Bir günde Kaç Bardak Su İçilmelidir?

Günde en fazla kaç litre su içilmeli

Su vücudumuzun temel ihtiyacını oluşturur ve vücudumuzun %55 %75’lik kısmını oluşturur. Sağlıklı ve zinde yaşamın temel gereksinimi yeterli ve düzenli su tüketmektir. Yeterli miktarda su tüketimi, vücudumuzda oluşabilecek birçok problemin oluşmasına elverişli olan ortamı yok eder. Yeterli miktarda su içmenin cilt güzelleştirdiğine,kilo vermeyi kolaylaştırdığına,enerji artırdığına yani kısaca sağlığımız ve vücudumuz için çok faydalı olduğuna dair bilgiler vardır. Çocuk,yetişkin,yaşlı herkesin su tüketmesi gereklidir.

Bir günde kaç litre su içmeliyiz?

Vücudun hayati fonksiyonlarını sağlıklı bir şekilde yerine getirebilmesi için yeterli miktarda su tüketmeliyiz.Günde 2-2,5 litre su tüketmek yani günde 8-9 bardak su tüketimi günlük su ihtiyacını karşıladığı söylenmektedir.Hamile bayanlarda cenin için yani karnındaki bebeğin sağlıklı bir şekilde beslenebilmesi için günlük 2,3 litre su içmeleri gerekmektedir. Su içmeye alışkın değilseniz ve tadını sevmiyor iseniz çeşitli meyve ve sebze dilimleri ile suyu tatlandırabilirsiniz. Günlük yaşamda içtiğimiz çay, kahve benzeri gibi içecekler su yerine geçmemektedir.

Bir günde yeterli su içtiğimizi nasıl anlayabiliriz ?

Günde yeterli su içip içmediğimizi anlamak için ilk olarak idrarımızı takip etmeliyiz. İdrar rengi bize yeterli su içip içmediğimiz hakkında bilgi verecektir. Eğer ki idrar renginiz koyu sarı veya sarı renkte ise bu yeterli miktarda su tüketimi olmadığının işareti olabilir. Fakat günlük tükettiğimiz besinlerin protein açısından zengin besinler ise bu da idrar rengini koyu sarı hale getirebilir. O yüzden rutin bir takip gereklidir. Yeterli su tüketimi olup olmadığının diğer belirtisi günde kısmi olarak 8 ve 10 defa idrar boşaltımı olmalıdır. En son olarak sık sık yemek istiyor buda yeterli su tüketiminin işareti olabilir. Çünkü vücudunuz su ihtiyacını besinlerden almak istemektedir.

Günde su tüketimi için en doğru zaman ne zamandır?

Sağlıklı bir yaşam için ve güne zinde ve dinç başlamak için güne su ile başlamak en doğrusudur. Gece boyunca vücudumuz susuz kalmaktadır o yüzden ilk ihtiyacımız sabah uyandığımızda su olacaktır. Sabahları aç karnına su içmeni sağlığımız için birçok fayda sağlayan etkisi vardır. Mesela, sabah aç karnına içilen su metabolizmanın hızlanmasına, vücudumuzun yeni bir güne hazırlanmasına, yapacağımız kahvaltı öncesi midenin sindirime hazırlanmasına katkı sağlar. Aç karnına içtiğimiz sudan sonra her öğünden 30 dakika önce su içmeyi bırakmalıyız. Her öğünden sonra ise 1,5 saat su tüketmemeliyiz. Geriye kalan zamanlarda ise su tüketimine devam edebiliriz. Su içmek için ağzınızın, dilinizin kurumasını beklemeyin. Disiplinli şekilde ve düzenli olarak su tüketimine devam edin.

Günde Ne Kadar Maden Suyu Tüketmeliyiz?

Yeterli su içmenin faydaları nelerdir?

 • Ağzınızdaki kötü kokuları engeller.
 • Saçınızdaki kepeği, kırıkları azaltır.
 • Beyin fonksiyonlarına katkı sağlar. Unutkanlık..( Beynimizin % 85 i sudan oluşmaktadır.)
 • Hamilelik zamanında anne karnındaki bebeğin sağlıklı gelişebilmesine katkı sağlar.
 • Bağırsak sağlığına katkı sağlar.Kabızlık problemini giderir, bağırsak tembelliğine iyi gelir.
 • Emziren annelerde süt yapıcı özelliği vardır.
 • Su içmek reflü probleminizi giderir.
 • Böbrek sağlığında en önemli etkendir.
 • Su, cildimizin pürüzsüz,yumuşak ve parlak olmasında etkilidir.
  Ve buna benzer birçok sağlığımıza etkili faydaları bulunmaktadır.

1 Bardak su kaç Litredir?

1 litre su yani 1000 mililitre su yaklaşık olarak 4 bardak suya eşittir. Dolayısıyla 1 bardak su yaklaşık olarak 0,25 litre veya 250 mililitre yapmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı