Böbrek Taşı Kilo Yapar mı Yoksa Zayıflatır mı

Böbrek Taşı Kilo Yapar mı Yoksa Zayıflatır mı, öncelikle Şunu Belirtmek İstiyorum Ki Yaklaşık olarak 10 Yıldır Böbrek Taşı İle Uğraşıyorum ve 3 Kez Ameliyat oldum. Bu süreçteki tüm kilo ve zayıflama ile ilgili tecrübelerimi sizlerle paylaşacağım.

Böbrek Taşı Kilo Yapar mı ?

Ülkemizde Genel inanış kullanılan her türlü ilacın kilo yapacağı yönündedir. Böbrek taşı hastaları da genelde Urocit-K İsimli Amerika Birleşik Devletleri Menşeli bir ilaç kullanmaktalar. Bu ilaç içerik bakımından potasyum ve sitrat içermektedir. Bu iki madde meyve ve sebzelerde doğal olarak bulunan maddelerdir. Bu ilaç ile bu meddeler den vücut ihtiyacını karşılayacak kadar alır ve bu sayede böbrek içinde idrar sıvısında kristalleşme oluşumunu engellersiniz. Yani doktorun bana söylediği bu. Bu ilacı 2008 Yılından bu yana aralıksız günde 2+2 = 4 kez kullanmaktayım.

Ancak geçen bu 9 yılık süre içerisinde herhangi 3,4 kez 10 kiloluk kilo alıp verme dönemlerim oldu fakat bunların hiçbiri ilaca bağlı olduğunu düşünmüyorum. Böbrek taşı ilacının kilo yapmadığını düşünüyorum bu yüzden sizlere de aynı şeyi öneririm. Böbrek taşı Kilo yapar mı yada böbrek taşı ilacı kilo yapar mı gibi endişelerle kesinlikle ilacınızı aksatmayınız. Kilo dahi yapsa sağlığınızdan daha önemli olmayacaktır.

Böbrek Taşı Zayıflatırmı

2008 – 2010 – 2013 Yıllarında 3 kez ameliyat oldum. Genelde ameliyat öncesi ve sonrasında bir miktar kilo kaybım oldu fakat bu kayıp sanırım psikolojik ve ameliyat sonrası iştah kaybım ile alakalı idi. Genel olarak böbrek taşının zayıflattığını söyleyemem fakat ameliyat öncesi ameliyat psikoloji sebebi ile bir miktar kilo kaybı, birde ameliyattan sonra haliyle oluşan iştahsızlık sebebi ile kilo kaybım oldu, Böbrek taşının genel itibari ile kilo kaybı zayıflama gibi sonuçları olduğunu düşünmüyorum.

Böbrek Taşı Olanlar Bu Kısım En Önemlidir

 Böbrek taşı ile ilgili başımdan geçen her konuyu sizinle sitemizde paylaşacağım. Sitemiz içerisinde ameliyat süreci hangi tedaviyi uyguladığım ve ameliyat taş kırma gibi işlemler hakkında birebir yaşadığım tecrübeleri Sitemiz İçinde bulabilirsiniz.  Okumanızı Tavsiye Ederim.

Ayrıca Yine doktorlardan öğrendiğim bir bilgiyi özellikle paylaşmak istiyorum çünkü böbrek taşı ve kilo ile ilgili uyarılardan birisidir. Doktorlar böbrek taşı hastalarının hem ani kilo almaların hem de ani kilo kayıplarının böbrek açısından sağlıklı sonuçlar doğurmayacağını söylerler.

Bu sebeple fazla kilolu iseniz zayıflama aşamasını yavaş ve doktor kontrolünde olması şarttır. Yine kilo almak istiyor iseniz aynı şekilde yavaş yavaş ve doktor kontrolünde olmak şarttır. Böbrek hastalarının özellikle ne olduğu belli olmayan doktor onayı olmayan diyet listelerine kesinlikle itibar etmemesi önemlidir. sağlığınız açısından kesinlikle her programı doktorunuza danışmalısınız. Ayrıca Böbrek Taşı olanlar için özel diyet olan Böbrek Taşı diyeti göz atmanızın faydalı olacağı bir yazıdır.

Bize Sorun!

Zayıflama veya böbrek taşı ile ilgili olarak bizlere sormak istediğiniz herhangi bir konu var ise yorum kısmına belirtmeniz halinde aynı gün içinde cevaplandırılacaktır. Editörümüz günlük olarak sorularınızı kontrol etmektedir.

Ayrıca Yazımıza eklemek istedikleriniz var ise yine yorum kısmı aracılığı ile bizlere görüş önerilerinizi bildirebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Ben eskiden çok kiloluydun fakat bobreklerimden dolayı zayıfladım her iki böbreğimde de taş var kilo almak istiyorum acaba çok yemek yesem kilo alabilirmiyim lütfen bana hem cevap verin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı