Bel Tutulması Kaç Günde Geçer?

Bel Tutulması Nedir?

Bel Tutulması Kaç Günde Geçer? Bel tutulması vücudunuzun o bölgesindeki kasların gerilmesi yani kasılması sonucu olan bir rahatsızlıktır. Belde ani sinir sıkışması bel bölgesindeki kasların kasılmasında ki en önemli sebeplerden biri olarak görülmektedir. Bel bölgenizdeki kaslarınızı daha önce hiç kullanmamış veya az kullanmışsanız kısacası hamsanız ani zorlamalar sonucunda bel tutulması sorunu ile karşılaşmanız muhtemeldir. Bel tutulması halk arasında yel girmesi olarak da bilinir. Tıp dilinde ise bu rahatsızlığa miyalji adı verilmektedir. Bel tutulması sadece ham kaslarınızı aşırı çalıştırmanız dan dolayı gerçekleşmez buna sebep olabilecek başka durumlarda vardır. Bu durumlardan biri ise soğuktur, bir diğeri ise rüzgardır. Özellikle de aşırı terlemiş iseniz ve rüzgarlı veya soğuk bir ortamda kaldıysanız kaslarınızın gerilmesine sebep olacağından bel tutulması sorunu yaşarsınız. Gece uyurken üzerinizin açılması veya klima gibi sert soğuk ve esintilerin olduğu ortamlarda bulunmanız da bel tutulmasının başka bir nedenidir. Halk arasında yel girmesi olarak da bilinen bu rahatsızlığın çözümü için de bu yazımızı sizlerle paylaşıyoruz. Yel girmesi nasıl geçer ?

Bele Yel Girmesi Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler Nedir?

Bel tutulması sorununu sık sık yaşıyorsanız gün içerisinde yaptıklarınıza dikkat etmeniz gerek demektir. Kendinizi soğuktan korumalısınız. Rüzgarlı ortamda özellikle terli iken bulunmamaya özen göstermelisiniz. Uzmanlar özellikle ani hareketlerden ve ağır egzersizlerden kaçınmanızı tavsiye ederler. Egzersiz yapılacak ise uzman kişiler tarafından gösterilen hareketler uygulanmalı ve kontrol altında yapılmalıdır. Bel tutulması problemi çoğunlukla ilkbahar veya sonbahar aylarında görülür. Bu aylarda artan şikayet sayısının başlıca nedeni ise insanların değişen havaya ayak uydurmada duydukları zorluklardır. Doğru kıyafet seçimi yapılmadığında bel tutulmasına davetiye çıkarmış oluyorsunuz

Yel Girmesi Tedavisi Nedir? Yel Girmesi Nasıl Geçer ? 

Bele yer girmesi için bitkisel tedaviler uygulanabilmektedir. Fakat bundan önce havaya uygun giyinmeye özen gösterilmelidir. Uzun vadeli çözüm olabilmesi ve bir daha bu problemler ile karşılaşılmaması adına ağır egzersizler yapmaktan kaçınılması gerekmektedir. Ayrıca yel giren yani ağrı yapan bölgeye sıcak kompres yapmak da yel girmesi tedavisinde sıkça kullanılan bir yöntemdir. Eğer bunu yapmanız mümkün değilse duşa girebilir o bölgeyi sıcak su ile ovabilirsiniz. Veya eğer mümkünse hamama gitmeyi deneyebilirsiniz. Aynı zamanda masaj yaptırmayı da deneyebilirsiniz. Bunun dışında bel tutulmasına iyi gelecek bitkisel tedavi yöntemi olarak ise zeytinyağı susam yağı gibi yağları ağrıyan bölgeye sürmek ve o bölgeye masaj yapmak işe yarayacaktır. Umarız bu yazımızda fayda sağlamışızdır.

Yel Girmesi Kaç Günde Geçer ?

Bu sorunun net bir cevabı olmamakla birlikte, yukarıda belirttiğimiz yöntemler ile bel tutulmasının ağrısını minimuma indirirsiniz. Zira bu yöntemler bölgenin yumuşamasını ve rahatlamasını sağlayacaktır. Ancak yine de birkaç gün daha daha hafif ağrılar ile kendisini hissettirmeye devam edecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı