2018 Bedelli Askerlik Ne Zaman Çıkacak?

Bedelli Askerlik Ne Zaman Çıkacak?

Yine bedelli askerlikle ilgili tartışmalar gündemde! En son 2014’de çıkarılan yasa ile 1988 doğumlular ve öncekiler için bedelli askerlikten yararlanma imkanı getirilmişti. 2014’de bedelli askerlikten yararlananların sayısı 200 bini aşmıştı. Peki 2018’de bedelli askerlik çıkacak mı?

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli Açıkladı

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, 15 Temmuz hain darbe girişiminden sonra TSK yapılanmasında bir düzelemeye gidileceğine dair kamuoyuna bilgi vermişti. Bu bilgilendirme toplantısında, “Bedelli askerlikle çıkacak mı?” şeklinde ki sorulara de net bir şekilde “hayır” cevabını yöneltmişti. Bakan Canikli bununla da yetinmemiş, bu tür tartışmalarla gündemi meşgul etmemek gerektiğini ifade ederek, “Eğer, TSK savunma konsepti toplantısından sonra 500 bin askerle değil de, 400 bin askerle vatan topraklarının savunulabileceği kararı çıkarsa, bedelli askerlik görüşülebilir” diyerek, kapıyı da tam kapamamıştı.

Bedelli askerlikle ilgili açıklamalara Bakan Canikli’den sonra Maliye Bakanı Naci Ağbal’da dahil olmuştu. Maliye Bakanı tarafından geçtiğimiz günlerde “Bedelli askerlik gündemimizde yok” ifadesi kullanılmıştı. Tüm bunları bir araya getirdiğimizde ise, kısa bir süre sonra bedelli askerlikle ilgili bir çalışmanın söz konusu olmayacağını anlıyoruz. Ancak, hükümet kanadından kapı kapanmış değil. İhtiyaç olursa, yeni bir bedelli askerlik kanunu 2017 veya sonrasında çıkabilir.

Bedelli askerlik neden çıkarılmıyor?

Milli Savunma Bakanı tarafından yapılan açıklamalar da bedelli askerliğin neden çıkarılmadığına da cevap var. “DAEŞ, PKK, PYD ve diğer silahlı terör unsurlarıyla mücadele edilirken bedelli askerlik çıkarmak mümkün değil” şeklindeki yorumlar bu soruya cevap verir nitelikte. Ancak şunu da unutmamak lazım. Bir seferberlik söz konusu değil. Terörle mücadele eden özel kuvvetler. Dolayısıyla bu cevap tatmin edici bir anlam ifade etmiyor.

Bedelli askerlik nedir, ne zamanlar çıkmıştı?Bedelli Askerlik Ne Zaman Çıkacak?

Aslında askerliği düzenleyen kanunumuzda bedelli askerlik yer alıyor. Ancak bu iki şekilde:

  1. Yurtdışında aralıksız en az 3 sene kalmış ve kalmaya devam eden, gemilerde çalışan ve yurtdışında hayat kurmuş kişiler için 6 bin euro bedelliyle askerlik hizmetinden muaf olmak mümkündür.
  2. Türkiye’deki askerlikle sorumlu kişiler için geçici kanunla düzenlenen bedelli askerlik. Buna ise hükümet karar verir. Mecliste onaylanır.

Ülkemizde, ikinci maddeyle ilgili bedelli askerlik kanunu yakın zamanda 2011 ve 2014 senesinde çıktı. Daha öncesinde de 1987, 1992, 1999 yıllarında bedelli askerlik kanunu meclisten geçti. En çok bedelli askerlikten yararlanılan zamansa, 2014 senesi oldu.

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. Hani vatan için ölüyodunuz hepiniz
    Yoksa Pembe tezkeremi yediniz
    Bedelli yap SAT paraya
    Size göre VATAN 18 bin lira

  2. Bedelli daha önce 1988 lilere çıkmadı sadece 88 ilk günü Doğan’a çıktı bu büyük haksızlıktı şimdi iyi düşünüp bir sn önce bedelliyi çıkarmalılar yoksa kul hakkı alırlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı