Biyopsi Sonucu Kaç Günde Çıkar?

Biyopsi sonuçları kaç günde çıkar sorusu, hastaların merakla cevap aradığı bir sorudur. Bu soruya cevap aramadan önce biyopsinin ne olduğunu, biyopsi çeşitlerinin neler olduğunu, hangi organlar için biyopsi yapıldığını hatırlayalım.

Biyopsi Nedir?

Biyopsi, bazı rahatsızlıklara dair net bir teşhiş konulabilmesi için söz konusu hastalıklı dokudan parça alınma işlemine denir. Bunlar doğrudan somut olarak ele gelen dokular olduğu gibi görsel yöntemlerle de belirlenebilmektedir. Dokudan olağandışı bir görüntü saptanırsa bu durum hastalıklara, lezyon veya kansere işaret edebilir.  Bu açıdan biyopsiden gelecek olan sonuçlar hasta açısından son derece kritik ve hayatidir. Bu dokular genelde özel bir sıvı içinde bekletilir. Temel olarak doku biyopsisi ve İnce İğne aspirasyon Biyopsisi şeklinde iki gruba ayrılır.

Biyopsi Sonucu Kaç Günde Çıkar?

Doku Biyopsisi

Trucut-trucat biyopsisi olarak da bilinen doku biyopsisi en yaygın biyopsi yöntemidir. Hastalıkların teşhisi bakımından son derece kesin sonuçlar yakalar ve güvenilirdir. Doku alınırken bir takım otomatik ya da yarı otomatik özellikli iğnelerden yararlanılır. 1-2 cm’lik dokular alan bu iğneler  15-20 G arasında bir kalınlık değerine sahiptir.

İnce İğne Biyopsisi (Aspirasyon)

Bu yöntemin kesinlik değeri Doku Biyopsisine kıyasla bir miktar daha düşük seviyededir. Bu yüzden genelde ikinci alternatif olarak başvurulur. Buna rağmen deneyimli pataloglar bu yöntemle bile % 90 ve üzerinde bir doğruluk değeri yakalamaktadır. Genelde tükürük bezlerinde ya da tiroit rahatsızlıklarında bu yönteme başvurulur.

Biyopsi Sonuçları Ne Kadar Sürer?

Patoloji birimleri haftanın 5 günü hizmet veren yoğun bir bölümdür. Buna rağmen bazı özel zamanlarda da aktiftirler. Biyopsi sonuçlarında bazı yan dallardan faydalanılır. Anatomi ya da kimya bunlardan bazılarıdır. Gözle net şekilde görülmeyen dokular için inceleme yapıldığı için mikroskopik süreçler söz konusudur. Bu da yoğunluğu ve diğer hastaları da düşündüğümüz zaman doğal olarak belli bir zamanı zorunlu kılmaktadır. Burada organlar için belirli bir ortak süreden söz etmek imkansızdır. Her organın biyopsi sonucu farklı günlerde çıkacaktır. Boya ve lamel gibi işlemler yapılmadan önce incelenme başlayamaz.

Karaciğer Biyopsisi Sonuçları Kaç Günde Çıkar?

Genel anlamda biyopsi sonuçları kaç günde çıkar sorusuna verilecek ortalama cevap 5-8 gün arasıdır. Bu durum özel tetkiklere bağlı olarak 2 haftaya kadar da uzayabilmektedir. Karaciğer biyopsisi sonuçları kaç günde çıkar sorusunun cevabı da yine aynı doğrultuda 5 gün ila 2 hafta arasında değişmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı