Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri

Bebeğiniz yaklaşık olarak 4 ila 7 aylık olduğunda çok sık diş çıkarma göstergeleri gösterir. Diş çıkarma zamanında bebeğinizde ilk dişleri çıkana kadar biraz problem olur. 3. aydan başlayıp 12 ila 14. aya kadar olan süreçte ilk dişler büyümeye başlar ve diş etlerinden çıkmaktadır. Bu durum, diş çıkmadan hemen öncesinde biraz şişmeye ve hassasiyete sebep olur. Çok nadir anlarda bazı bebekler dişleri çıkmış olarak bile doğabilmektedir.

Bebekte diş çıkarma göstergelerini fark etmek ya da bebeğinizin ilk küçük dişleri kendini göstermeye başladığında yapmanız gerekenleri bilmek çok önemlidir. Diş çıkarma zamanının bebeğinizi rahatsız ettiğini fark ettiğinizde bebeğinizi rahatlatma yollarına göz atmanızda fayda var. Bebeğiniz ilk birkaç ay içerisinde genişleyip gelişirken bebeğinizin ön dişlerinin yaklaşık olarak 4 ila 6. ayda çıkmasını bekleyin ve diş çıkarma göstergeleri genelde dişin ucu görünmeden yaklaşık üç ila beş gün öncesinde görülmektedir. Detaylı bilgileri diş çıkarma evreleriyle ilgili yazıda okuyun. Bebeklerde en sık görülen diş çıkarma göstergeleri şunlardır:

Daha Çok Isırma

Diş çıkarmakta olan bebekler, diş etlerinde hissettikleri ağrıyı rahatlatmak için oyuncaklarını veya parmaklarını ısırmak isteyebilir.

İştah Eksikliği

Bebeklerde iştah eksikliği olur ve ağızlarındaki problem sebebiyle yemek yemeyi veya bir şey içmeyi reddederler.

Salya Çokluğu

Bebeğin diş çıkardığını gösteren göstergelerden biri salyadaki fazlalaşmadır. Salyada aşırı fazlalaşmanın sonucunda bazı bebeklerde ishal görülmektedir, bu da pişiğe sebep olabilir. Yumuşak dışkı olduğunu fark ederseniz bebeğinizin susuz olmadığından emin olun ve yüksek ateş ya da kanlı veya iltihaplı dışkı görürseniz doktorunuza başvurun.

Ağız Bölgesinde Kızarıklık

Aşırı sayıda salya bebeğin ağzı, çenesi ve göğsü çevresinde hafif bir kızarıklığa sebep olabileceğinden bebeği gözlemlemek ve tükürüğü temizlemek oldukça önemlidir. Cildi daha çok tahriş etmesinden çok sık ve sert silmemeye dikkat etmeniz gerekmektedir.

Daha Çok Emme İsteği

Bu gösterge, ısırma gibi bebeğinizin diş etlerinden çıkacak bir dişin sebep olduğu baskıyı düşürmeye çalışması sonucunda ortaya çıkmaktadır.

Bebeğin Kulağını Çekmesi

Bu bebekler diş çıkarırken çok fazla görülmeyen bir göstergedir ama bazı bebekler hassaslaşan diş etlerindeki acıyı hafifletmek için kulaklarını çekebilir.

Uykuda Zorlanma

Şişme ve hassasiyet sonucunda rahatsızlık sebebiyle bebeğiniz geceleri veya uyku saatinde zor uyuklayabilir. Bebeğinizin rahatça uykuya dalmasını sağlayacak ipuçlarımıza göz atabilirsiniz.

Huysuz Davranışlar

Bebeğinizin yeni dişleri çıkarken huzursuz veya sinirli olması gayet doğaldır. Diş çıkarma sonucunda hassaslaşan diş etleri çocuğunuzun normalden daha fazla huysuz olmasına sebep olabilir. Bebeğinizin dikkatini başka yere çekmek veya bebeğinizi kucaklamak bazen acıyı hafifletebilmektedir.

Yüksek Ateşlenme

Diş çıkaran bebeğin vücut ısısı biraz yükselebilir ve buna genellikle diş ateşi denmektedir. Ama 38°C yukarısında olan ateş diş çıkarmayla bağlantılı değildir ve tedavi edilmesi gereken bir problem veya iltihap olduğu anlamına gelmektedir. Çocuğunuzun çok huzursuzlanması, yüksek ateşin devam etmesi durumda veya 38°C üstünde olması konusunda veya bebeğinizde diğer hastalık göstergelerini görmeniz durumunda bebeğinizin doktoruyla görüşmenizde yarar var. Çocuğunuzun dişlerinin kendisi hazır olduğunda çıkacağını unutmamanızı önermekteyiz. Dişlerin beklenen dönemlerde çıkmaması durumunda endişelenmeyin çünkü her çocuk değişiktir.

Bebekler Ne Zaman Diş Çıkarır?
Çocuklar Hangi Yaşlarda Diş Çıkarırlar:
 • Çocuklarda diş çıkarma zamanları genel olarak şu biçimdedir:
 • Üst Ön Dişler: 6-8 aylıkken çıkar ve 6-7 yaşta dökülmektedir.
 • Üst Yan Dişler: 9-11 aylıkken çıkar ve 7-8 yaşta dökülmektedir.
 • Üst Köpek Dişleri: 16-20 aylıkken çıkar ve 10-12 yaşta dökülmektedir.
 • Üst Küçük Azılar: 12-16 aylıkken çıkar ve 9-11 yaşta dökülmektedir.
 • Üst Büyük Azılar: 20-30 aylıkken çıkar ve 10-12 yaşta dökülmektedir.
 • Alt Ön Dişler: 5-7 aylıkken çıkar ve 6-7 yaşta dökülmektedir.
 • Alt Yan Dişler: 10-12 aylıkken çıkar ve 7-8 yaşta dökülmektedir.
 • Alt Köpek Dişleri: 16-20 aylıkken çıkar ve 9-12 yaşta dökülmektedir.
 • Alt Küçük Azılar: 12-16 aylıkken çıkar ve 9-11 yaşta dökülmektedir.
 • Alt Büyük Azılar: 20-30 aylıkken çıkar ve 10-12 yaşta dökülmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı