Bedelli Askerlik Kaç Gün Sürer 2020?

Askerlik ile ilgili yeni düzenlemeler neticesinde askerlik çağı geçmesine rağmen çeşitli nedenler ile askerliğini yapmayanlar bedelli askerlik yasası ile 15 Bin Türk Lirası’nı ödeyerek 20 gün bedelli askerlik yaparak askerlik görevini yapmış sayılıyorlar.

Bedelli askerlikten 25 yaşından büyük ve askerlik hizmetini yapmamış vatandaşlar yararlanabiliyor. Bedelli askerliğin eğitim süresi 20 gün olarak karar verildi. Yasasının ilk çıktığı günlerde bedelli askerlik süresi 28 gün olarak düşünülürken sonradan yapılan değişiklikler ile bu süre 20 güne indirildi. Bedelli askerlikten yararlanmak isteyen çalışanlar askerlik hizmetlerini ifa ettikleri süre içerisinde ücretsiz izinde sayılıyorlar.

Yurt dışında yaşayan ve askerlik görevini yapmamış vatandaşlardan alınan 1000 Euro’luk bedel 2000 Euro’ya çıkarılırken 38 yaş sınırı da tamamen kaldırılıyor.

Bedelli Askerlik Şartları Nelerdir?

Bedelli askerlikten yararlanmak isteyenler için en önemli şart Türkiye’de ikamet eden vatandaşlar için tek seferde 15 Bin Türk Lirasını ödemeleridir. 15 Bin Türk Lirasını ödeyerek ödediklerine dair otomasyon sisteminde ibare yansıdığında askerlik şubelerine yapılacak başvuru ile birlikte kişilerin bedelli askerlik başvuruları alınmış oluyor.

Kamu ve özel sektörde çalışanlar bedelli askerlik yapmak için başvuru yaptıklarında kendilerine verilen celp tarihinde askere gitmeleri ile birlikte askerden dönene kadar ki süre içerisinde çalıştıkları iş yerleri ile ilgili herhangi bir hatan yararlanamayacaklar. Bedelli askerlik görevi tamamlandıktan sonra yine iş yerlerine dönerek girişleri yapılıp yeniden çalışmaya başlıyorlar.

Askeri Cezalar Kalkıyor

Bedelli askerlik yasasının meclisten geçmesi ile birlikte yasa öncesinde yoklama kaçağı ve bakaya gibi askeri kurallara riayet etmeyenlerin bu cezaları da tamamen kalkıyor. Aynı zamanda askerlik görevini yapmamak için direnenler hakkında başlatılan adli ve idari yargılama durumları da affa uğrayarak kişilerin bedelli askerlikten yararlanarak askerlik hizmetlerini tamamlamaları için tüm kapılar açılıyor.

Aynı zamanda yasadan önce temel askerlik görevini yapmak için başvuru yapan ancak sağlık sorunları nedeni ile askerliğe elverişli olmadıkları belirtilenler de bedelli askerlik yasasından yararlanarak askerlik hizmetlerini yerine getirmiş oluyorlar.

Bedelli Askerlikte Yaş Hesaplama İşlemleri

Bedelli askerlik hizmetleri için vatandaşlara ait yaş hesaplamaları yıla göre gerçekleştiriliyor. Bedelli askerlikten 1 Ocak 1994 yılından önce doğanlar yararlanabiliyor. 27 yaşından gün almış olmak için tam olarak 26 yaşını doldurmuş olmak gerektiği için gün ve ay hesaplamaları yapılarak tam olarak aranan yaş şartlarının oluşması bekleniyor.

Bedelli Askerlik Kredisi

Bedelli askerlik yasasının meclisten geçmesi ile birlikte birçok kişi askerlik görevini tamamlamak için ön görülen 15 Bin Türk Lirasını bankalardan kredi yolu ile tahsil edebilme haklarına sahipler. Bankalar bedelli askerlik yasası ile birlikte bedelli askerlik kredileri adı altında vatandaşlara kredi vererek bedelli askerlik için gerekli olan tutarı otomatik olarak askerlik şubeleri hesaplarına aktararak vatandaşların belirtilen ücretleri ödemelerini sağlıyorlar.

Bedelli askerlik başvurusu için vatandaşların bankalara kredi başvurusu yapabilmesi için birtakım belgeleri de hazırlamaları gerekiyor. Bankalar vatandaşlardan aylık gelir belgelerini gösteren belgelerin ibraz edilmesini istiyor. Bazı bankalar da sadece kimlik belgeleri ile evraksız ve kefilsiz bedelli askerlik kredisi hizmeti veriyor.

Bedelli askerlik kredisini kullanan vatandaşların kredi ödemeleri ise bedelli askerlik görevleri bittikten sonraki ay işe başlamaları ve ilk maaşlarını almaları ile birlikte başlıyor. Bankaların sunmuş oldukları bu kolaylıklar ile birlikte vatandaşlar askeri hizmetlerini tamamlamaları için kredi çekerek önlerindeki en büyük engelleri geride bırakmak için büyük bir adım atıyorlar. Askerlik hizmetinde ise yanaşık düzen eğitimi alıp yemin ederek görevlerini tamamlayarak teskerelerini alıyor ve sivil hayatlarına kaldıkları yerden devam ediyorlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı