Beyaz çay zayıflatır mı, faydaları nelerdir, nasıl demlenir?

Son yıllarda sık sık duymaya başladığımız beyaz çay, faydaları saymakla bitmiyor. Oldukça özen isteyen üretimi, sofralarımıza gelene kadar geçtiği aşamalar oldukça fazla. En iyi beyaz çay ilkbaharda toplanan çaydır.

Şeklinden bahsetmek gerekirse gümüşe andıran beyaz tüyler ile kaplanmış, ipeksi bir yapıya sahip olan tomurcuklar ile hassas ve nazik bir şekilde toplanır, özel yöntemlerle muhafaza edilir. Beyaz çay medya da sık sık konusu edilmektedir, en çok da beyaz çay zayıflatır mı sorusu ile gündeme gelmektedir. Bugün ki yazımızda bu konu hakında detaylı bir şekilde bilgi vereceğiz.

Beyaz çay, çay bitkisi olan camellia sinensis isimli çay bitkisinin yapraklarından elde edilmektedir. Beyaz çay ile yeşil çay aynı bitkinin yapraklarında elde edilmektedir.

Aralarındaki fark ise işlenme şekillerinden dolayı olmaktadır.

Beyaz çay, çay bitkisinin tomurcuk halindeki beyaz tüylü yaprakları toplanır. Bu beyaz tüyler çaya beyaz çay adını vermektedir.

Beyaz çayın tadı ise; siyah çayın sert veya yeşil çayın bitkisel tadının aksine daha hafif ve yumuşak içimli bir çaydır.

Beyaz Çay Zayıflatır Mı?

Bu konu oldukça hassastır, bu nedenle beyaz çay zayıflatır mı sorusunun cevabını hemen verelim. Kilo vermeye yardımcı olması için bitki çaylarının etkilerinden faydalanabilirsiniz. Bitki çayı konusunda karar vermeniz zor oluyorsa size beyaz çayı önerebiliriz. Size beyaz çay hakkında bilgi vermek istiyoruz.

Yapılan araştırmaya göre beyaz çayın zayıflamaya yardımcı olduğu anlaşılmıştır. Beyaz çay yağ yakıcı özelliği ve metabolizmayı hızlandırması nedeniyle kilo vermenizi sağlar.

Beyaz Çayın Faydaları

  • Beyaz çay zayıflamanıza fayda sağlayan önemli bir bitki çayıdır. Beyaz çayın içerisinde bulunan kafein ve kateşin maddeleri yağ yakımını hızlandırır ve zayıflamanızı kolaylaştırır.
  • Kateşin maddesinin zayıflamanızı sağlamasının yanı sıra kansere karşıda koruyucu bir özelliği vardır.
  • Beyaz çay tüketmek cildinizi de koruyucu bir özelliktedir. Beyaz çay tüketerek kırışıklıklardan kurtularak sıkı bir cilde sahip olmanızı sağlaya bilirsiniz.
  • Beyaz çay tüketmek ağız kokusunun oluşumunu engeller ve dişlerinizin daha sağlıklı olmasını sağlar.
  • Bağışıklık sisteminizin güçlenmesini sağlar ve sizi hastalıklara karşı koruyucu bir etki oluşturur.
  • Kemik güçlendirici bir özelliği vardır. Kemik erimesine karşı koruyucu bir özelliği vardır.

Beyaz Çay Nasıl Seçilir?

Beyaz çayı aktarlardan temin edebilirsiniz. Beyaz çay seçme konusunda fikir vermek gerekir ise açılmamış ve beyaz tüylerle kaplı gümüş rengine yakın yeşil renkte ki çayları seçmeniz daha doğru bir seçim olacaktır. Ayrıca hava geçirmeyen paketlerde korunmuş olanlarını tercih etmeniz tazeliğini de muhafaza etmiş olanlarını almış olursunuz.

Hava ile temas etmiş olan beyaz çaylar birkaç ayda tüketilmelidir. Öncelikle az miktarda denemek için alın eğer beğenirseniz daha sonra daha fazla almanız daha doğru olacaktır.

Beyaz Çay Nasıl Demlenir?

Çayı demlemek için suyu kaynatın ocaktan alın veya bir süre dinlenmesini bekleyin. Suyun sıcaklığı 100 derecede iken beyaz çayı koyarsanız çayın tadının daha acı olmasına neden olabilir. Tüketeceğiniz çay miktarına göre çayınız demleyebilirsiniz.

Bir kupa çay için bir tatlı kaşığı beyaz çay katmanız yeterli gelmektedir. Demleme süresi için ise 7-8 dakika yeterli olmaktadır. Çayınıza limon ve bir miktarda şeker ilave edebilirsiniz.

Beyaz çayı fazla tüketmeniz içerisinde bulunan kafein nedeniyle bazı yan etkilere neden olabilir. Bunlar uykusuzluk, mide bulantısı ve çarpıntıya neden olabilir.

Son Güncelleme: 11.08.2018

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı