Bel Çevresi Nasıl Ölçülür Nereden Ölçülür

Bel Çevresi Nasıl Ölçülür Nereden Ölçülür, Bel çevresinin ölçülme şekli, bel çevresinin tek başına ölçülmesi abdominal yağ miktarının saptanmasını sağlamaktadır.

Vücutta karın bölgesinde (vücudun üst kısmında) yağ miktarının artması beslenmeye bağlı kronik hastalıklar için risk faktörüdür.

Bu hastalıklar (kalp ve damar hastalıkları, yetişkin tip diyabet, bazı kanser türleri) olabilmektedir.

Bu amaçla bel çevresinin ölçülmesi abdominal yağ miktarının saptanması için önem taşımaktadır. Bireylerde bel çevresi ölçümü yapılmıştır. Yetişkinlerde bel/kalça oranının ve bel çevresinin kronik hastalıklarla ilişkisi epidemiyolojik araştırmalarla gösterilmiştir. Android ve jinoid şişmanlığı tanımlamaktadır.

Bel çevresinin ölçülmesinde birçok ölçüm yerinin kullanılması önerilmektedir. Genellikle iki ölçüm tekniği daha yaygın olarak kullanılmaktadır. Bunlar;

Esas bel çevresinin ölçümü: WHO’nun önerdiği ölçüm tekniğidir. En alt kaburga kemiği ile iliak kemik arası orta noktadan geçen çevrenin ölçülmesidir (Lean et al. 1998; Lear et al, 2010, WHO, 2011).

Bel Çevresi Nasıl Ölçülür Nereden Ölçülür

Bel Nereden Ölçülür.

İliyak kemik üzerinden geçen çevrenin ölçümü: İliyak kemiğin yeri belirlenir ve mezura ile ölçüm gerçekleştirilir (NHANES III, 1988-94).
Bu araştırmada WHO’nun önerdiği ölçüm tekniği kullanılmıştır. (WHO, 2011).

Ölçüm tekniği:

 • Kişinin ölçüm için durduğu yerin düz bir zemin olması sağlanmıştır.
 • Esnemeyen ve en az 150 cm uzunluğunda bir mezura kullanılmıştır . Bozulan mezura değiştirilmiştir.
 • Bireyin geceden aç kalması arzu edilmiştir.
 • Bireyin ince giysiler giymesi istenmiştir. Erkeklerde pantolon ve kadınlarda etek ve pantolon aşağıya doğru çekilmiştir. Ölçümü engelleyen bol ve kalın elbise, kemer vb. eşyaların kişinin üzerinde olmaması sağlanmıştır. Cepler boşaltılmıştır.
 • Bireyden dik pozisyonda, eller ve kollar iki yanda, ayaklar birbirine yakın (12-15 cm yakınlıkta) ve ağırlık iki ayağa eşit dağıtılmış olarak durması istenmiş ve Frankfort düzlem sağlanmıştır. Kulağın kanalı ile orbita-göz çukurunun alt sınırı aynı hizada ve yere paralel olması sağlanmıştır.
 • Ölçümü yapan kişi ölçümü yapılan kişinin tam karşısında durmuştur.
 • Ölçümü alınacak kişinin sağ tarafında en alt kaburga kemiği bulunmuş ve gazlı veya makyaj kalemi ile işaret konulmuştur. İliyak kemik çıkıntısı midaksiller çizgide bulunmuş ve işaret konulmuştur.
 • İki işaret arası ölçülmüş ve orta noktasına işaret konulmuştur.
 • Bireyin normal nefes alıp vermesi istenmiştir. Ölçüm sırasında nefesini vermesi (nefesin tutulmaması) ve kendisini kasmaması istenmiştir. Böylece karnın (abdomenin) serbest olması ve kasılmaması sağlanmıştır (nefes tutulmamıştır).
 • Çevre ölçümü yapılmıştır. Ölçüm sırasında mezura bol tutulmamış, aşırı baskı uygulanmamıştır.
 • Ölçümler en yakın milimetreden yapılmıştır (0.1 cm duyarlılıkla) ve saptanan değer kaydedilmiştir. Örneğin; 75.3 cm, 88.1 cm, 104.5cm vb.
 • Ölçümlere yardımcı olan kişi ise ölçümü yapılan kişinin arkasında ve yanında durarak mezuranın doğru yerleştirilmesini ve yere paralel olmasını sağlamıştır.

Bel Çevresi Kaç olmalı

İdeal Bel Ölçüsü 90cm’dir. Fakat bu metabolik ve genetik faktörlere göre farklılıklar gösterebilir. Aşağıda videolu görüntülü bel ölçme tekniği de kaynaktan bağımsız olarak verilmiştir.

https://www.youtube.com/watch?v=8LPPC1Nt32U

Telif hakkı sahibi: (Kaynak)
Sağlık Bakanlığı Sağlık Araştırmaları Genel Müdürlüğü, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü, Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi. Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması 2010: Beslenme Durumu ve Alışkanlıklarının Değerlendirilmesi Sonuç Raporu. Sağlık Bakanlığı Yayın No: 931, Ankara 2014

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı