Bir Yılda Kaç İş Günü Var?

Bir Yılda Kaç İş Günü Var?


Bir yıl içerisinde, Cumartesi-pazar hafta sonu tatilleri, resmiyette tatil ilan edilen bayram tatilleri, beklenmeyen durum tatilleri, bir yıl içerisinde çalışma gün sayısını ortaya çıkarmaktadır. Bir yılda kaç iş günü var? Hafta sonu tatilleri toplamda 104 gündür. Bu tatil günleri zorunlu ve her yıl düzenli gerçekleşiyor. Resmi tatillerin hafta sonuna gelmesi durumunda, tatil günleri değişiklik gösterebiliyor. Yıllık çalışma gün sayısının net olarak belirlenmesinde, hükümetin uygulamaları etkili. Hafta içerisine denk gelen resmi tatillerde, özel resmi bildirimler yayınlanmaktadır. Bu gibi durumlarda, normal tatil günleri değişiklik göstermektedir.

Dini Bayramlar

Dini bayramlar Ramazan ve Kurban Bayramları, resmi tatil statüsündedir. Ramazan bayramı üç gün, Kurban Bayramı dört gün tatildir. Dini olmayan diğer bayramlarda tatil günleri bellidir. 23 Nisan, 19 Mayıs, 29 Ekim, 31 Ağustos ve yılbaşı tatilleri, birer gündür. Bu kategoride tatil gün sayısı 5 gündür. Dini bayramlarda toplam tatil gün sayısı 7’dir. Yukarıda belirttiğimiz gibi, hafta sonu tatil günlerini çıkardığımız zaman 251 gün çalışma gün sayısı ortaya çıkıyor. Bayram tatillerinin toplam sayısı 7+5=12 gündür. 251-12= 239 gün yıllık çalışma gün sayısı ortaya çıkmaktadır. Bu sayı, özel kararnamelerle tatil günlerinin uzatılmadığı zaman ortaya çıkmaktadır.Bir Yılda Kaç İş Günü Var?

Özel Kararnamelerle Tatil Günlerinin Uzatılması

Ramazan ve Kurban bayramı, bu kategoride en çok söz konusu olan tatillerdir. Kaç gün işe gidiyoruz? Mesela, Ramazan bayramı Salı gününe denk geldiği zaman, Salı, Çarşamba ve Perşembe resmi tatil ilan edilmektedir. Ancak bazı durumlarda, hükümet Pazartesi ve Cuma gününü birleştirerek, tatil günlerini, 5 güne çıkarmaktadır. Böylece tüm hafta tatil ilan edilmiş olmaktadır. Bu gibi durumlarda, yıl içerisindeki toplam çalışma gün sayısında düşüş meydana gelmektedir.

Beklenmeyen Durumlar

Şiddetli kar yağışı, olağan üstü sıcaklar, sel, deprem ve salgın hastalıklar, resmi tatil günlerini etkileyen durumlardır. Bu gibi durumlarda, resmi tatil ilan edilmektedir. Hamileler ve özrü olan işçiler için, özel tatil imkanları sunulmaktadır. Bu kategorideki işçilere, özel kararnameler çıkarılmaktadır. Yıllık izin günlerini de hesap etmek gerekir. Resmi tatiller ve hafta sonu tatili gibi kesin tatilleri hesapladığımızda çalışma gün sayısı 239 gündü. Yıllık izin gün sayısı, bu sayıdan düştüğü zaman, net çalışma gün sayısı ortaya çıkmaktadır.

Ölüm İzni Kaç Gün? (Memur-İşçi-Öğretmen)


UYARI: Bu yazının tüm hakları Kacgun.com'a aittir. "www.kacgun.com" biçiminde aktif bağlantı verip açık kaynak göstererek içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip başlatılacaktır. ©
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (YILDIZLARA TIKLAYARAK BU YAZIYA OY VEREBİLİRSİNİZ
Loading...
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM
BİR YORUM YAZ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.