Aşı olan bebeğin ateşi bebeğin durumuna göre farklılık göstermektedir. Bazı bebeklerde ateş aşının ertesi günü düşerken, bazı bebeklerde ise bir kaç gün sürebilmektedir. 4 günü geçen ateş tehlikeli olabilir ve bebeğin sağlığını tehdit edebilir.

4 Aylık Aşısı Sonra Huzursuzluk

Bebeklerde aşı huzursuzluğu iştahsızlık, uykusuzluk, ateş gibi şekillerde ortaya çıkar ve geçici bir süreçtir. Huzursuzluk ortalama 3-4 gün sürmektedir ve sonrasında bebek normal rutinine döner. Süreç anneler tarafından iyi takip edilmeli, yüksek ateş durumuna karşı önlem alınmalıdır.

6 Ay Aşıları Ateş Yapar Mı? 6 Aylık Aşı Ateş Kaç Gün Sürer?

6 ay aşıları diğer aşılarda olduğu gibi zaman zaman ateş yapabilmektedir. 6 aylık aşısı sonrasında bebeğin metabolizmasına göre ateş ertesi gün de düşebilir veya 1 haftaya kadar sürebilir. Bu nedenle ateşin sık sık kontrol edilmesi gerekmektedir ve tehlike sınırına yaklaşması halinde doktora başvurulması gerekmektedir. Diğer taraftan aşı sonrası 3 günü geçen ateşlerde bir doktora başvurulması ve kontrollerin yapılması doğru olacaktır.

2. Ay Aşısı Sonrası Huzursuzluk

En fazla görülen belirtiler uykusuzluk, iştahsızlık, ateş ve huzursuz ruh hali bulunmaktadır. Bu belirtiler aşı sonrasında normal olsa da annelerin süreci takip etmesi önemlidir.

Bebeklerde 2 Ay Aşısı Yan Etkileri

Bu yan etkiler vücutta yaradan yüksek ateşe kadar birçok farklı şekilde ortaya çıkabilir. Bu yüzden doktor kontrolüne gidilerek kesin tanı konması gerekir.

Bebeklerde Aşı Sonrası Huzursuzluk Kaç Gün Sürer?

Bebeklerde Aşı Sonrası Ateş Nasıl Düşürülür?

Aşı sonrası ateş doktorun tavsiye ettiği çeşitli şurup ve ilaçlarla kolaylıkla düşürülebilir. Doktor tavsiyesi dışındaki yöntemler ateş düşürmede etkili değildir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı