Gazeteciler ve Basın Bayramı 2020

Bu konudaki içeriklere hızlı gitmek için tıkla.

Gazeteciler ve Basın Bayramı:
1- Ne Zaman?
2- Nedir?
3- Neden Kutlarız?
4- Nasıl Kutlanır?

Gazeteciler ve Basın Bayramı Ne Zaman?

Gazeteciler ve Basın Bayramı her yıl 24 Temmuz tarihinde kutlanmaktadır. Bu gün ülkemizde basının bayram günü olarak kutlanmaktadır.

Gazeteciler ve Basın Bayramı Nedir?

24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı; Ülkemizde gazetecilerin ve basının ne gibi zorluklarla haberleri yaptıkları onları anlamamız için kutlanan bir gündür. Bir basın elemanı yeri geliyor bir savaşın ortasına da girebiliyor yeri geliyor soğuk bir kış gününde saatlerce çekim yapmak zorunda kalabiliyor. Diğer taraftan biz televizonlarda izlerken veya gazetelerde okurken acı çektiğimiz olayları yakınen inceleyip, hatta olay yerlerinde bulunup bu acılara tanık oluyorlar. Bu bile ne kadar zor bir meslek olduğunu göstermektedir. Tüm psikolojik gerginliğe rağmen tüm haberleri bize doğru, tarafsız ve şeffaf bir şekilde ulaştırmak için ellerinden geleni yapıyorlar. İşte bu gün onların günüdür, onlara saygı günüdür.

Gazeteciler ve Basın BayramıGazeteciler ve Basın Bayramını Neden Kutlarız?

Gazeteciler ve Basın bayramı ne zaman ilan edildi ? Gazeteciler ve Basın Bayramı 2. Meşrutiyet döneminde sansürün kaldırıldığı günü baz alınarak belirlenmiştir. Bu günün belirlenmesi Falih Rıfkı Atay’ın teklifi ile olmuştur. Çünkü Gazeteciler ve basın bayramı 1946 yılında kurulan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından ortaya çıkmıştır. O günü şartlarında en güzel tarihin sansürün bittiği 24 Temmuz tarihi olarak düşünülmüş ve 1946 yılından itibaren artık her sene 24 Temmuz kafamıza Gazeteciler ve Basın Bayramı olarak canlanır.

Bu günün kutlanmasındaki amaçlar şunlardır:

  • Gazetecileri daha iyi anlayabilmek,
  • Basın elemanlarının muhabirlerin bazen ne zorluklar altında haber yaptığı duyurmak,
  • Gazeteci ve basın mensuplarına saygı duymak.

Gazeteciler ve Basın Bayramında Neler Yapılır?

Bu günde yani gazeteciler ve basın bayramında birçok etkinlik yapılır. Özellikle birçok siyaset adamı, rektör, dekan, belediye başkanı, vali tarafından bildiriler yayınlanır. Bu bildiriler ile gazeteciler ve basının bayramını kutlarlar ve bunun önemi üzerinde durular. Birçok platformda bugünün mesaj yani sms yoluyla kutlandığını biliyoruz. Eğer basın mensubu arkadaşınız varsa bu günü onun bayramı olduğu için kutlayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı