Belediyenin Görevleri Nelerdir?

Belediye bölgesel olarak kamu hizmeti sunan kuruluştur. Belediyeler kâr amacı gütmeyen kendi özel bütçesi ile faaliyet gösteren kamu kuruluşlardır. Belediyedeki en üst mülkü amir belediye başkanıdır. Belediye başkanları seçimle göreve gelmekte seçimle de görevinden ayrılmaktadır. Diğer memurlar aynı şekilde görevine devam etmektedir. Belediyeler hizmetleri sunmak için kullandıkları giderleri yine bölgesinde bulunan halktan hizmet karşılığı aldığı ödenekle karşılamaktadır.

Belediyenin görevleri kısaca değinecek olursak; belediyenin sorumlu olduğu bölgenin tüm altyapı hizmetleri ile diğer sosyal donatıların yapımında görevi olan kuruluş olarak yapacağımız tanım yerinde bir tanım belediye faaliyetleri için yerinde bir tanım olacaktır.

Yine sosyal alanda yapılan eğitim faaliyetleri belediyenin görevleri kısaca tanımından bahsedeceğimiz belediye faaliyetleri arasında yer almaktadır.

Belediyenin Görevleri Nelerdir?

  • Şehir içi yol yapımı,
  • İçme suyu dağıtımı,
  • Şebeke dağıtımı,
  • Kanalizasyon ve
  • Doğal gaz dağıtımı gibi alt yapı hizmetleri belediyenin görevleri arasında yer almaktadır.
  • Çevre düzenlemesi,
  • Park ve bahçelerin yapımı ile bakımı,
  • Çevre temizliği ile çöplerin toplanması.
  • Toplu ulaşımın sağlanması,
  • Fiyat ve ücret tespit etme, haller açma ve yönetme, pazar yerleri kurma ve işletme, sanayi bölgelerini belirleme ve kurma gibi işlerin tamamın da belediyenin görevleri arasında yer almaktadır.

Belediyeler imar planı ve şehircilik faaliyetlerinde görevi bulunan kuruluştur. Bina veya herhangi bir yapı işlerinde ilgili belediyeden izin alınması gerekmektedir. Bu kurala uyulmadığı takdirde Belediyelerin cezai müeyyide uygulama yetkisi bulunmaktadır. Bu gibi durumlarla karşılaşamamak için ilgili belediye ye başvurarak bilgi almanız yararınıza olacaktır.

Sanat, Sağlık ve Eğitimde Belediye

Belediyeler alt yapı hizmetlerinin yanında sanat sağlık eğitim gibi sosyal faaliyetlerde de etkin rol oynamaktadır. Sosyal alanda belediyenin görevleri kısaca nikah işlemleri sağlık hizmeti din hizmetleri nikah işleri, öğrenci yurdu açma ve ekonomik konut yapma gibi hizmetleri bulunmaktadır. Ayrıca Eski tarihi eserleri koruma ve gerektiğinde restore etmek, kültür merkezi açma ve eğitimci sağlama, spor alanları oluşturma, sinema müze ve tiyatro salonları açma ve işletme gibi görevler sosyal alanda bahsedeceğimiz belediyenin görevleri arasında yer almaktadır. Belediyeden alacağınız hizmetlerde kanunla belirtilen miktarlarda harç ve pul parası gibi ücretler alınabilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı