Beyaz, Sarı Leblebi Kaç Kalori Kilo Yapar mı Aldırır mı?

Günlük hayatta çok sık tüketilen kuru yemişler arasında yer almaktadır. Beyaz leblebi kaç kalori olduğu diyet yapanlar için oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra ise beyaz leblebi zayıflatır mı ve de tam zıttı olan beyaz leblebi kilo aldırır mı sorusu ön plana çıkmaktadır. Beyaz leblebiden daha çok tüketilen leblebi türü olan sarı leblebi halkımız tarafından daha çok tüketilmektedir. Bu nedenle sarı leblebi kaç kalori sorusu sorulabilir. Eğer sarı leblebi zayıflatır mı ya da sarı leblebi kilo aldırır mı diye merak ediyorsanız konumuzun devamını okumanızı öneririz. Konu devamında detaylı bilgi yer almaktadır.

Leblebi Kaç Kalori

Diyet yapanlar için oldukça önemli sorulardan biri olan leblebi kilo verdirir mi sorusunun cevabı mutlaka bilinmesi gerekir ve önemlidir de. Eğer leblebi kaç kalori bu konuda net bir bilgi istiyor iseniz aşağıda ki tablo da leblebi kaç kalori öğrenebilirsiniz.

50 gram leblebi kaç kalori90 kalori
100 gram leblebi kaç kalori170-180 kalori
250 gram leblebi kaç kalori450 kalori
1 kilo leblebi kaç kalori1800 kalori

Olarak belirtilmiş olup, belirtilen kalori miktarları çok düşük oranlarla oynama yapabilir. Fakat leblebi kalorisi değişlik göstermez.

Eğer diyet sırasında leblebi yemeyi düşünüyor iseniz bir avuç yani ortalama 50 gram kadar yemek sıkıntı yapmayacaktır. Eğer fazlasını yemek istiyor iseniz diyet uzmanı ile görüşmekte fayda bulunmakta olup, diyet sırasında tüketilen fazla gıdalar hakkında bilgi alabilirsiniz.

Diyet genellikle vücut yapısına, metabolizma hızına göre planlanır. Eğer metabolizma hızlı ise ona göre liste yapar diyet uzmanları.

Leblebi Kilo Aldırır mı?

Leblebi yapısı bakımından, mide de parçalanma süresi uzun olduğu için kana geçiş süresi oldukça uzun olmaktadır. Bu ise tokluk hissi yaşatmaktadır. Bu nedenle tokluk hissi yaşayan bir birey daha geç açlık hissedeceği için kilo almaya karşı leblebi tüketilebilir. Sarı leblebi, barındırdığı yoğun lif yapısı bakımından fazla enerji barındırmaz. Bu ise midede barınan suyun emilimini kolaylaştırarak açlık hissi oluşmasına engel olur. Ama aşırı tüketimlerde bu belirttiğimiz sebepler değişiklik gösterebilir.

Yukarı da bahsettiğimiz gibi leblebi yeterli oranlarda tüketilir ise kilo yapmayacaktır. Eğer normal koşulların üstünde bir tüketim olursa kilo yapabilir. Bu durumda kontrollü bir şekilde tüketmekte fayda bulunmaktadır. Eğer bir diyet uzmanı ile çalışıyor iseniz bu konu da soru sorarak vücudunuza en uygun oranda tüketim miktarı belirtecektir.

Bu da kaliteli bir şekilde diyet yapmanızı ve her türlü besinden faydalanarak zayıflama imkanı içerisinde olmanızı sağlayacaktır. Leblebi kilo aldırır mı veya leblebi zayıflatır mı konusunda da yukarı da belirtmiş olduğumuz bilgiler dahilinde ne kadar fayda veya zarar sağlamış olduğunu belirtmiş olduk.

Diyette Beyaz Leblebi Tüketin

Zayıflamak için ise beyaz leblebi tüketmek daha yararlıdır. Çünkü nohut işlenirken kabuğunun parçalanması ve bu sıra da oluşan ayrışma sırasında lif miktarında azalma olacaktır ve besin bileşenleri azalacaktır. Bu da diyet yapanlar için oldukça kaliteli bir gıda olarak bilinmektedir.

Tüm diyet listeleri için  Tıklayın

Canan Karatay Diyet Listesi Tıklayın

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı