Belediye Başkanı Kaç Yılda Bir Seçilir?

Bu yazımızda sizlere Belediye Başkanı Kaç Yılda Bir Seçilir? anlatacağız.Ülkemiz demokratik bir sistem ile yönetildiği için, genel olarak belirli aralıklarla ve düzenli bir şekilde hem genel başkan hem de belediye başkanı seçimleri yapılmaktadır. Hepsinin süresi farklı zamanlarda olmak ile birlikte yapılan seçimler, ülkenin daha iyi yönetilmesine yardımcı olduğu gibi aynı zamanda şehirlerde ve daha küçük kasabalarda güvenliğin sağlanması adına dikkat edilen noktalardan bir tanesi olarak ifade edilebilmektedir. Bu noktada belediye başkanı nasıl seçilir diye merak eden bireyler adına belirtilmelidir ki belediye başkanları da tıpkı Cumhurbaşkanı ve Başbakan gibi halk oyu ile sandığa gidilerek seçilmektedir. Belediye Başkanlığı Seçimleri Kaç Yılda Bir Yapılır ?

Belediye Başkanlığı Seçimleri Kaç Yılda Bir Yapılır ?

5 Yılda Bir Düzenlenmekte

Belediye başkanı seçimleri, ülkemizde demokratik kurallar çerçevesinde 5 yılda bir gerçekleştirilmektedir. Gelen Belediye Başkanı, 5 yıl boyunca bulunduğu ili ve ilçelerini yönetmek, güvenliğini sağlamak ve halkın isteklerini değerlendirmek ile yükümlüdür. Belediye seçimleri ne zaman yapılacak diye merak eden bireyler adına ise, en yakın seçimlerin 2019 yılında yapıldığını ve bir sonraki seçim tarihinin ise 2024 olduğunu belirtmekte fayda bulunmaktadır. günümüz itibari ile yeni belediye başkanı seçimlerine yaklaşık 4 yılın kaldığını söylemek doğru olacaktır. Belediye başkanı seçilme yaşının ise önceden 25 olduğu ülkemizde, bu yaş sınırlaması da düşürülmüştür. Ayrıca belediye başkanlığı seçimlerde, daha önce seçilen birey tekrar seçilebilmekte ve bu sayede istikrar sağlanabilmektedir.

Yerel Seçimler Olarak Da Bilinmekte

Belediye başkanı seçimleri günümüzde yerel seçimler olarak da adlandırılabilmektedir. Her seçim döneminde çeşitli partilerden adaylar il ve ilçeler için adaylığını koymaktadır. Yakın geçmişte yapılan yerel seçimlerde de görüldüğü üzere, yerel seçimlerde halk iradesi ön plana çıkmaktadır. Yani ister iktidar partisinin adayı, ister muhalefet partisinin adayı, ister bağımsız adaylar olsun, halk yönetimde kimi isterse seçimler onun galibiyeti ile sonuçlanmaktadır. Bir örnek verecek olursak, Belediyede çalışmakta iken görevi değiştirilen ve bir belediye çalışanının bağımsız olarak aday olduğu Bilecik ili Pazaryeri ilçesinde eski belediye sekreteri Zekiye Tekin seçimi kazanarak ilçe belediye başkanı oldu.

Belediye başkanları ile birlikte muhtar seçimleri de yine aynı tarihlerde yenilenmektedir. Belediye başkanı seçimleri, özellikle il ve ilçelerdeki düzenin sağlanması ve kontrollü olarak işleyişin devam etmesi adına oldukça önemli seçimler olarak ifade edilebilmektedir. Bu noktada belediye seçimleri kaç yılda bir yapılır diye merak eden bireylerin yanı sıra belediye seçimleri ne işe yarar diye merak eden vatandaşlarda oldukça fazladır. Belediye seçimleri ve başkanları illerde ve ilçelerde kontrolü sağlamanın yanı sıra aynı zamanda iş ve istihdam açığının belirlenmesi anlamında da oldukça önem taşımaktadır. Türkiye’nin yüz ölçümü bakımından da oldukça büyük olduğu düşünülürse, her ilin belirli bireyler tarafından yönetilmesinin ülke güvenliğinin kontrol edilmesi adına daha önemli olabileceği belirtilmektedir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı