BHCG Hormonu Değerleri Ne Zaman Yükselir?

BHCG Ne Zaman Yükselir?  Beta HCG olarak bilinen bir hormondur. Kadınlarda bulunan hormonda hamilelik dönemlerinde büyük artışlar gözlemlenmektedir. Gebelik olma durumlarında kısa süreler içerisinde değişen hormon değerleri, ne tür bir gebelik yaşandığının gösterilmesine yardımcı olmakta ve erken haberci niteliğinde görev yapmaktadır. Fakat Beta HCG hormonu sadece gebelikte yükselmemektedir. Birbirinden farklı sebeplere bağlı olarak hormonun artışı gözlemlenebilmektedir.

Kan Tahlilinde BHCG Hormonu Ne Zaman Yükselir?

Beta HCG hormonu sadece hamile olunduğunda değil, hamilelik dışında farklı sorunlarda da yükselebilmektedir. Tümör oluşması halinde hormon daha fazla salgılanmaktadır. Normal hamilelikten farklı olarak boş gebelikte, mol gebelik ve dış gebelikte de Beta HCG hormonunun seviyesinin arttığı gözlemlenmiştir. Buna benzer birbirinden farklı durumlarda hormonun miktarı sürekli olarak artmaktadır. Çeşitli problemlerin bir habercisi olarak artmasından dolayı problemin ne olduğu hakkında kesin ve net bilgi alınamamaktadır.

Hormon, bolca glikoprotein içermektedir. Ayrıca bu hormon da hamilelik sürecinde olan kişilerde syncytiotrophoblast adlı hücreler tarafından bu hormon salgılanmaya başlamaktadır. Yaşanan değişikliğe bağlı olarak hormonun üretilme hızı ve biçimi değişiklik göstermektedir. Bilinen çeşit olarak, Beta HCG adlı hormonunun Alfa ve Beta olmak üzere 2 farklı türü bulunmaktadır.

Gebelik olmadığı zaman yapılan BHCG tahlili sonuçlarında büyük ihtimalle hormonun değerlerine ulaşılamamaktadır. Bunun sebebi, bu ve buna benzer durumlar haricinde vücutta Beta HCG hormonunun üretilmemesidir. Embriyo rahim duvarına yerleşmediği sürece bu hormon salgılanmaya başlamamaktadır. Dolayısı ile yapılan çeşitli testlerde de kan değerleri içerisinde bu hormona rastlanmamaktadır.

BHCG Hormonu Değerleri Ne Zaman Yükselir?

Beta HCG 1 Haftada Ne Kadar Artar?

Gebe kalma durumu gerçekleştiği zaman BHCG hormonu ilk 48 saat içerisinde 2 kata yakın bir şekilde katlanarak artmaktadır. Bu sayede kolaylıkla vücuttaki hormon değişiklikleri incelenebilmektedir. Fakat hormon artışı her kişide gözlemlenemeyebilir. Bazı hamilelik dönemlerinde bulunan kadınlara uygulanan testlerde herhangi bir Beta HCG hormonu değerine rastlanmamıştır.

Bu sebeple her ne kadar hormon yöntemi ile gebelik tespiti yapılıyor olsa da, bazı kişilerde bu yöntem olumlu sonuç vermemektedir. Fakat yine de Beta HCG birçok kadında bulunmaktadır. Bu sayede gebelik testi yaptırmak isteyen kişiler Beta HCG değerlerini ölçtürerek de bu testi gerçekleştirebilmektedirler. Hormon değerleri eğer sıfırın üzerinde çıkarsa gebe olunma ihtimali oldukça fazladır.

Gebelik İçin BHCG Kaç Olmalı?

Hamilelik düşünen yada regl kanaması geciken bayanların hemen aklına acaba  hamilemiyim sorusu gelir. İşte bu durumda hemen eczanelerden hamilelik testi, ya da bir sağlık kuruluşunda yapılan kan testi yapılmalıdır. Hamilelik hormonları ilk ve en net olarak kanda ortaya çıktığı için kan tahlili sonuçları en net bilgileri verir. Kanda hamilelik testi yapıldığında da bakılan hormon Beta HCG’dir. Kanda Beta HCG değeri hamileliğin başladığı andan itibaren kontrollü olarak artmaktadır. Beta HCG, progesteron hormonunun düzenli olarak üretilmesini sağlayan hormon, progesteron hormonu da hamilelik süresinde düşük yapılmasını önleyen hormondur. Bu bakımdan hamilelikte en hızlı ve en güvenilir sonuçların Beta HCG testi ile elde edildiğini söylemek mümkündür.

Hamile olmayan bir bayanın kanındaki Beta HCG değeri 0 – 10 mIU/ml arasındadır. Hamilelikten şüphelenen kadına uygulanan kan testinde hamilelik bahsedilebilmesi için Beta HCG değerinin kesinlikle en az 5 mIU/ml ve üzerinde, kimi zaman da 10 mIU/ml üzerinde olması şarttır.

Kan Tahlilinde Gebelik Ne Zaman Belli Olur?

Hamile kalmak isteyen bir kadının kan tahlili yaptığında eğer Beta HCG oranı en az 5 mIU/ml ve üzerinde, yada kimin zaman da 10 mIU/ml ve üzerinde olduğunda kadının hamile olma oranı çok yüksek olacaktır.

1 Haftalık Gebelikte Beta HCG Değeri Kaç Olmalı?

Yazı içerisinde de belirttiğimiz gibi Beta HCG değerleri gebelik durumlarında artmaktadır. Peki hamileliklerde Beta HCG değerleri kaç olmalı?, 1 haftalık gebelikte beta HCG değeri kaç olmalı?

0-2 haftalık gebeliklerde 5-50 1-2 haftalık gebeliklerde ise 50-500 civarında olmaktadır. Gebelik ilerledikçe bu oranlar katlanarak yükselmektedir. Örnek verecek olursak 2-3 aylık gebeliklerde 1000-100000 civarlarında olmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı