Bebeklerde İshal Kaç Gün Sürer?

Bebeklerde ve yeni yürümeye başlayan çocuklarda ishal çeşitli nedenleri vardır ve sık sık sulu kakalar onu rahatsız edebilir ve pişiklere neden olabilir.

İshal, bebeğiniz için zararlı olabilecek dehidrasyona da yol açabilir. Çocuğunuzun ıslak bezini veya lazımlığa kaç kez işlediğini izleyin. Bebekler her altı ila 12 saatte bir işemeli ve küçük çocuklar günde en az birkaç kez işemelidir. Bebeğinizde veya yürümeye başlayan çocuğunuzda ishale neyin sebep olduğunu bilmek sizi onu iyileştirmeye bir adım daha yaklaştırabilir. Bu semptomların, sevgilinizin yaşadıklarıyla uyuşup uyuşmadığını görün ve ardından resmi bir teşhis ve iyileşme planı için çocuk doktorunuza danışın.

Bebeklerde ve Küçük Çocuklarda İshale Ne Sebep Olur?

Gevşek dışkı, çocuğunuzun hasta olduğu anlamına mı geliyor? Bazen, ama her zaman değil. Akan kakaya birçok şey neden olabilir ve suçluyu belirlemek, çocuğunuzun daha iyi hissetmesine yardımcı olmak için anahtar olabilir. Bebeklerde ve küçük çocuklarda ishalin en yaygın nedenlerinden bazıları şunlardır;

Viral Enfeksiyonlar

Rotavirüs gibi mide virüsleri ve norovirüs gibi diğer virüsler, küçük çocuklarda şiddetli ishalin en yaygın nedenidir. Üç ila sekiz gün sürebilen gevşek dışkıya ek olarak ateş, karın ağrısı, iştahsızlık ve dehidratasyon eşlik edebilir ve buna mide rahatsızlığı ve kusma da eşlik edebilir.

Yemek Değişiklikleri

Spesifik olarak, bazı ekstra meyve ve sebzeler ve diğer ek lif kaynakları daha gevşek dışkılara yol açabilir. Diyetin neden olduğu ishal başka semptomlara neden olmayabilir.

Gıda Alerjileri

Laktoz intoleransı ile birlikte süt alerjileri gibi gerçek gıda alerjilerinin her ikisi de potansiyel olarak ishale ve kusmaya neden olabilir.

İshal

Bebeklerde ve Küçük Çocuklarda İshali Nasıl Tedavi Ediyorsunuz?

İshal genellikle birkaç gün içinde kendiliğinden geçer. Bu arada, önceliğiniz çocuğunuzun susuz kalmasına yardımcı olmak ve iştahı varsa midesine yumuşak olacak yiyecekler sunmaktır. Ufaklığınız kusmuyorsa veya dehidrasyon belirtileri göstermiyorsa, normal şekilde yiyip içmesine izin vermenizde bir sakınca yoktur.

Bebek ishal tedavileri için çocuğunuza ne vermeniz gerektiğini çocuk doktorunuza danışın. İşte bebek veya yürümeye başlayan çocuk ishali için yapabileceğiniz bazı şeyler;

Elektrolitli Sıvılar Verin

Pedialyte gibi reçetesiz satılan pediatrik elektrolit solüsyonları, sodyum ve potasyum gibi önemli mineraller sağladıkları için küçüğünüzün susuz kaldığından şüpheleniyorsanız sade sudan daha iyi bir seçimdir.

Emzirmeye Devam Edin veya Bebekler İçin Mama Sunun

Her ikisi de beslenme ve sıvı alımı sağlar ve anne sütü bebeğinizin biraz daha hızlı iyileşmesine yardımcı olabilir. Bebeğinizin doktoru size söylemediği sürece formülü sulamayın. Tıpkı bebeğiniz sağlıklı olduğunda olduğu gibi, talep üzerine emzirmenin bir sakıncası yoktur.

Hafif Yiyecekleri Daha Küçük, Daha Sık Porsiyonlarda Tercih Edin

Daha büyük bebekler ve küçük çocuklar için muz, sade makarna, kızarmış ekmek, pirinç gevreği veya sade kraker gibi seçenekler hem mideyi rahatlatır hem de bağlayıcı bir etkiye sahiptir. Daha büyük bir iştahı varsa, derisiz sade fırında tavuk veya hindi, haşlanmış yumurta, fırında patates veya şurupsuz sade krep gibi şeyler deneyin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı