Biyometrik Fotoğraf Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Biyometrik fotoğraf özellikleri bakımından vesikalık fotoğraf düzeninde çekilen görseller olmaktadır. Fotoğraf standartları ICAO tarafından belirlenmiştir. Makinelerde olunma özelliğine sahip son düzenlemeler ile değişime uğrayan kimlik belgeler, ehliyet ve pasaportta kullanılmakta olan yüksek kaliteli çözünürlüğe sahip fotoğraf türüdür. Belirtilen standartlar çerçevesinde ölçülere sahip olan fotoğrafın kendine özgü ölçüleri dışında çekilmesi durumda belgelerde kullanımı uygun görülmemektedir.

Biyometrik Fotoğraf Makyaj

Fotoğraf çektirirken öncelik kişinin gerçek görüntüsünü karşılıyor olmasıdır. ICAO standartlarında çekilen bir fotoğrafta makyaj standartlarında belirtilmişti. Bayanların görünümüne aşırı duyarlılığından dolayı makyaj konusunda getirilen sınırlama özellikle yurtdışı çıkışlarında pasaportlardaki görüntü ile kişinin son halinin eşleşiyor olması gerekir. Eğer yüzünde belirli noktalar kapatılmış ise farklılık oluşacağından sıkıntı çıktığı belirtilmektedir.

Biyometrik Fotoğraf Nedir?

Biyometrik Fotoğraf Ölçüleri

Desensiz beyaz zemin üzerine oturtulmuş kişinin fiziksel özelliklerini yüzde yüz karşılayan biyometrik fotoğraf ölçüleri 50mmx60mm şeklinde belirlenmiştir. İç işleri bakanlığı Emniyet genel müdürlüğü tarafından verilen ehliyet için bu fotoğraf dışında herhangi bir resim kabul edilememektedir. Resim çektirdikten sonra kesinlikle kenarları kesilmemelidir.

Biyometrik Fotoğraf Makyaj Olur mu?

Bayanların vazgeçemediği makyaj biyometrik fotoğraf çekimlerinde yüz hatlarını değiştirmediği sürece yapılmasında sınırlama getirilmemiştir. Son günlerde yeni kimlik için resim çektirirken yapılan makyajın yüz bölgesinde mevcut olan siyah leke, doğum lekesi gibi izlerin kapatılmaması gerekmektedir. Adli işlemlerde bu tür değişiklikler kişinin kimlik taramasında sıkıntı yaratacağı için dikkat edilmesi gerektiği belirtilmektedir.

Biyometrik Fotoğraf Sakal

Biyometrik fotoğraf çektirtirken sakallı olan bir kişinin kimlik taramalarında, resmi daire işlerinde, yurt dışı çıkışlarında aynı sakal düzenini koruyor olması gerekmektedir. Aksi takdirde resim çektirirken mevcut sakallarını ilerleyen zaman içinde kestiğinde ortaya çıkan görüntü resmi kurumlar tarafından kişinin gerçek görüntüsünü karşılamadığı için sıkıntı yaratmaktadır. Sakal konusunda kesme zorunluluğu getirilmemiştir.

Biyometrik Fotoğraf Ehliyet

Yeni ehliyetler düzenlenirken istenilen vesikalık fotoğraf standartları ICAO (uluslararası sivil havacılık örgütü) tarafından belirlenen esaslar doğrultusunda olmaktadır. Bunun dışında üzerinde leke ve flu görüntü oluşumlarında belgeler için verilen fotoğraf kabul edilmemektedir. Yüz hatları net, saçlar yüzün herhangi bir bölümünü kapatmayan, beyaz desensiz zemin üzerine, yüz bölgesindeki sabit izleri kapatmayan makyajlı 50mmx60mm ebatlarında fotoğraf verilmesi gerekmektedir.

Biyometrik Fotoğraf Ne Kadar Sürede Çıkar?

Günümüzde geliştirilen dijital fotoğrafçılık yapan yerlerde 15 dakikada biyometrik fotoğraf teslimatı yapılmaktadır. Fakat bazı işletmelerde baskı makinesinin eski düzende çalışması bu zamanın uzamasına neden olmaktadır. Asıl bilinmesi gereken biyometrik fotoğraf çekimi ve baskısı vesikalık fotoğraf esasları doğrultusunda yapılmaktadır. Ancak eğer Nüfus Müdürlüğü için randevu aldıysanız ve bunun için biyometrik fotoğraf çektirecekseniz, randevu saatinizden en az 1 saat önce bu işleri halletmeniz daha doğru olacaktır. Zira biyometrik fotoğraf ne kadar sürede çıkar sorusunun cevabı; Gittiğiniz fotoğrafçının cihazına bağlı olarak 15 dakika ile 1 saat arasında değişebilmektedir. Randevunuzu kaçırmamak için 1 saat öncesinde fotoğrafçıya gitmeniz işinizi garantiye alacaktır. Kimlik ve ehliyet için kaç tane biyometrik fotoğraf gerekiyor diye merak ediyorsanız; yeni kimlik için 1 adet biyometrik fotoğraf yeterli olmaktadır. Ancak fotoğrafın son 6 ay içerisinde çekilmiş olması gerekmektedir.

Biyometrik Fotoğraf Kimlik

Yeni düzenleme doğrultusunda verilmeye başlanan yeni kimlik belgesi içinde biyometrik fotoğraf istenmektedir. Çekilen fotoğraflar alınmazken tarama yapılarak sahibine geri verilmektedir. Bu uygulama sadece kimlik belgesinde uygulanmaktadır. Ehliyet, pasaport ve kimlik belgesinde aynı esaslarda ortaya çıkarılmış biyometrik fotoğraf kullanılmaktadır.

Biyometrik Fotoğraf Nedir?

Biyometrik Fotoğraf Tesettür

Tesettür giyim ve eşarp kullananlar için biyometrik fotoğraf nedir? diye merak edilmektedir. Bu konuda yüz hatları tamamen görünmesi, bakış yönünün istenilen standartlarda olması şartı yerine getirildiğinde tesettür konusunda sıkıntı çıkmamaktadır. Önemli olan yüz hatlarının kişinin gerçek yüzünü yansıtacak şekilde fotoğraf üzerinde ortalanarak çekilmiş olması yeterlidir. Aynı zamanda yüz bölgesinde başörtüsü gölge oluşturmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı